Rubriky
Najnovšie články

Neexistujú vhodné data!

Novinky
28.02.2018: Ľudia aj včely túžia po zdravej potrave
18.05.2015: zrodenie včely
10.04.2015: Propolis ako ho nepoznáte
Najbližšie akcie
V systéme nie je zadaná žiadna akcia.
Informácie
IP adresa:100.28.0.143
Dátum:25. 07. 2024
Čas:11:48
Online: :2 ľudia
Dnes:Jakub
Zajtra:Anna, Hana

Prehľad kategórií
 -  Chcem začať včeláriť - ako na to?
  -  Úle

 

Autor príspevok
Stránka: z 2 
 maťko
 24 príspevkov 
Vložené 17.02.2014 19:21:10  

Dosť veľa vecí som si o včelách preštudoval na internete a stále sa neviem rozhodnúť v akých úľoch mám začať chovať včely. Jedni doporučujú tenkostenné, iní trvajú na uteplených, najlepšie z čistého polystyrénu.
Vysoké, nízke nádstavky, či kombinované, voľná stavba, medzisteny či plastové rámiky. Čo mi doporučujete zo svojich skúseností vy?
 Jojo
 35 príspevkov 
Vložené 18.02.2014 19:41:30  

Quote:
Originál vložil maťko
Dosť veľa vecí som si o včelách preštudoval na internete a stále sa neviem rozhodnúť v akých úľoch mám začať chovať včely. Čo mi doporučujete zo svojich skúseností vy?


Maťo, Maťo netreba len študovať internet, ale ísť za včelármi...
väčšina včelárov na Slovensku používa uteplené béčka a sú spokojní, urob tak aj ty máš istotu, že budeš mať úľ, ktorý je rokmi na Slovensku overený a existuje k nemu jednoduchá technológia ošetrovania včiel...

 Jano
 24 príspevkov 
Vložené 18.02.2014 20:58:15  

Quote:
Originál vložil maťko
stále sa neviem rozhodnúť v akých úľoch mám začať chovať včely. Čo mi doporučujete zo svojich skúseností vy?


Maťko, to si otvoril Pandorinu skrinku.Ak si čítal internet pozorne, vieš že každý včelár bude doporučovať úle, ktoré používa on, tie sú najlepšie, a všetky ostatné sú zlé. Je to neustály kolotoč prázdnych argumentov. Moja rada je, prečítaj si či nenajdeš od nejaké včelára radu, ktoré úle považuje za dobré, hoci v nich nevčelári. Takých rád sa drž!
btw.
otázka pre Joja - "v akých úľoch včeláriš?"

a Maťko moja rada znie:
ODDELITELNÉ DNO SO SITOM , NÁDSTAVKOVÝ ÚĽ, NAJLEPŠIE S NÍZKYMI NÁDSTAVKAMI, NEIZOLOVANÝ!


 Fischy
 14 príspevkov 
Vložené 21.02.2014 09:48:07  

Nazdar Maťko a ostatný včelarí.

Chcel by som tiež zareagovať na otázku ohľadom uľových zostáv.
Tak ako som aj ja začal včelariť pred rokom a pol ,tiež som sa dal na slova starých včelárov. Ešte , že nie celkom. Tiež som riešil uteplené neuteplené nizké či vysoké.
V žiadno prípade som nechcel uteplené ule. Každy starý včelar by uteplil uľ dobre ,že nie príkril z vankúšom a perinou. Uteplný uľ nieje vôbec vhodný pre zimu. niesu to ule uteplene ale izolovane ule maju vyhodu v lete proti prehrievaniu sa ale zasa na jar veľmi zbrzdí plodovanie a rozmnožovanie. A čo sa tyká dna jednoznačne zo sitom. Podnetova podložka je veľmi doležita a prezradí Vám toľko informaci a vôbec nemusíte otvárať a zasahovať do včelstva. A čo sa týka výšky ramikovej miery je to na Vás. Len si zapamätajte človek nemladne ale starne a sily ubudaju z prichádzajúcimi rokmi. Takže ja som za tenkostenné a nizske.
Ako rozprávajú starší rozumnejší včelári včely donesú medu aj do baganče.
Týmto som sa nechcel dotknúť žiadneho starého včelára lebo aj od nich sa dá niečo naučiť.

 goro
 84 príspevkov 
Vložené 22.02.2014 15:27:04  

Quote:
Originál vložil Fischy... izolovane ule maju vyhodu v lete proti prehrievaniu sa ale zasa na jar veľmi zbrzdí plodovanie a rozmnožovanie.


