Niečo o preletákoch

Autor: Milan Bencúr <>, Téma: Tipy, rady, Vydané dňa: 12. 05. 2007

Zo starších spôsobov zostavovania odložencov je obľúbená, u začínajúcich včelárov, tvorba preletákov s vlastnou alebo s cudzou matkou. Túto metódu využívajú v plnom lete aj včelári, ktorí včelária v úľoch so stredne vysokou výškou rámika pôvodného Langstrothovho úľa.

Táto metóda umožňuje včelárovi vytvárať oddelené včelstvá a obnovu diela v plodisku aj po skončení znášky, keď je v úľoch mnoho včiel. Pri tvorbe preletáka postupujeme tak, že úľ, z ktorého chceme robiť preleták, postavéme na nové miesto. Na jeho pôvodné miesto postavíme iný úľ vybavený medzistienkami. Do stredu tohto úľa vložíme klietku s matkou, ktorú uzavrieme cukrovomedovým cestom. Všetky lietavky sa z premiestneného včelstva vrátia do prázdneho úľa. Včelstvo, ktoré vzniklo z lietaviek treba podnecovať, aby si vystavilo medzistienky. Po týždni kontrolujeme prijatie a kladenie matky. Obe včelstvá zakŕmime, v bezletovom jesennom počasí, niekedy v októbri, posadíme na seba oddelené medzidnom a spojíme až na jar, v máji. Rôzne možnosti rozmnožovania a posilňovania včelstiev preletákmi si môžete preštudovať vo veľmi dobre spracovanej knihe Pavla Silného, "abeceda VČELÁRA".

Citujem:

Včelstvá môžeme rozmnožovať aj preletákmi. S obľubou to praktizujú tí včelári, ktorí prechádzajú na inú rámikovú mieru. Preleták sa odporúča robiť až po hlavnej znáške. Možnosti sú rôzne, podľa toho, čo preletákmi sledujeme. Ak ide o rozmnožovanie včelstiev, postupujeme tak, že z vyhliadnutého včelstva odložíme medník stranou, jeho plodisko odložíme na nové miesto, uteplíme a zakryjeme strechou. Na jeho miesto položíme ďalšie plodisko vystrojené tromi plástmi a zvyšok vyplníme medzistienkami. Plásty upravíme tak, že ejden necháme v prostriedku a dva dáme po krajoch ako krycie. Všetky lietavky sa vrátia na pôvodné miesto. Plodisko zakryjeme mriežkou a položíme naň pôvodný medník. Po troch dňoch vypustíme matku. Keďže včelstvo nemá nijaký otvorený plod, matku zvyčajne prijme.
Odložené plodisko pochádzajúce z rozdeleného včelstva stratilo všetky lietavky. Ak má dostatok zaviečkovaných zásob, dáme mu do kŕmidla vodu. Letáč primerane zúžime, aby nevznikla rabovka.
Ak robíme preleták z dôvodu prechodu na inú rámkovú mieru, postupujeme tak, že vyhliadnutý úľ odložímena nové miesto. Na jeho miesto položíme plodisko normalizovaného typu, vystrojené sčasti plástmi a sčasti medzistienkami (podľa možností. V odloženom včelstve vyhliadneme matku a vpustíme ju do nového plodiska. Do plodiska súčasne strasieme mladušky asi z troch-štyroch plástov, aby v novom včelstve boli zastúpené včely každého veku. Plodisko uteplímea zakryjeme strechou. Počas 10-12 dní včelstvo prikrmujeme sirupom (1:1) v dávkach 1 L denne alebo 2L obdeň. Ak máme možnosť, pridáme mu asi za 14 dní 1-2 plodové plásty.
Odložené včelstvo stratilo lietavky, preto mu ihneď zrušíme medník. Med vytočíme a plásty vyvaríme na vosk alebo ich pošleme na spracovanie medzistienok. Keďže sa včelstvu odobrala matka, začalo stavať materské bunky. Na štvrtý deň ho prehliadneme a zrušíme všetky zaviečkované materské bunky. Zabránime výchove matky na staršom plode. Asi za 12 dní sa v tomto včelstve vyliahne matka. Za ďalších 10 dní sa matka môže oplodniť a začať klásť vajíčka. Po 24 dňoch od rozdelenia včelstvasa vyliahne všetok plod vrátane trúdov. Staré plodisko odložíme stranou a na jeho miesto položíme iné plodisko normalizovaného typu, vybavené medzistienkami a plástmi. Do tohto plodiska zmetieme všetky včely.
Ak sa včelstvu stratila matka, pridáme inú. Atypické plástyvytočíme a voštiny vyvaríme, prípadne pošleme na spracovanie medzistienok. Toto včelstvo tiež prikrmujeme asi 10-12 dní sirupom (1:1) dávkami 1l denne alebo 2L obdeň. Ak máme možnosť, pridáme včelstvu 1-2 plodové plásty- Týmto spôsobom získame z jedného včelstva dve a ešte sme sa zbavili atypickej miery.
Tretí spôsob preletáka možno urobiť zo včelstva chystajúceho sa na rojenie. Postupujeme tak, že medník včelstva, ktoré sa chystalo na rojenie odložíme stranou. Plodisko dáme na nové miesto.
Na pôvodné miesto dáme ďalšie plodisko vystrojené medzistienkami a jedným plástom. Plást dáme do stredu plodiska a po oboch stranách doplníme medzistienky. Do tohto plodiska preložíme matku a strasieme z 2-3 plástov mladušky. Potom medzi plodisko a medník vložíme mriežku. Na plodisko nasadíme pôvodný medník. Na pôvodné miesto sa vrátia všetky lietavky a včelstvu zostáva aj medník so zásobami. Prikrmovať netreba. v odloženom plodisku zrušíme všetky materské bunky okrem jednej. Keďže stratilo všetky lietavky, v bezznáškovom období ho prikrmujeme sirupom (1:1) ako zvyčajne.

Preletákmi sa veľmi ekonomicky potláča rojová nálada včelstiev. Týmto spôsobom získavame ďalšie včelstvo bez straty na prínose nektáru.