Rubriky
Najnovšie články

Neexistujú vhodné data!

Novinky
28.02.2018: Ľudia aj včely túžia po zdravej potrave
18.05.2015: zrodenie včely
10.04.2015: Propolis ako ho nepoznáte
Najbližšie akcie
V systéme nie je zadaná žiadna akcia.
Informácie
IP adresa:34.239.185.22
Dátum:29. 03. 2024
Čas:06:43
Online: :2 ľudia
Dnes:Miroslav
Zajtra:Vieroslava

Prehľad kategórií
 -  Otázky na nadstavkové včelárenie
  -  Langstroth či béčka

 

Autor príspevok
Stránka: z 2 
 včelár
 45 príspevkov 
Vložené 12.02.2014 16:29:30  

Dobrý deň, včelárim v klasických slovenských úľoch, ktoré sa volajú béčka.Chcel by som včeláriť nádstavkovo, to teda musím mať tie nešťastné Langstrotove úle? A budú mi pasovať s béčkami, pretože mne sa zdá že to nie je rovnaký rámik!!!

Opravené 13.02.2014 18:21:27
 goro
 84 príspevkov 
Vložené 12.02.2014 19:12:34  

Zdravím
naša pracovná spoločnosť upozorňuje na výhody plynúce z unifikovanosti Langstrothových úľov, ale pojem nadstavkového včelárenia zahŕňa oveľa širší rozsah používaných úľov. Ale vráťme sa k otázke:
Máte pravdu, horná latka rámika v úle Langstroth má dĺžku 482 mm ( to aj s uškom) respektíve rámik má 448 mm. V B-čkach ak sa nemýlim je horná latka dlhá 464 mm, a rámik má 420 mm. To ale nie je dôležité. Oba rámiky vyhovujú pre slovenské pomery. Nadstavkové včelárenie je hlavne o tom, že úlová zostava, obsahuje oddelitelné dno a nadstavky - teda časti úla s rámikmi, kde niektoré sa používajú ako plodisko, iné ako medník. Podľa výšky nádstavkov a teda aj rámikov včelár umožňuje včelstvu aby malo v úle dostatok miesta na plod a aj med. Spôsob ošetrovania včiel v takomto úle závisí od výšky nádstavkov/rámikov a aj od znáškových pomerov včelnice.
Sumár:PRE NADSTAVKOVÉ VČELÁRENIE NEMUSÍTE MAŤ ÚLE LANGSTROTH.
Opravené 13.02.2014 18:20:21
 Jojo
 35 príspevkov 
Vložené 13.02.2014 18:14:02  

Quote:
...Chcel by som včeláriť nádstavkovo...

A nevčeláriš nástavkovo? Predsa aj u béčka pridáš včelám medník - teda nádstavok na med, alebo aj viac nádstavkov, a na zimu ti prejdu do medníka včely zimovať, či nie?

 včelár
 45 príspevkov 
Vložené 13.02.2014 19:02:00  

Quote:
Originál vložil Jojo
A nevčeláriš nástavkovo? ...


No to neviem, v medníku nezimujem, len v plodisku a či pridanie medníka je nástavkové včelárenie neviem. Predsa medník sa dáva na každý úľ?

pre gora:
mne nemusíš písať rozmery béčkového rámika, to poznám ale nepoznám nástavkové včelárenie. Píšeš, že musím mať samostatné dno, teda už nebudem mať plodiská len medníky?

 Jano
 24 príspevkov 
Vložené 14.02.2014 17:04:51  

Quote:
Originál vložil včelár
... ale nepoznám nástavkové včelárenie.



treba sa zúčastniť niektorej prednášky, pozri obrázky na napr.
Opravené 14.02.2014 21:29:10
 goro
 84 príspevkov 
Vložené 14.02.2014 18:25:15  

Quote:
Originál vložil včelár
... teda už nebudem mať plodiská len medníky?


...veľmi zjednodušene, na tom dne budú položené 2,3 či 4 "medníky", z ktorých niektoré budú včely používať ako plodisko a zvyšné ako medník.
Ich počet závisí od výšky rámika, ktorý používate, alebo chcete používať. Ja používam rámik vysoký 159 mm a preto mám plodiská v sezóne tvorené 4 nádstavkami, a medník 1-4, podľa sily včelstva a druhu znášky.
(bližšie si o mojom spôsobe včelárenia môžete prečítať v článku ktorý som pridal do rubriky :"Technológia a prax NN včelárenia").