vitaj Fischy, vidím, že si nad úľmi rozmýšľal a plne stojím za tvojimi názormi o potrebe zasieťovaného dna a podložky a tiež si myslím že na slovensku izolované úle nie sú potrebné, hoci sa nájdu včelári, ktorí tvrdia že zasieťované dno je len pre kočovníkov a čím je úľ izolovanejší tým viac medu včely donesú včelárovi. Ja patrím k tým penzistom, o ktorých si tak pekne napísal, že sa od nich možno niečo naučiť. Aj ja som mal učiteľa, ktorý mal cez sedemdesiat, včeláril v nádstavkoch o výške 200 mm a kočoval, a preto menej ako trojciferné číslo u výťažnosti medu na jeden úľ neuznával! Človek si musí vedieť vybrať a myslieť aj na budúcnosť, ja som si zvolil úle Langstroth, nízke nádstavky s výškou rámika 2/3, neizolované, oddelitelné dno so sitom. Myslím, že to neodporuje tvojim doporučeniam :-)
Nedá mi ale aby som neťukol, do tvojej hore citovanej vety, pretože uteplenie, či izolácia je na jar , keď včely začínajú plodovať, veľmi dôležitá. Ja mám v plechovej streche 6 cm polystyrénu a keď som predvčerom pozeral včely, už skoro všetky rodiny sú nasťahované pod ním a v teple plodujú. Určite si to myslel tak ako si to napísal? V zime je uteplenie zbytočné, v lete dáš úle pod stromy ale na jar?
 Jojo
 35 príspevkov 
Vložené 22.02.2014 16:07:18  

Quote:
Originál vložil Jano
otázka pre Joja - "v akých úľoch včeláriš?"


...včelárim v tom, v čom väčina včelárov na slovensku. A v čom včeláriš ty? Určite v amerikánoch a si svetový! Len balamuť začiatočníkom hlavy, neizolované ule, nízke nádstavky, narobia sa so stovkami rámikov, nakrmia včely 30 kg cukru na zimu a medu budú mať 10 kg, alebo len roje... Hlavne že všetko vieme, však!!!
 Fischy
 14 príspevkov 
Vložené 22.02.2014 22:01:22  

gogo uteplenie na jar som myslel kôly veľkým vykovom teplôt cez deň a v noci. Ja na jar keď sú krase dni a chladne noci zasuniem podložku pod sito. Tak presne včely nepotrebuju teple nohy ale hlavu.
 Fischy
 14 príspevkov 
Vložené 22.02.2014 22:09:04  

Jojo jasné na celom svete by každý včelaril v NN preto aby zakrmoval 30kg cukru a vynos mal 10kg medu. Teraz som sa z chuti zasmial. Tak ako si napísal včelaríš v tom čo každý na Slovensku. Tak isto patríš medzi starších včelárov ktorý začali včelariť skôr a prejsť a výskušať niečo nové by bolo pre teba ťažké. Nech si pozru všetci začinajuci včelári ako sa napr. včelári v Rusku pri - 40. Včely nepotrebuju teplo v zime. Teplo v zime škodí hlavne keď matka ploduje alebo preruši plodovanie na krátku chvíľu. Patríš isto medzi tých ktorý daju na reči druhých a nemajú to vyskúšané. Nemajú zvládnutu technológiu včelárenie v NN a potom tu píšu také veci nad ktorými sa rozum zástava.
 Fischy
 14 príspevkov 
Vložené 22.02.2014 22:10:43  

Včelarím na B aj E. Takže niesom svetový. Tak a teraz ?
 goro
 84 príspevkov 
Vložené 23.02.2014 10:53:49  

Quote:
Originál vložil Jojo
.. Len balamuť začiatočníkom hlavy, neizolované ule, nízke nádstavky, .... Hlavne že všetko vieme, však!!!


Jozef prečo ten konfrontačný tón? Jano nepísal Petrovi, že má včeláriť v amerikánoch, ani netvrdil, že B-čka nie sú vhodný úľ! Toto je diskusné fórum, tu píšu včelári svoje skúsenosti a nikto, OPAKUJEM NIKTO!!! nemá patent na rozum. Takí sú na iných fórach, choď za nimi!. Ako ti píše v príspevku Fischy, začína včeláriť v E-čkach a má aj B-čka. Nemá amerikány! Poradíš mu zo svojich skúseností, alebo žiadne nemáš?
 Jojo
 35 príspevkov 
Vložené 23.02.2014 15:08:10  

Quote:
Originál vložil goro
Poradíš mu zo svojich skúseností, alebo žiadne nemáš?


