Rubriky
Najnovšie články

Neexistujú vhodné data!

Novinky
28.02.2018: Ľudia aj včely túžia po zdravej potrave
18.05.2015: zrodenie včely
10.04.2015: Propolis ako ho nepoznáte
Najbližšie akcie
V systéme nie je zadaná žiadna akcia.
Informácie
IP adresa:44.210.83.132
Dátum:29. 05. 2024
Čas:10:21
Online: :2 ľudia
Dnes:Vilma
Zajtra:Ferdinand
Včelárske pomôcky

Vytáčanie medu na Venturiho princípe

Nový patent využíva k odstráneniu medu z plástov Venturiho princíp, teda odsávanie vplyvom rýchlo prúdiaceho vzduchu. Pretože plásty nie sú v pohybe a nevzniká odstredivá sila, nedochádza ani k poškodzovaniu či trhaniu diela. Ide o novodobý prístroj na vytáčanie medu kombinovaný s odstredivkou na vosk. Prístroj je vynálezom včelára Franza Petza z Langeringenu. Firma Hamag z Buchla ho zdokonalila tak, že môže byť sériovo vyrábaný a zhotovuje tieto odstredivky v licencii.

Odsávanie namiesto odstreďovania

Odsávanie medu z plástov je založené na Venturiho princípe. Zatiaľ čo doterajšie prístroje využívali princíp rotácie a vzniku odstredivých síl, ktoré med vrhali na steny odstredivky, funguje nový princíp na vysávaní medu z diela. K tomu bolo použité desať plných rámikov, ktoré boli v pároch položené vodorovne na seba a uložené na vodorovnú otočnú dosku. Dôležité pritom je, aby vzdialenosti rámikov od steny prístroja i od seba navzájom boli presne dodržané. Na to slúžia kolíky, medzerníky a plechy, ktoré usmerňujú prúdiaci vzduch.

Venturi

Po usporiadaní rámikov do kríža po dvojiciach na otočnú plošinu sa hromada prikryje krytom. V strede krytu je otvor, ktorý slúži na vstup vzduchu. Keď motorom uvedieme plošinu s nákladom do rotačného pohybu, začne prúdiť cez otvor prudko vzduch. Vzduch prúdi medzi rámikmi voštín smerom k bočným stenám prístroja, tu stúpa hore a tak vzniká jednotný smer prúdenia.

Trvalý silný prúd vzduchu stúpa po povrchu jednotlivých voštín a doslova vytrháva med z jednotlivých buniek [sací účinok ? princíp vývevy]. Nastavený počet otáčok po štarte dosiahneme veľmi rýchlo, takže i med sa veľmi rýchlo odsaje. Pretože tu na plást nepôsobí odstredivá sila a celý proces je veľmi krátky, nedochádza k jeho poškodeniu.

130 rámikov za hodinu

V skúšobnej prevádzke sme vytočili plásty za 120 sekúnd, a to bez poškodenia pri dosiahnutí 330 otáčok za minútu. Výrobca uvádza, že je možné kontrolovať a regulovať počet otáčok i čas vytáčania, a to podľa viskozity medu. Tak nedochádza k poškodzovaniu plástov. I keď sme pri testovaní predĺžili dobu na dvojnásobok, je podľa našich poznatkov možné docieliť 130 rámikov za hodinu, ako uvádza výrobca. Nová technológia spôsobuje, že oproti doterajšiemu spôsobu vytáčania sa v mede nachádza viac vzduchu. Prejavuje sa to väčšou penivosťou na povrchu.

Manipulácia

Presné usporiadanie je nutnosťou. Usporiadanie na otočnom nosiči bolo na testovacom prototype o niečo náročnejšie ako pri dnešnom vytáčaní medu. Je to dané tým, že prúd vzduchu musí cez regulačné plechy prechádzať rovnomerne. Pri vkladaní rámikov i vodiacich plechov je nutné dbať na ich presné uloženie. Voskové nadstavby je potrebné už pri odviečkovaní odstrániť. Horné latky rámikov musia perfektne stáť na dištančných krúžkoch. Len tak je zaručené, že nad nimi ležiace vodiace plechy budú zaisťovať pravidelnú medzeru medzi jednotlivými rámikmi.

Medzitým výrobca nahradil vodiace plechy pevne inštalovanými oporami. Teraz odpadá nutnosť ukladať dvojice rámikov krížom. Taktiež je možné vkladať o dva rámiky viac. Tým docielime vytočenie celkom dvanásť rámikov súčasne.

Prístroj je zhotovený kvalitne a pevne. Kompaktný spôsob prevedenia z hrubšieho nehrdzavejúceho plechu pôsobí veľmi solídne a ukazuje čistú prácu. Zariadenie je postavené na nožičkách z umelej hmoty, ktoré zamedzujú ?cestovaniu? a dodatočne je možné mechanizmus upevniť trvalo k podlahe. Pohon zabezpečuje elektrický motor o sile 0,25 KW s klinovým remeňom a brzdou. Motor je uložený pod obalom a tým chránený. Prevádzka tohto strojného zariadenia je riadená cez elektronický riadiaci panel. Prístroj je ľahké vyčistiť a prestavať. Je zostrojený podľa predpisov Európskej únie pre stavbu strojov a zariadení a zodpovedá CE norme. Čistenie a prestavba na iné rámikové miery alebo na získavanie vosku je rýchla a ľahko prevoditeľná.

 


[Akt. známka: 2,48 / Počet hlasov: 27] 1 2 3 4 5
| Autor: Milan Bencúr | 13481 přečítaní | Počet komentárov: 0 | Pridať komentár | Informačný e-mail Vytlačiť článok | Zdroj: Bienenwelt, 2003, č.10
Prihlásenie / Registrácia
Vyhľadávanie

Nájsť text

Kalendár
<<  Máj  >>
PoUtStŠtPiSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   
Anketa
Aký používate typ úľa?

Langstroth (6039 hl.)
 
Úľ rámikovej miery "B" (7060 hl.)
 
Čechoslovák (5135 hl.)
 
Optimal (4653 hl.)
 
Budečák (4553 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 27440

Vytvorené pomocou phpRS

Stránka PSNV-SK. Občianske združenie propagujúce tenkostenné nadstavkové včelárenie. Kopírovanie možné len s písomným súhlasom PSNV-SK.