Za včelárenie v nízkych nádstavkoch (NN) sa považuje také včelárenie ak včelár má výšku používaného rámika do 200 mm. Aká je výška vami používaných rámikov?
Opravené 14.02.2014 18:26:30
 včelár
 45 príspevkov 
Vložené 17.02.2014 19:11:24  

Quote:
Originál vložil goro
Aká je výška vami používaných rámikov?


Ja používam v úľoch rámiky 420x275 mm. Doteraz som choval 6 rodín ale idem na dôchodok a chcel by so počet rodín minimálne strojnásobiť. Preto som chcel sa poradiť a včeláriť tak, aby to bolo lepšie.
Prezrel som si váš spôsob včelárenia a niečo mi tam nesedí.
Najprv, ale napíšem ako včelárim ja. Viete, že včelárim v béčkach, klasicky plodisko a medník. Na jar zúžim podľa potreby, a neskôr postupne pridám medzisteny. Keď je čas pustiť ich do medníka, prevesím doň plásty s plodom a pridám prázdne plásty, prípadne medzisteny podľa potreby. Potom v júni kontrola, koľko priniesli, po vytočení späť, na konci júla znovu vytočím, odložím medník a upravím plodisko, koncom augusta zakŕmim tak 8 kg cukru na rodinu, preliečim Avartínom.
A teraz k tej vašej metóde nízkonástavkového včelárenia. Nikde som tam nečítal, kedy prekladáte zaplodované plásty do medníka. Predsa keď neurobíte v plodisku miesto, matka nebude mať kde klásť a vzniknú problémy. Ako bránite tomu aby sa včely nevyrojili ?

 goro
 84 príspevkov 
Vložené 18.02.2014 20:46:44  

Quote:
Originál vložil včelár
... kedy prekladáte zaplodované plásty do medníka. Predsa keď neurobíte v plodisku miesto, matka nebude mať kde klásť a vzniknú problémy. Ako bránite tomu aby sa včely nevyrojili ?


pýtate sa síce na veci, ktoré som v článku som napísal, ale chápem prečo sa pýtate. Je to o rozdielnej technológii. Ja mám tzv."nízky Langstroth" a včelárenie s nízkymi nádstavkami je nie o zužovaní včelstiev, ani o prekladaní plástov s plodom do medníka. Pri takomto včelárení sa pracuje s celými nádstavkami, výnimočne sa odoberajú plásty s plodom. Nádstavky sú totiž nízke a nie je to výrazné ohrozenie vývoja včelstva, keď sa pridá nádstavok s plástami. Ale k otázkam:
PLÁSTY S PLODOM DO MEDNÍKA NEPREKLADÁM! písal som že na jar, nad plodisko tvorené dvoma nádstavkami pridám tretí s plástami a 2 Ms(preložený zospodu). Podľa znášky, včely Ms začnú stavať a matka má kde klásť. Jednoducho ide pod teplý strop.Pri kvitnutí stromov pridávam znovu nad plodisko ďaľší nádstavok N4 o rovnakom zložení a je na včelách ak potrebujú miesto na plod matka ho obsadí ak je znáška, začnú do neho nosiť nektár.
MATKA MÁ VŽDY KDE KLÁSŤ, hore uvedené jej to umožní. Ak je plodu veľa a hrozí, že sa bude liahnuť viac včiel ako je v úle treba (hrozba rojovej nálady) odoberiem niekoľko plástov zaviečkovaného plodu a v inom úli robím oddielok, nové včelstvo.
ĎALšÍM PROTIROJOVÝM OPATRENíM JE, ŽE PRIAMO MEDZI NáDSTAVKY PLODISKA SA VLOží NáDSTAVOK PLáSTOV. Matke sa tým vytvori priesror, toto obyčajne je potrebné urobiť pri silnej znáške, ak horný nádstavok je preplnený nektárom (neskoro pridávané ďaľšie medníky, alebo skutočne nárazová znáška a lenivý včelár?)
Tiež sa potom materská mriežka automaticky posunie o jeden nádstavok nižšie.....

ale to by som mohol písať donekonečna, je to pri každej znáške či rodine trochu iné, predsa to poznáte....

 včelár
 45 príspevkov 
Vložené 19.02.2014 18:32:12  

Quote:
Originál vložil goro
Ja mám tzv."nízky Langstroth" a včelárenie s nízkymi nádstavkami je nie o zužovaní včelstiev, ani o prekladaní plástov s plodom do medníka. Pri takomto včelárení sa pracuje s celými nádstavkami, ....