Goro, goro, nik sa tu nezlostí, ja len nemám rád "rýchlokvasky", včelárov ktorí si niečo prečítali a po roku včelárenia už rozdávajú rady. Keby mali trochu úcty k včelám a pár rokov skúseností, ich tvrdenia by boli menej kategorické, včely ich vždy prekvapia, keď si myslia že už vedia ako na to....
(keby sa bol jano na môj príspevok urazil, ozve sa sám, nemusíš ho hájiť, ja viem že ty máš amerikánov a si spokojný, ja mám béčka a som spokojný tiež...)

Pre Fišiho
Nie som penzista, nemám ešte ani 50 rokov a včelárim už od 15 rokov. S otcom sme už za socíka kočovali, dnes mám 35 úľov, z toho 25 v kočovnom voze, chodím na agát aj do lesa, dná mám oddeliteľné zo sitom a "preskákal" som aj viacdebničkové včelárenie, ale nemám na to už chuť ani čas...
Začínajúcim včelárom, ktorí chcú chovať včely "moderne" doporučujem pozrieť si
návod na včelárenie v NN M. Vinc včelár č.4 r. 2011, Ing. Fiľo včelár č. 5, 7, 9, r. 2010 včelárenie v NN, VN, Dadant + protirojové opatrenia.
majú to na papieri, môžu si to opakované čítať a je to lepšie spracované ako by som im tu popísal ja ...

(goro, takto to môže byť, je to nekonfrontačné ? :-)
Opravené 24.02.2014 10:00:07
 Fischy
 14 príspevkov 
Vložené 23.02.2014 18:24:12  

Jojo: Niesom žiadna rýchlo-kváska. Venujem sa včeláreniu už 10-ty rok. Sice svoje uľe mam druhu sezonu. Chodil som veľa k včelárom. Mohol som vidieť a porovnať teóriu z praxou. U včelárov ktorý každý z nich mal svoj názor. Ja tu nikomu neradím ani nenutím aby ma počúval a robil podľa mňa. Je to fórum tak som si povedal svoj názor. Chcel som počuť Váš názor. A konkretné argumenty prečo tak a nie tak. Ten argument čo si písal ,že dám 30kg cukru a 10kg medu získam nemáš ničím podložený.
A len tak pre zaujímavosť radšej doma v teple počas zimy spravím o 50% viac rámikov ako sa v horúčavách trápiť z 40kg nadstavkami....

 Jojo
 35 príspevkov 
Vložené 24.02.2014 09:58:56  

Quote:
Originál vložil Fischy
Je to fórum tak som si povedal svoj názor. Chcel som počuť Váš názor. A konkretné argumenty prečo tak a nie tak. Ten argument čo si písal ,že dám 30kg cukru a 10kg medu získam nemáš ničím podložený.


Fiši, Fiši, sám si odporuješ.
Teda za prvé:
tebe som písal druhú časť príspevku a nepísal som , že si rýchlokvaska :-)
Za druhé:
chceš počuť môj názor a keď ho napíšem sa ti nepáči (ale ja nemôžem písať len to čo sa ti páči) :-)
Za tretie:
mám tridsať ročnú prax a je to trikrát viacej ako ty, neznamená to že som trikrát múdrejší, ale môžem mať trikrát viacej skúseností, sám sa presvedčíš, že každý rok chovania včiel sa môže stať niečo, čo si nezažil a včely ťa prekvapia, a ty si zmeníš názor na niečo...
Za štvrté:
znovu pozri do návodov pre úspešné "nízkonástavkové" včelárenie, pridanie 23-24 kg zásob , je podmienka (Vinc,Boháč), a keďže plodisko sa nevytáča tak tých 30 kg do zimy nie je bluf ale argument !!!
Za piate:
Len ty pri nízkonádstavkovom včelárení dvíhaš ťažké nádstavky, ja pri béčkach, raz položím medník z prázdnymi plástami a potom odoberám plásty z medom - tie majú tak 2,5 kg a nie 12-15 kg ako tvoje nádstavky. Šetrím si chrbticu :-)
Za šieste:
...koľko si to vlani mal medu na jednu rodinu????
 Fischy
 14 príspevkov 
Vložené 24.02.2014 20:44:46  

Jojo Jojo.
Za prvé :
Napísal si to tak ako keby ,že ja som ta rýchlokvaska. No dobré teraz som si to zlé vysvetlil. Sorry.

