Rubriky
Najnovšie články

Neexistujú vhodné data!

Novinky
28.02.2018: Ľudia aj včely túžia po zdravej potrave
18.05.2015: zrodenie včely
10.04.2015: Propolis ako ho nepoznáte
Najbližšie akcie
V systéme nie je zadaná žiadna akcia.
Informácie
IP adresa:100.28.0.143
Dátum:25. 07. 2024
Čas:11:23
Online: :2 ľudia
Dnes:Jakub
Zajtra:Anna, Hana
Kalendár a počasie

Jar vo včelom legolande

Mesiac marec je obdobím prebúdzania sa nového života, prírody, živiteľky nás všetkých. Vonkajšie teploty sa postupne zvyšujú a začiatkom mesiaca sa obyčajne dočkáme túžobne očakávaného a v tomto roku už neopakovateľného dňa, kedy včely uskutočnia prvý, tzv. očisťovací prelet. Pre včelára a snáď i pre nevčelára je to nevšedný pohľad na toľké množstvo včiel, ktoré intenzívnym bzukotom vítajú predjarné obdobie

Obdobie kvitnutia rakýt sa považuje v celej Strednej Európe za začiatok intenzívneho plodovania včelstiev. Vtedy nastupuje včelárska sezóna, kedy musíme venovať každému včelstvu pozornosť a pomôcť mu pri štarte do novej sezóny. Tento nástup plodovania je rozhodujúci pre ďalší rozvoj včelstiev.
Langstrothov nadstavkový úľ, ktorý ja považujem za včelí legoland, legoskladačku s jednoduchou obsluhou, ktorá vyhovuje všetkým vekovým kategóriám včelárov, od detského veku až po zaslúženú penziu a prináša im potešenie z hravého včelárenia, ponúka včelstvu dlhú cestu trvania zimných zásob.

Marec a apríl sú pre včely najpracovitejšie mesiace. V tomto období sa rozhoduje o tom, v akej sile pôjde včelstvo do znášky a zároveň aj o tom, v akej sile včelstvo zazimujeme pre budúcu sezónu. Preto včelár nesmie včelstvo obmedzovať priestorom a zároveň musí sledovať či má čeľaď sústavne dostatok zásob. Zimné zásoby prevažne vydržia do konca zimy, 21.marca, dokedy včelstvo spotrebuje asi 12 kg zimných zásob. Po tomto dátume spotreba zimných zásob značne stúpa a môže byť vyššia ako predchádzajúca zimná spotreba. Keď včelstvo raz začalo plodovať, ploduje neustále aj keď je vonku upršané počasie, alebo je chladno. Včelstvo by obmedzilo plodovanie len pri drastickom príleve chladného počasia na dlhší čas a pri nedostatku zásob. Technológia nn-včelárenia predpokladá zakŕmenie včelstiev v množstve 23 kg invertných zásob a peľu v júli minulého roku, čo vyhovuje praxi.

N-nadstavková technológia nám dáva možnosť jednoducho včeláriť s dvoma matkami v jednom úli, čo umožňuje prezimovanie oddielka s mladou matkou v nadstavku na medzidne nad produkčným včelstvom. V marci po prelete vymeníme medzidno za materskú mriežku. Ide v podstate o výmenu matky spätným spájaním až na jar pred znáškou. V úli pri rozvoji ploduje včelstvo s dvoma matkami, pokiaľ včelár odstránením mriežky nezasiahne. Na jar tak máme stále rezervné matky, dostatok plodu pre tvorbu nových oddielkov a lietavky, ktoré môžu využiť znášku z ovocných stromov ak najvrchnejšiu debničku oddelíme materskou mriežkou a očko na nej zatvoríme.
Prínos peľu a nektáru počas priaznivých letových dní je v apríli už taký veľký, že z peľu si včelstvá dokážu urobiť i zásoby. Nie všetky včelstvá si v tomto období už dokážu utvoriť i zásoby z nektáru. Preto by mali mať ešte dostatočné, nespotrebované zásoby, pochádzajúce z letného zakŕmenia. Keď včelárime v nn-úľoch, zimujeme vo viacerých nadstavkoch, tak v spodnom, na mieste kde sa liahol posledný plod, včelstvo utvorilo zimný chumáč a nad ním, čiastočne zasahujúce do chumáča, nachádzajú sa v nadstavku zimné zásoby s hmotnosťou okolo 20 až 23 kg. Takto vyzimované včelstvo začína plodovať pod mohutnou ?prikrývkou? zásob v spodnom nadstavku. Postup plodového telesa je taký, že je vždy v kontakte so zásobami. V čase, keď vrchný nadstavok je prevažne zaplodovaný a čeľaď obsadá aspoň dva a pol nadstavku, včelstvo sa pomaly dostáva do stiesnenej situácie, tzv. tlak zhora, hoci dole je dosť prázdnych plástov. Matka nerada rozširuje plodové teleso smerom dole, preto je nevyhnutná prvá zámena nadstavkov. Ťažko je stanoviť pevný dátum tejto operácie. Každý včelár to musí odpozorovať v prírode, ale môžeme ju urobiť až po odkvitnutí rakyty, prípadne po odkvitnutí vtáčej čerešne, alebo egreša, či púpavy. Vo viacdielnom plodisku získava postup plodovania smerom hore oproti stimulu letáčového otvoru prevahu, takže zámena nadstavkov vedie k rýchlejšiemu rozšíreniu plôch plodu. Pri každej zámene nadstavkov treba dať pozor na to, aby sa po zámene v spodnom nadstavku nachádzala prevažná časť plodu. Najhlavnejší predpoklad na tieto operácie je to, že včelstvá sú v dobrom kondičnom stave a čo je najhlavnejšie, že sú zdravé.

