Rubriky
Najnovšie články

Neexistujú vhodné data!

Novinky
28.02.2018: Ľudia aj včely túžia po zdravej potrave
18.05.2015: zrodenie včely
10.04.2015: Propolis ako ho nepoznáte
Najbližšie akcie
V systéme nie je zadaná žiadna akcia.
Informácie
IP adresa:100.28.0.143
Dátum:25. 07. 2024
Čas:11:33
Online: :2 ľudia
Dnes:Jakub
Zajtra:Anna, Hana
Ekonomika a včelstvo

Chov matiek jednoducho

V dvadsiatych rokoch minulého storočia šíril Ján Natšin medzi včelárskou verejnosťou osvetu racionálneho viacmatkového včelárenia. Nabádal k zásahom pri včelárení, ktoré nútili včelára sústrediť všetku starostlivosť na to, aby mal silné včelstvá. Pokusmi, ktoré robil v rokoch 1923 až 1927, predložil včelárom metodiku sústavy dvoch matiek nad sebou. Bol propagátorom viacbedničkového nadstavkového úľového systému a tvorby oddielkov, ktoré zimoval nad produkčným včelstvom. Spájal ich na jar s pomocou materskej mriežky. Ján Natšin sa narodil 20.septembra 1886 v Breze na Orave. Bol podpredsedom Ústredia slovenských včelárov a autor včelárskej literatúry. Známe sú jeho knihy Praktický včelár, Včelárstvo vo svetle výskumov, Život včiel a veľké množstvo článkov v časopise Slovenský včelár.

Chovu včelích matiek prelarvovaním alebo prelôžkovaním plemenného materiálu sa mnohí drobní včelári obávajú, pretože nechcú obetovať zo svojho malého počtu včelstiev ešte aj včelstvá na chov matiek. Matky si však môžu veľmi jednoducho odchovať tak, že si od uznávaného chovateľa alebo kamaráta zadovážia naštartované materské bunky s plemenivom larvičiek a ľahko si ich odchovajú vo svojich včelstvách bez zníženia výťažku medu. Larvičky po prvom dni naštartovania za predpokladu, že boli správne prelarvované a bohato zásobené kŕmnou kašičkou, môžu byť k dispozícii malým a stredným včelárom na ďalší odchov a použitie. Larvičkám v materských bunkách neuškodí ani dvojhodinová preprava bez sprievodných včiel, pretože im na tento čas vystačí kŕmna kašička v bunke.

kvietky

4.marca 2007

Nepotrebujeme na to žiadne vybavenie. Zabalíme ich do mierne vlhkej utierky a dávame pozor, aby sme ich mechanicky nepoškodili. Ktorákoľvek poloha pri preprave im neuškodí. Doma larvičky v materských bunkách len zasunieme do plásta nad plod, v deň predtým pripravenom medníku - nadstavku, oddeleného od plodiska mriežkou. Je to veľmi jednoduché, pretože umelé materské misky s držadlom zasunieme do niektorého z dvoch až štyroch plástov so zaviečkovaným plodom, ktoré sme predchádzajúci deň preložili bez včiel z plodiska nad mriežku do stredu medníka. Ako krycie plásty dáme k týmto plodovým plástom zásoby s medom a s peľom a zvyšok po krajoch vyplníme súšami, prípadne medzistienkami ak je znáška. Na okraj môžeme dať rámikové kŕmidlo, ale vždy až po oddelení od včelstva medzidnom. Hovoríme tomu odsavač, ktorý zároveň tlmí rojovú náladu, pretože mladé včely prejdu cez mriežku ku plodu.

Materské misky z umelej hmoty spolu z držadlom sú na tento cieľ veľmi vhodné. Možno ich kúpiť v predajniach so včelárskymi potrebami. Do každého chovného včelstva vložíme len po dve materské bunky s larvičkou. Tak budú utvorené dobré podmienky pre odchov telesne zdatných a vitálnych včelích matiek. Ak sa na novej včelnici spária s trúdmi dobrých vlastností, môžeme očakávať úspech a rentabilitu vo svojom včelárení. Každé včelstvo si takto môže vychovať svoju mladú matku. Prijaté misky hneď na druhý deň skontrolujeme, rozdelíme alebo doplníme. O týždeň až deväť dní vymeníme mriežku za medzidno. Matka sa v oddielku vyliahne, oplodní, rozkladie a s oddielkom sa pridáva. Nadbytok oddielkov s mladými matkami a ich prípadné zimovanie nad včelstvom, je rezervou včelárovej prevádzky v každom ročnom období.


[Akt. známka: 2,34 / Počet hlasov: 50] 1 2 3 4 5
| Autor: Milan Bencúr | 21119 přečítaní | Počet komentárov: 0 | Pridať komentár | Informačný e-mail Vytlačiť článok
Prihlásenie / Registrácia
Vyhľadávanie

Nájsť text

Kalendár
<<  Júl  >>
PoUtStŠtPiSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     
Anketa
Aký používate typ úľa?

Langstroth (6169 hl.)
 
Úľ rámikovej miery "B" (7181 hl.)
 
Čechoslovák (5197 hl.)
 
Optimal (4772 hl.)
 
Budečák (4626 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 27945

Vytvorené pomocou phpRS

Stránka PSNV-SK. Občianske združenie propagujúce tenkostenné nadstavkové včelárenie. Kopírovanie možné len s písomným súhlasom PSNV-SK.