Goro, Goro a znovu sme na začiatku, predsa ja som sa pýtal či na to nástavkové včelárenie potrebujem mat Langstrothove úle, ty si mi napísal, že nemusím a teraz mi stále vypisuješ o včelárení v Langstrothoch. Tak ak chcem včeláriť nástavkovo, nemôžem použiť moje úle?
 Jano
 24 príspevkov 
Vložené 20.02.2014 17:31:04  

Quote:
Originál vložil včelár
Tak ak chcem včeláriť nástavkovo, nemôžem použiť moje úle?


Môžeš a goro ti napísal hneď v prvej odpovedi, že nástavkové včelárenie nemusí byť len v Langstrothoch!
Čo ti nenapísal, je že závisí od miesta včelárenia, či môžeš nádstavkovo včeláriť aj s tvojimi béčkami. Ak máš včely na "dolniakoch" - rýchly rozvoj na jar, repka, agát, slnečnica atď. tak môžeš používať béčka a technológiu nízkonádstavkového včelárenia!!!
Na väčšine ostatného slovenska je podľa môjho názoru vhodnejšie používať nízke nástavky, ak sa chce používať "nízkonástavková technológia" - t.j. nehrať sa s prekladaním rámikov. Na slovenské pomery by bola teda vhodná miera "E", ale samozrejme aj Langstroth a to tak 2/3 alebo 3/4 výšku. Je to na tvojom rozhodnutí, ak bez problémov zvládaš včelárenie v béčkach, tak zvyšuj počet rodín v nich, ak chceš skúsiť niečo nové, začni včeláriť v nízkych nádstavkoch.
 včelár
 45 príspevkov 
Vložené 22.02.2014 15:34:53  

Quote:
Originál vložil Jano
Je to na tvojom rozhodnutí, ak bez problémov zvládaš včelárenie v béčkach, tak zvyšuj počet rodín v nich, ak chceš skúsiť niečo nové, začni včeláriť v nízkych nádstavkoch.


vdaka že si ma vyviedol s gorových Langstrothov. Včelárenie v béčkach poznám ale rozširovať chcem včelárením v nádstavkoch. Píšeš, že mám skúsiť včelárenie v nízkych nádstavkoch ale súčasne píšeš, že sa dá nízkonástavkove včeláriť aj vo vysokých nádstavkoch. Včelárim vo výške 150 m.n. m. a myslím že sú tu dosť bohaté znášky, keby som mal pod 40 kg.na rodinu tak hovorím o zlom roku! Môžem u nás včeláriť vo vysokých nádstavkoch?
 Jano
 24 príspevkov 
Vložené 23.02.2014 11:30:13  

Quote:
Originál vložil včelár
Môžem u nás včeláriť vo vysokých nádstavkoch?


máš ideálne podmienky na to, že by si mohol skúsiť včeláriť na vysokých nádstavkoch s použitím "nízkonádstavkovej" technológie. Skús túto jar začať na dvoch rodinách, zabudni na prekladanie rámikov a sám zistíš, či to ide alebo sú lepšie cesty...
Poznám včelárov, ktorí "vo včelárskom raji", ako ja volám dolniaky, aj pri použití béčok, robia iba s nádstavkami, chovajú silné včelstvá a majú veľa medu....
 včelár
 45 príspevkov 
Vložené 27.02.2014 17:12:31  

Quote:
Originál vložil Jano
... by si mohol skúsiť včeláriť na vysokých nádstavkoch s použitím "nízkonádstavkovej" technológie.

dobre tomu rozumiem, mám teraz keď začnú včely vo veľkom plodovať, priadať medník s plástami a medzistenami nad plodisko bez toho aby som prekladal do neho plásty s plodom? Keď to preplodujú tiež, pridať ďalší medník s plástami a medzistenami? A kde dať mriežku?
 Jojo
 35 príspevkov 
Vložené 28.02.2014 19:05:05  

Quote:
Originál vložil včelár
...dobre tomu rozumiem, mám teraz keď začnú včely vo veľkom plodovať, priadať medník s plástami a medzistenami nad plodisko bez toho aby som prekladal do neho plásty s plodom? Keď to preplodujú tiež, pridať ďalší medník s plástami a medzistenami? A kde dať mriežku?