Koniec apríla a začiatok mája je obdobím, kedy už môžeme rozširovať úľový priestor pridávaním ďalších nadstavkov. S nízkymi nadstavkami sme skutočne flexibilní. Priestor môžeme prispôsobovať na akúkoľvek silu včelstva a znáškovú situáciu. Nízke nadstavky nám zabezpečujú každoročnú obnovu diela, ťažbu medu v panenskom diele, zrelý zaviečkovaný med i zo slabších znášok, získavať druhové medy, ľahšie odviečkovanie a vytáčanie. Nadstavok ako medník pridávame asi v období kvitnutia čerešní. Urobíme to tak, že pod najvrchnejšiu debničku viacnadstavkového plodiska podložíme nadstavok vyplnený medzistienkami a plodisko od medníka môžeme oddeliť mriežkou. Nezabúdajme na zásadu, že očká na plodisku sú otvorené a na medníkových nadstavkoch sú zatvorené.

Dobre využitá jarná znáška, ak to počasie dovolí, môže byť iba silným prezimovaným včelstvom a jeho lietavkami. K tejto znáške patria už ovocné stromy a repka olejka. Preto uplatňujeme pridávanie matiek s prezimovanými oddielkami na jar, čo je vlastne dvojmatkový spôsob včelárenia. Výťažky z tejto znášky sú potom v našich podmienkach najmenej o polovicu vyššie ako u dobrých jednomatečných včelstiev.
Štatistiky včelárskej organizácie z minulosti dokazujú, že medzi včelársku spoločnosť každoročne prichádzalo tisíc nových členov. Väčšina z nich mala však nedostatočné odborné vedomosti pre úspešné včelárenie a spoliehali sa iba na rady susedov a kamarátov včelárov. Preto značné percento mladých včelárov po jedno až dvojročnom neúspešnom včelárení v starých úľoch obyčajne sa prestali venovať práci so včelami. V súčasnosti sa podmienky včelárenia neustále menia, a to nie len vplyvom prírodných podmienok a zmenami vo výskyte zdrojov nektáru a peľu, ale v nemalej miere aj novými škodcami, chorobami včiel a uplatňovaním výsledkov vedy vo včelárstve. Všetky zmeny vplývajú prevažne negatívne na efektívnosť včelárenia. Kto chce dnes úspešne včeláriť, musí vedieť odstraňovať alebo aspoň tlmiť na prijateľnú mieru tie činitele, ktoré chov včiel ovplyvňujú negatívne a na druhej strane zase vedieť využívať faktory, ktoré rentabilnosť chovu zvyšujú. To v plnej miere dokáže len včelár s dobrými odbornými a praktickými skúsenosťami. A to je cieľ mojej osvetovej práce na týchto stránkach.


[Akt. známka: 2,03 / Počet hlasov: 33] 1 2 3 4 5
| Autor: Milan Bencúr | 9160 přečítaní | Počet komentárov: 0 | Pridať komentár | Informačný e-mail Vytlačiť článok
Prihlásenie / Registrácia
Vyhľadávanie

Nájsť text

Kalendár
<<  Júl  >>
PoUtStŠtPiSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     
Anketa
Aký používate typ úľa?

Langstroth (6169 hl.)
 
Úľ rámikovej miery "B" (7181 hl.)
 
Čechoslovák (5197 hl.)
 
Optimal (4772 hl.)
 
Budečák (4626 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 27945

Vytvorené pomocou phpRS

Stránka PSNV-SK. Občianske združenie propagujúce tenkostenné nadstavkové včelárenie. Kopírovanie možné len s písomným súhlasom PSNV-SK.