Včelárska nedeľa v Pribyline

Autor: Milan Krokavec <milan@krokavec.sk>, Téma: Informácie, Vydané dňa: 19. 09. 2006

Na nedeľu 27.8.2006 pripravili organizátori zaujímavé podujatie - "Včelársku nedeľu". Jednalo sa o XIV. ročník, ktorý sa konal v prekrásnom prostredí Múzea liptovskej dediny v Pribyline - neďaleko Liptovského Hrádku.

Zabezpečený bol program:
- Odborné prednášky spojené s besedou
- Program folklórneho súboru
- Súťaž - Kráľovná medu"

 Pôvodne som sa pôvodne akcie zúčastnil ako výrobca úľov Langstroth, rôznymi dotazmi návštevníkov sa to zvrtlo na obhajobu typu úľa (neutepleného) a bolo potrebné vysvetľovať prečo je tento typ úľa vhodný na včelárenie.

Malý pomocník a nádejný včelár.
Jednoznačne prevládal názor, že úľ musí byť zateplený a v podmienkach Liptova neuteplený nemá šancu. No našlo sa aj pár včelárov (spočítal by som ich na prstoch jednej ruky), ktorí potvrdili, že vyskúšali zimovanie po jednej rodine v neuteplenom úli a včelstvu sa dobre darilo. Aj keď treba poznamenať, že pre včelárenie v okolí Liptova sú podmienky sťažené oproti včeláreniu v nížinách. V otázke dna bol všeobecný súhlas zo zasieťovaným dnom - kôli jeho výhodám - kontrola spadu roztočov, možnosť odberu peľu a zjednodušenie preliečovania.
Prezenácia nadstavkových nezateplených úľov a zasieťovaného

 Počas celého dňa sa konali rôzne doprovodné akcie, svoje zastúpenie mali aj predajcovia medu, medoviny, sviečok z včelieho vosku. Akcie sa zúčastnili  aj rezbári, výrobcovia medovníkov, predajcovia včelárskych pomôcok, úľov. Záujmu sa tešilo zdobenie perníkov - nápisy sa robili podľa požiadaviek zákazníkov.
Prezentácia rezbárskej práce
Predaj medoviny
Široká ponuka medu a sviečok aj zo včelieho vosku
 Organizátori vybrali pre akciu skvelé prostredie. Niekto by si pomyslel, že sa vrátil v čase o 100-150 rokov späť. Drevené domy, Obecná škola, prašná cesta.....

 Objekty pochádzajú z niekoľkých liptovských dedín, prevažne z oblasti zatopenej vodnou priehradou Liptovská Mara. Sú to kópie originálnych stavieb s početnými pôvodnými prvkami. Okrem drevenej ľudovej architektúry tu návštevníci nájdu rekonštrukcie dvoch originálnych stredovekých kamenných objektov -ranogotický kostol Panny Márie z Liptovskej Mary a goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec.
Expozície bývania a spôsobu života rôznych sociálnych vrstiev obyvateľstva Liptova na prelome 19. a v prvej tretine 20. storočia dokumentujú bývanie bezzemka, stredného a bohatého roľníka, remeselníka, obecného richtára, dedinskú školu, atď. Atraktívne expozície bývania vyšších spoločenských vrstiev liptovského zemianstva sú v zemianskej kúrii z Paludze a v kaštieli z Parížoviec.

 Najmenších návštevníkov zaujali historické úle nachádzajúce sa v záhrade pri obecnej škole, kde boli tiež vystavené slamené úle a historické medomety.

Včelín pri Obecnej škole aj s figurálnym úľom
Tešili sa aj  zo statickej expozície historického vozového parku Považskej železničky, ktorá od 1 svetovej vojny až do roku 1972 premávala z Liptovského Hrádku cez Liptovskú Tepličku až pod Kráľovu Hoľu, druhá vetva dolinami Čierneho Váhu takmer až na hranicu Horehronia a jedna z jej odbočiek viedla aj do Malužinej.
Lokomotíva Považskej železničky

Poďakovanie patrí organizátorom za zorganizovanie skvelej akcie konajúcej sa od ranných až do podvečerných hodín za prekrásneho slnečného počasia.

Milan Krokavec
člen PSNV-SK