..neviem čo ti napíšu nízkonástavkári, ja keď som používal viacnástavkové včelárenie v béčkach, tak som zimoval v dvoch nádstavkoch. V hornom mali zásoby a v ňom sa aj zimovalo. Keď kvitla čerešňa, zvyšné zásoby som rozdrásal vidličkou a nádstavky som prehodil.Včely prenášali zásoby a podnecovali sa. Vznikla silná rodina, pri repke som dal mriežku a medník, neskôr ďalší. Včely niekedy nanosili, niekedy napchali med pod mriežku. Problém bol, že keď som chcel pozrieť do plodiska, musel som sa naťahovať s nádstavkami a boli roky, kedy som nedosiahol ani toľko medu ako z klasiky, ku ktorej som sa vrátil a som spokojný. Nádstavkové veže nikdy viac!

 včelár
 45 príspevkov 
Vložené 01.03.2014 17:25:38  

Quote:
Originál vložil Jojo
Vznikla silná rodina, pri repke som dal mriežku a medník, neskôr ďalší. Včely niekedy nanosili, niekedy napchali med pod mriežku.


...len si pridal medník? neprekladal si do neho plásty so zaviečkovaným plodom?
Dva medníky mávam aj ja, a to s tou mriežkou závisí od toho , či je silná alebo slabá znáška, pri slabej to nachávajú pod mriežkou....
 goro
 84 príspevkov 
Vložené 06.03.2014 17:32:26  

Quote:
Originál vložil včelár
...len si pridal medník? neprekladal si do neho plásty so zaviečkovaným plodom?
Dva medníky mávam aj ja....


píšeš celkom zaujímavo, vidieť že máš skúsenosti s včelami, ale znovu ti musím zopakovať, že pri nádstavkovom včelárení sa skutočne tie plásty s plodom neprekladajú.. Môj názor je že akékoľvek takéto prekladanie iba zbytočne narúša zložitý systém, ktorý si včely vybudovali. Teda k tomu nádstavkovému včeláreniu:
Pri takomto včelárení sa chovajú silné rodiny a preto to zimovanie na dvoch nádstavkoch. Keď včely stlačíš do jedného nádstavku a zakrmiš, matku prinútiš obmedziť plodovanie a zazimuješ scípaka, ktorý sa na jar dlho rozbieha a kým sa "rozbehne" už je po znáške. Teda:
1. Zimovať na dvoch nádstavkoch s dostatkom zásob
2. Na jar keď sa včely rozplodujú pod stropom v teple, nečakať aby matka zišla s
plodovaním do dolného nádstavku ale ich prehodiť a matka bude plodovať znovu
hore v teple pod stropom...
3. Keď začne znáška a včely začnú v hornom nádstavku ukladať nektár, treba medzi
oba nádstavky "vraziť" tretí, v ktorom bude prevaha plástov, ale aj medzisteny!
Opakujem musí byť silná znáška aby si včely nepodtrhol! Na tento nádstavok dáš
materskú mriežku a včely ho v snahe spojiť plodové hniezdo rýchlo obsadia, matka
zaploduje a včely vystavajú medzisteny, ktoré matka zaploduje tiež. Tým sa
plodiskom stanú dolné dva nádstavky a z tretieho sa stane medník. Pri
pokračujúcej silnej znáške na mriežku položíš ďalší nový nádstavok s plástami a
na samý vrch zostavy položíš ten prvý medník. Kým nanosia do toho medníka nad
mriežkou , horný medník vytočíš a potom ich vymeníš! Pri opakovanej znáške
zopakuješ!
4. Po skončení leta, medníky odložíš a nádstavky pod mriežkou služia na zazimovanie
silnej včelej rodiny
 včelár
 45 príspevkov 
Vložené 07.03.2014 16:09:47  

