Rubriky
Najnovšie články

Neexistujú vhodné data!

Novinky
28.02.2018: Ľudia aj včely túžia po zdravej potrave
18.05.2015: zrodenie včely
10.04.2015: Propolis ako ho nepoznáte
Najbližšie akcie
V systéme nie je zadaná žiadna akcia.
Informácie
IP adresa:100.28.231.85
Dátum:12. 11. 2024
Čas:18:01
Online: :2 ľudia
Dnes:Svätopluk
Zajtra:Stanislav
Príbehy zo života

Náš prvý roj

Písal sa rok 1946. V tom čase som mal desať rokov. Bol čas prázdnin a my sme ich trochu ináč trávili ako dnešná generácia. Po raňajkách, ktoré pozostávali najčastejšie so zapraženej, či mliečnej polievky, do ktorej bola zavarená mrvenica z hustého cesta nám mamky na celý deň každému pastierovi do plátenej šatky zabalili pol litra čerstvého kravského mlieka, krajec chleba natretý najčastejšie maslom. To boli prázdniny nielen moje, ale aj ostatných deti v dedine.

Po  prvej kosbe voňavých lúk, na ktorých bolo počuť počas zberu sena šuchot hrabiel a vidliel,  spev žien, ktoré  pokosené seno sušili a ukladali do petrencov, aby večer bolo gazdom odvezené do stodoly, či povaly, na zimné obdobie pre všetok doma chovaný dobytok. Na týchto lúkách  po zbere sena  sme pásavali ako deti každý so svojej rodiny kravičky. Každý pastier musel mať vreckový nožík, ktorým sme si z vŕby, ktorá mala najlepšiu miazgu robili píšťalky, namiesto topánok, aby sme nebodaj nechodili bosí, kalapody vystrúhané s lipového dreva, cez priehlavok upevnené remencom s konských oprát, ktorý bol klinčekmi pribitý na vonkajšej a vnútornej strane tejto podivnej obuvi.
Ako dnes si pamäťam, na ten júlový deň keď som pásol zo susedom Ferom ich a našu kravičku. Nad oblohou svietilo slniečko a moja kravička ktorá ležala pod rozkonárenou lieskou, ktorých bolo na týchto úbočiach neúrekom  a so mnou oddychovala a prežúvala práve do svojho žalúdka pred tým zožratú trávu, keď zrazu začala veľmi oháňať chvostom a olizovať sa jazykom. Zrazu vstala a začala poskakovať čo o niečo ďalej pobúrilo i Ferovu kravu. Jej oháňanie bolo čím ďalej tým výraznejšie. Až vtedy som spozoroval, že na jednom konári liesky sa niečo deje. Krúžilo tam mnoho akýchsi múch, pravda o včelách som toho vedel akurát toľko, že dávajú med. Nevedeli sme čo robiť. Fero ako skúsenejší mi poradil, aby som išiel domov po otca a povedal mu, že na Úboči,- tak sa volala parcela- kde pasieme je včelí roj. Treba ho chytiť. Nech donesieme nejakú papierovú krabicu, aby sme roj mohli chytiť.
Dobehnem domov a na otca celý udychčaný kričím - „ otec na úboči je na lieske roj“.
Otec neváhali, v komore našli nejakú papierovú krabicu, ktorá mala pôvod od Baťu a pobrali sa so mnou. Keď sme prišli až k roju, ten už bol celý pokope, len kde tu lietalo pár včiel. Na spodnej časti krabici otec urobili menší otvor, čo mal pravda slúžiť ako letáč a krabicu položili na zem. Pílkou zlodejkou, tak sa aj do dnes volá malá pila bez rámu pomáli odpilovali konár, na ktorom bol roj usadený. Včelstvo zoskupené do lievika toto pílenie ani veľmi nevyrušovalo, len kde tu poletovala nejaká včela.
