Rubriky
Najnovšie články

Neexistujú vhodné data!

Novinky
28.02.2018: Ľudia aj včely túžia po zdravej potrave
18.05.2015: zrodenie včely
10.04.2015: Propolis ako ho nepoznáte
Najbližšie akcie
V systéme nie je zadaná žiadna akcia.
Informácie
IP adresa:34.204.186.91
Dátum:13. 04. 2021
Čas:20:53
Online: :2 ľudia
Dnes:Aleš
Zajtra:Justína
Informácie

Účasť členov PSNV na včelárskej výstave v Stropkove

Atraktívne prírodné prostredie, dobré klimatické pomery,neznečistená príroda priemyselnými škodlivinami, bohatá flóra, blízko rekreačná oblasť Domaša. To sú vzácne atribúty regiónu a okresného mesta Stropkov (10500 obyvateľov), ktoré sa 7.10.2006 prezentovalo aj pre širokú "obec včelársku", usporiadaním 2. ročníka Národnej včelárskej výstavy. Mala duchovné, kultúrno-spoločenské, odborné, ale aj obchodno-predajné poslanie.

Výstava začala svätou omšou v rím.-katolíckom chráme a slávnostným otvorením primátorom mesta Stropkov v mestskom kultúrnom stredisku (miesto konania výstavy) a vystúpením ľudového tanečného súboru. Uvítaciu reč predniesol predseda SZV. Privítal  prítomných a predstavil zahraničné delegácie z Česka, Poľska, Maďarska a Ukrajiny.
   V rámci odborného programu, včelári mali možnosť vypočuť si prednášky od popredných slovenských a českých včelárskych odborníkov, tématického zamerania na: šľachtenie a plemenitbu včelích matiek, kvalitu a marketing medu, antibiotiká a cudzoradé látky v mede, apiterapiu a liečenie včelích chorôb.  Bohatá bola aj ponuka inovovaných a esteticky upravených včelárskych pomôcok, výrobno-obchodných organizácií zo Slovenska, Česka a Poľska. Nechýbal ani nápoj kráľov a kráľ nápojov - medovina. Priestor dostali aj ľudoví vynálezcovia a zlepšovatelia vo včelárstve. Medzi najatraktivnejšiu a inšpirujúcu "vynaliezavosť" možno zaradiť plastikový med vystavaný včelami priamo do skleného obalu. 

   Ako a čím sa prezentovala Pracovná spoločnosť nadstavkových včelárov - SK? Skoro vôbec! Situáciu "zachraňoval" pán Krokavec, ktorý prezentoval aj časopis Moderní včelař, odpovedal na dotazy o združení PSNV a predstavoval úľovú zostavu Langstroth. Úľovú zostavu Langstroth  prezentoval aj ďalší výrobca a člen PSNV - SK, pán Štutika. Pri takomto vysokom počte stretnutia včelárov by sa žiadala oveľa väčšia propagácia PSNV-SK, napr. použitím audiovizuálnej techniky (ako je notebook, program POWER POINT) prezentovať vzorové včelnice s úľami Langstroth, ukážky z technológie včelárenia, "surfovanie" po web - stránke PSNV-SK (podobne ako to robí pán Texl z Česka).

    Nepoznám oficiálne hodnotenie výstavy.Nech je to akékoľvek. Hodnotenie výstavy členmi Oblastnej skupiny PSNV Prešov, je vysoko pozitívne. Hlavne vám pán Foťko (predseda ZO SZV Stropkov) patrí vrelé poďakovanie. Z doterajších funkcionárov "východu" to ešte nikto nedokázal. Ešte raz, vďaka! Poďakovanie patrí aj funkcionárom SZV v Bratislave, že išli do rizika usporiadať výstavu na východe v Stropkove. Zámer sa vydaril. Bola to dobrá akcia. Pán Foťko a Stropkov nás nesklamali! Podľa neoficiálnych zdrojov sa výstavy zúčastnilo asi 5 tisíc záujemcov.

   Členovia Oblastnej skupiny PSNV Prešov sa v odpoludňajších hodinách zúčastnili praktickej ukážky liečenia aerosolovým prístrojom na včelnici pani Korečkovej v obci Bystrá. Tejto prezentácie sa zúčastnila aj oficiálna delegácia z Ukrajiny a dvaja včelári z Poľskej republiky. Na záver nechýbalo pravé "východniarske" bohaté pohostenie, ktoré pripravila hostiteľka. Bolo to priateľské stretnutie členov oblastnej skupiny PSNV, kde pri optimistickej odbornej včelárskej "debate" sa prehlbilo priateľstvo, užšia spolupráca a vzájomná pomoc.


[Akt. známka: 2,27 / Počet hlasov: 11] 1 2 3 4 5
| Autor: Michal Vinc | 3696 přečítaní | Počet komentárov: 0 | Pridať komentár | Informačný e-mail Vytlačiť článok
Prihlásenie / Registrácia
Vyhľadávanie

Nájsť text

Kalendár
<<  Apríl  >>
PoUtStŠtPiSoNe
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30   
Anketa
Aký používate typ úľa?

Langstroth (4764 hl.)
 
Úľ rámikovej miery "B" (5911 hl.)
 
Čechoslovák (4121 hl.)
 
Optimal (3736 hl.)
 
Budečák (3615 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 22147

Vytvorené pomocou phpRS

Stránka PSNV-SK. Občianske združenie propagujúce tenkostenné nadstavkové včelárenie. Kopírovanie možné len s písomným súhlasom PSNV-SK.