Quote:
Originál vložil goro
.... treba medzi oba nádstavky "vraziť" tretí, v ktorom bude prevaha plástov, ale aj medzisteny! Tým sa
plodiskom stanú dolné dva nádstavky a z tretieho sa stane medník. Pri
pokračujúcej silnej znáške na mriežku položíš ďalší nový nádstavok s plástami a
na samý vrch zostavy položíš ten prvý medník.


goro, to čo píšeš, je na diskusiu. Moje otázky:
1. nezostane matka nad mm?
2. to budem mať plodisko v dvoch béčkach?
3. ani pri pridávaní 2 medníka, nedať tam pár plástov s medom aby ho skôr obsadili?

 goro
 84 príspevkov 
Vložené 10.03.2014 19:38:19  

Quote:
Originál vložil včelár
Moje otázky:
1. nezostane matka nad mm?
2. to budem mať plodisko v dvoch béčkach?
3. ani pri pridávaní 2 medníka, nedať tam pár plástov s medom aby ho skôr obsadili?


1.
No vieš aké sú včely, možné je všetko, ale ak budeš dávať MM okolo obeda a dobre zadymíš do úľa, mala by byť dolu.No aj tak musíš o pár dní skontrolovať nádstavok nad MM, ak nebol len viečkovaný plod treba vylámať prípadné MB -niekedy ich včely natiahnu. Pri tej príležitosti skontroluj či nie sú vajíčka potom by tam tá matka bola...
2.
Ano plodisko z dvoch béčok a medník z dvoch či troch. Silné rodiny, veľa včiel a medu!
3.
nádstavkové včelárenie je o tom aby si nemusel prekladať rámiky ale ak sa ti neťaží a nemáš veľa včiel a to urobíš, včelám neublížiš, ale nie je to treba...
 včelár
 45 príspevkov 
Vložené 26.03.2014 16:30:44  

Quote:
Originál vložil goro
Ano plodisko z dvoch béčok a medník z dvoch či troch. Silné rodiny, veľa včiel a medu!


Ja včelárim doteraz s jedným plodiskom a jedným medníkom, z ktorého priebežne odoberám plásty z medom. Teraz pri nádstavkovom včelárení mi ty hovoríš, že by som mal mať dve béčka na plodisko a 2-3 na medník? Ako prinútim včely aby mi nosili nektár do tretieho medníka a nedávali ho do plodiska a ako sa dostanem k medu v prvom , dolnom medníku? To mám zakaždým odkladať tie horné nádstavky? Nehnevaj sa vidí sa mi to komplikované a ťažké, ktovie či by som mal aj viacej medu, keď Jojo písal že nemal!
 goro
 84 príspevkov 
Vložené 01.04.2014 17:33:01  

Quote:
Originál vložil včelár
... Ako prinútim včely aby mi nosili nektár do tretieho medníka a nedávali ho do plodiska a ako sa dostanem k medu v prvom , dolnom medníku? To mám zakaždým odkladať tie horné nádstavky?


je to jednoduché, keď včely zaplnia prvý medník, tak nepoložíš naň druhý, ale ho odložíš, nad mriežku a teda nad plodisko položíš druhý medník s prázdnymi plástami a ten medník s nanoseným nektárom položíš naň! V hornom budú včely med zahusťovať a viečkovať, do dolného nosiť pretože nad plodom im zrazu budú chýbať zásoby. Keď bude med na vytáčanie, jednoducho ho z horného nádstavku vytočíš a prázdny medník znovu položíš na mriežku a ten čo tam bol príde hore a včely budú v ňom med viečkovať a do toho vytočeného začnú nosiť (je blízko plodiska...)
je tu niečo nejasné alebo skutočne to píšem tak nepochopiteľne?
Autor príspevok
Stránka: z 2 

Prihlásenie / Registrácia
Vyhľadávanie

Nájsť text

Kalendár
<<  Marec  >>
PoUtStŠtPiSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Anketa
Aký používate typ úľa?

Langstroth (5911 hl.)
 
Úľ rámikovej miery "B" (6944 hl.)
 
Čechoslovák (5025 hl.)
 
Optimal (4534 hl.)
 
Budečák (4439 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 26853

Vytvorené pomocou phpRS

Stránka PSNV-SK. Občianske združenie propagujúce tenkostenné nadstavkové včelárenie. Kopírovanie možné len s písomným súhlasom PSNV-SK.