-Len sa neoháňajte- oboch nás upozorňovali otec. Keď už mali konár odpílený pomáli ho priniesli až ku krabici, ktorá bola na vrchu otvorená. Až na dno krabice položili spodok roja a tak rýchlo klepli druhou rukou po konári, že skoro všetok roj do nej spadol. Rýchlo zatvorili vrch krabice. Koľko včiel ich uštiplo to dodnes neviem, ani sa už nedozviem, lebo sú už viac ako tridsaťpať rokov pod zemou, len viem, že sa dlho po tomto  výkone ešte oháňali  okolo hlavy a na druhý deň nás deti ledva videli kukajúc na nás z opuchnutých očí. Roj nechali do večera pod lieskou, kým do krabice nevošli všetky včely a išli domov chystať úľ. Ešte po starom otcovi na povale našli starý úľ slamenák, ktorý poopravovali a pripravili v záhrade pod jabloň na starý stolček, ktorý sa používal pri dojení kravičky. Večer krabicu so včelami doniesli domov, slamenák zložili na zem a na jeho miesto dali krabicu so včelami. Otvorili upchatú dierku, ktorá počas usadzovania roja slúžila ako letáč a nechali do rána bez ďalšieho zásahu. Na druhý deň poobede krabicu so včelami položili na zem a na jej miesto dali úľ. Do úľa vložili niekoľko rámikov s plástmi, ktoré dostali od strýca Kamila, ktorý bol železničiar a už v tom čase pri železničnej trati, kde robil návestného pred vchodom do tunela choval vyše desiatky včelstiev a v okolí bol známi ako skúsený včelár. Potom včelstvo z krabice znovu presypali do úľa a znovu sa opakoval prechádzajúci rituál s usadzovaním roja. Otec, nejaké tie skúsenosti  ako so včelstvom zaobchádzať mali, cez zimu v dielni na varštati, tak sa do dnes u nás hovorí stolárskemu pongu, zhotovili dve kostry budúcich úľov. Koncom júla  bola mlatba a  kraji sa urodilo z obilia len ovos a raž, tá sa na holomnici, miesto v stodole, kde sa cepmi mlátilo obilie vymlátila tak, že zo snopov dovezených na konskom dovoze vymlátilo len zrno a slama sa použila  po prešití cvernou z konopní a zostríhaní ako výplňou úľa.
Vďaka otcovi a jeho ďalším zhotoveným úľom sa z roka na rok počet rodín zvečoval. Až prišlo sťahovanie na dolniaky. Ale to už boli otec skúsený včelár. Slamenáky vymenili za typizovaný úľ B, zhotovili si začiatkom šesťdesiatych rokov minulého storočia včelársky kočovný voz, ktorý na tú dobu bol dosť vo včelárskej praxi novinkou. Akú mali z neho radosť, keď bol dokončený a vkladali do jeho vnútra prvé úle zo včelami. Aj keď si ho pre smrť užili len pár rokov, na jeho začiatky včelárenia, ale najmä na prvý roj, ktorý sme s Ferom našli, dlho   spomínali. Tak začalo otcove včelárenie na ktoré dnes s humorom i sám spomínam. Hlavne vtedy, keď sa stáva, že i mne ujde roj, ktorých za vyše štyridsaťpaťročného včelárenia bolo neúrekom.

[Akt. známka: 2,36 / Počet hlasov: 78] 1 2 3 4 5
| Autor: Jozef Nemčok | 8660 přečítaní | Počet komentárov: 0 | Pridať komentár | Informačný e-mail Vytlačiť článok
Prihlásenie / Registrácia
Vyhľadávanie

Nájsť text

Kalendár
<<  November  >>
PoUtStŠtPiSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Anketa
Aký používate typ úľa?

Langstroth (6405 hl.)
 
Úľ rámikovej miery "B" (7325 hl.)
 
Čechoslovák (5309 hl.)
 
Optimal (4912 hl.)
 
Budečák (4752 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 28703

Vytvorené pomocou phpRS

Stránka PSNV-SK. Občianske združenie propagujúce tenkostenné nadstavkové včelárenie. Kopírovanie možné len s písomným súhlasom PSNV-SK.