Rubriky
Najnovšie články

Neexistujú vhodné data!

Novinky
28.02.2018: Ľudia aj včely túžia po zdravej potrave
18.05.2015: zrodenie včely
10.04.2015: Propolis ako ho nepoznáte
Najbližšie akcie
V systéme nie je zadaná žiadna akcia.
Informácie
IP adresa:44.210.83.132
Dátum:29. 05. 2024
Čas:09:55
Online: :2 ľudia
Dnes:Vilma
Zajtra:Ferdinand
Tipy, rady

Plastový rámik

Rámiky vyrobené z potravinového plastu sú pre styk s medom a ostatnými včelými produktmi bezpečné. Tým sa myslí, že neobsahujú škodliviny, ktoré ohrozujú zdravie človeka. Vytočený med bežne skladujeme v nádobách z potravinového plastu. Nikomu takáto potravinová norma neprekáža. Názory na každú novinku vo včelárskej praxi budú vždy rozdielne. Pre jedných je to super, niektorí sú úplne proti.

Podľa môjho názoru majú plastové rámiky viac pozitívnych vlastností ako tých odsudzujúcich. Určite ich nezanedbatelnou pozitívnou vlastnosťou je, že presne pasujú do nadstavkov tak, aby bola v tolerancii dodržaná včelia medzera. Šírka rámika po celom obvode je 25 mm, čo má údajne zabrániť stavaniu mostíkov medzi jednotlivými nadstavkami.
Plastový rámik
Plastový rámik je vylisovaný ako obvodový rám a predlisovaná medzistienka v jednoliatom kuse. Takýto rámik sa stáva prekážkou pre včely v tom, že nemôžu do neho budovať otvory na prechádzanie z jednej uličky do druhej. Musia ho obísť po obvodových medzerách. Včelár môže byť v tomto smere ústretový voči svojim včielkam tak, že v plodisku bude striedať plastové rámiky s rámikmi drevenými.
Mnohí včelári zastávajú názor, že plastové rámiky sú vhodné predovšetkým do medníka. V plodisku ich nepoužívajú, pretože sa im zdá byť moc pracná údržba pri odstraňovaní voskového diela a ich následná dezinfekcia. Ak rámiky pred prvým a každým následným použitím, dôkladne ošetríme z oboch strán voskom, včely vystavajú priam bezchybné robotníčie dielo a zoškrabanie včelými košielkami opotrebovaného včelieho diela je potom pre včelára hračkou. Včely stavajú svoje dielo v plastových rámikoch zaručene kvalitnejšie ako v drevených rámikoch. Ak včelár použije nevoskované plastové rámiky, treba tieto striedať s drevenými rámikmi s voskovými medzistienkami.
Najdôležitejšou výhodou plastového rámika je vytáčanie medu z panenského súša, ktorý sa netrhá, je pevný, z ktorého môžeme bez problémov vytáčať repkový med aj medovicu. Nemusíme sa obávať žiadnych otráv z chemických reakcií s drôtom a ostatných hrdzavejúcich kovových častí, ktoré sa nachádzajú na drevených rámikoch. Neničia ich myši, ani Víjačka voštinová a o prevládajúce robotníčie bunky má klieštik menší záujem. Máme šancu ľahšie ho odlákať do trubčích buniek v stavebných rámikoch a z nich zaviečkované trubčie dielo pravidelne vyrezávať. Plastový rámik je v podstate nezničitelný a vydrží desaťročia. Odoláva chemickým zmenám, nereaguje s kyselinou mravčou, nedeformuje sa, neláme a neobsahuje hrdzavejúci kov. Nemusíte ani jeden vyhodiť. Jeho údržba je úplne jednoduchá – vysokotlakým vodným čističom, ktorým doma umývate auto. A kto chce argumentovať akýmkoľvek BIO, tak to je len ideológia bez skutočného dôvodu. Keďže ide o pre človeka neškodný plast, tak plastový rámik je pre mňa – včelára lacnejší a ekonomicky prínosnejší ako drevený rámik.

[Akt. známka: 2,75 / Počet hlasov: 64] 1 2 3 4 5
| Autor: Milan Bencúr | 13627 přečítaní | Počet komentárov: 0 | Pridať komentár | Informačný e-mail Vytlačiť článok
Prihlásenie / Registrácia
Vyhľadávanie

Nájsť text

Kalendár
<<  Máj  >>
PoUtStŠtPiSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   
Anketa
Aký používate typ úľa?

Langstroth (6039 hl.)
 
Úľ rámikovej miery "B" (7060 hl.)
 
Čechoslovák (5135 hl.)
 
Optimal (4653 hl.)
 
Budečák (4553 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 27440

Vytvorené pomocou phpRS

Stránka PSNV-SK. Občianske združenie propagujúce tenkostenné nadstavkové včelárenie. Kopírovanie možné len s písomným súhlasom PSNV-SK.