Za druhe:
tebe som písal druhú časť príspevku a nepísal som , že si rýchlokvaska :-)
Za druhé: ja som Tvoj názor prečítal a neboli tam žiadne argumenty. Okrem toho ,že si tu sa akurát tak rozčúlil a napísal si to od zlosti. Rád si vypočujem názor. Nemám s tým problém ale nie z nervami. :)

Za tretie: Jasne to Ti neberiem. Ani sa nehádam lebo včely si spravia aj tak čo oni uznajú za vhodné.

Za štvrté:
Tak rád by som si prečítal tie návody. Kde ich nájdem? V žiadnom návode som nečítal zeby som mal zakrmovať 25.kg !!!
Za piate:
Jasné Jojo nemysli hneď na vytáčanie medu. Lebo med môžem vytáčať presne ako ty rámik po rámiku. Takže si donesiem o polovičku ľahší nadstavok a o polovicu ľahší ho budem odnášať. Aj keď budu plne rámiky medu. Len nemysliš na prehliadky keď Ti treba dvíhať 40.kg nadstavky. Tak kto šetrí chrbticu? :)))

Za šieste:
tak ja som bol spokojný až nad mieru. To nemôžeš brať tak či som mal viac alebo menej. Je to podľa toho kde si aké stanovisko aká znáška atď. Keby že včelarím vedľa Teba o 100 metrov ďalej tak vtedy by sme mohli porovnávať znášku a kde doniesli viac.
 Fischy
 14 príspevkov 
Vložené 24.02.2014 20:48:59  

Ešte jedna dobrá myšlienka.
Ideálny úľ neexistuje.
Takže úľová otázka zodpovedaná.

Berieš, vidíš to aj ty tak ????
 Jojo
 35 príspevkov 
Vložené 25.02.2014 16:38:08  

Quote:
Originál vložil Fischy
Ideálny úľ neexistuje.Berieš, vidíš to aj ty tak ????


beriem, svätá pravda, :-), ruku na to...
( komu hus, komu prasa, komu pečená klobása... každému, čo sa mu páči!)
ahoj jojo

btw
napísal si : "Tak rád by som si prečítal tie návody. Kde ich nájdem? ",
nuž Boháč je v článkoch na tejto strane v rubrike TIPY,RADY a Vinc je vo Včelárovi č.4 z roku 2011. Oba materiály by si mal prečítať každý včelár, ale celé nie kvôli kŕmeniu...

 Fischy
 14 príspevkov 
Vložené 25.02.2014 17:07:12  

Jojo nemáš náhodou toho včelára v elektronickej podobe? alebo kde by som ho stiahol. Preštudujem aj to dik.
Som rád ,že sme sa zhodli na tom.
 Jojo
 35 príspevkov 
Vložené 25.02.2014 17:36:14  

Quote:
Originál vložil Fischy
Jojo nemáš náhodou toho včelára v elektronickej podobe? alebo kde by som ho stiahol.

Viši ty žiješ v 21 storočí, ale včelári v 19-tom :-))
Časopis Včelár, si možno objednať len v papierovej podobe, v elektronickej je len obsah na stránke včelári.sk bez možnosti rozkliknúť jednotlivé články.
Myslím, že na tejto diskusii, vo vlákne Langstroth poslal Jano kontakt na nízkonástavkové včelárenie na youtube, je to zhodou okolností nejaká prezentácia tohto včelára, ale bez slov...
aj to je zaujímavé, ale článok je lepší....

 MilanBencúr
 33 príspevkov 
Vložené 22.03.2014 22:02:23  

Quote:
Originál vložil Fischy

... nemáš náhodou toho včelára v elektronickej podobe? alebo kde by som ho stiahol...


issuu.com/milanbencur/docs/nejen_pro_u_itele_v_ela_stv_
 Peter
 35 príspevkov 
Vložené 23.03.2014 11:44:26  

...veľmi pekný materiál, vďaka,
všetko tak zosumarizované, len to v praxi odskúšať, bude trvať roky :-)
Autor príspevok
Stránka: z 2 

Prihlásenie / Registrácia
Vyhľadávanie

Nájsť text

Kalendár
<<  Júl  >>
PoUtStŠtPiSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     
Anketa
Aký používate typ úľa?

Langstroth (6170 hl.)
 
Úľ rámikovej miery "B" (7181 hl.)
 
Čechoslovák (5198 hl.)
 
Optimal (4772 hl.)
 
Budečák (4626 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 27947

Vytvorené pomocou phpRS

Stránka PSNV-SK. Občianske združenie propagujúce tenkostenné nadstavkové včelárenie. Kopírovanie možné len s písomným súhlasom PSNV-SK.