Stavba diela.

Autor: Milan Bencúr <>, Téma: Tipy, rady, Zdroj: http://forum.n-vcelari.sk/viewtopic.php?t=371, Vydané dňa: 06. 04. 2008

Rozvoj včelstiev na jar pozorne sledujeme a včas rozširujeme. Najideálnejšie sú vystavané medzisteny z minulého roka. Ak nemáme dostatok vystavaných plástov, rozširujeme nadstavky medzistenami. Včelstvá rozširujeme skôr ako úplne zaplnia doterajší priestor.

Na rozširovanie nesmieme zabudnúť ani pri dlhodobom zlom počasí, ktoré vystriedalo predchádzajúce obdobie priaznivých dní. Včelstvá sa rozplodovali a zásobili nektárom a peľom. Lietavky sedia doma a neumierajú. Z plodu sa liahnu nové včely. I keď sa to nezdá, ale práve v takejto situácii včelstvá najrýchlejšie rastú. V nízko nadstavkovom úli je jedno najbezpečnejšie stavebné miesto a to je nad plodiskom. Nad plodisko staviame nadstavok s medzistenami ako prvý medníkový. Dávame ho na pozíciu štvrtého nadstavku. Do nového nadstavku nalákame včely prevesením 1 - 2 plástov s nazaviečkovanými zásobami medu z niektorého zo spodných nadstavkov výmenou za medzisteny alebo stavebné rámiky, ktoré zavesíme tesne vedľa plodu. Do medníkových nadstavkov zásadne neprevesíme plod, to by sme ich potom premenili na plodisko! Ak máme v zásobe dielo, získavame včasnú znášku do hotových plástov a až neskoršie podstavíme pod prvý medník nadstavok s medzistenami podľa uvedeného návodu.

Pre jarný rozvoj je dôležitých niekoľko zásad. Je to zdravé silné prezimované včelstvo s mladou matkou. Ak sme v júli a v auguste prípravu urobili správne, obsadajú včelstvá po uvoľnení zimného chumáča 2,5 nadstavku. Po prezimovaní, začiatkom apríla, má mať včelstvo dostatok zásob a to 10-15 kg. Ak zásoby nemá, dodáme ich jednorázovo hustým cukrovým roztokom. Nedostatok peľu môžeme doplniť podávaním cesta s peľom. Ak chceme využiť včasnú znášku bez nebezpečenstva zmiešania medu s invertom, musí sa po prezimovaní plod nachádzať v najvyššom nadstavku. Ak tomu tak nie je, prehodíme v čase kvitnutia vŕby rakyty nadstavok so zásobami pod plod. Dostatočne vetráme. V sezóne sú na plodisku otvorené tri očká a hlavný letáč. Včelstvo včas rozširujeme, nikdy ho nenecháme aby sa tiesnilo. Stavba diela sa najjednoduchšie robí a najdokonalejšie dielo získame na mieste prvého medníkového nadstavku. Teda nad plodiskom.