Rubriky
Najnovšie články

Neexistujú vhodné data!

Novinky
28.02.2018: Ľudia aj včely túžia po zdravej potrave
18.05.2015: zrodenie včely
10.04.2015: Propolis ako ho nepoznáte
Najbližšie akcie
V systéme nie je zadaná žiadna akcia.
Informácie
IP adresa:3.236.100.210
Dátum:11. 09. 2024
Čas:17:37
Online: :2 ľudia
Dnes:Bystrík
Zajtra:Mária
Technológia a prax NN včelárenia

NN-teplovzdušné včelárenie



V roku 1918 po rozpadnutí Rakúsko-Uhorska nebolo na Slovensku nijakej včelárskej organizácie. Zakladajúce valné zhromaždenie Zemského ústredia včelárskych spolkov na Slovensku sa konalo 15.augusta 1919 v miestnostiach Reduty v Bratislave. Do organizátorskej práce spolkového života slovenských včelárov v dvadsiatych rokoch nastupujú aj ľudoví odborníci vo včelárstve, ktorí po celý svoj život organizátorskou činnosťou i praktickou a literárnou tvorbou napomáhali rozvoju slovenského včelárstva. V rokoch 1919 až 1923 učil včelárov lisovať rohože a zhotovovať úle so slamenými stenami včelársky expert baťko Jakš. Podľa návodu Václava Jakša robili úle zo slamených dosiek všetci včelári. Táto technológia vo výrobe úľov znamenala obrovský pokrok v rozvoji nadstavkového včelárenia s rozoberateľným dielom a teplovzdušným úľom na Slovensku. Technologický návod Václava Jakša vylepšil neskôr Ján Natšin, podľa ktorého sa môžu zhotovovať úle so slamenými stenami aj dnes. Kto taký úľ má určite si ho pochvaľuje, lebo včelstvo v ňom veľmi dobre zimuje aj rozvíja sa na jar.

Gemerský včelár a ľudový výskumník Ľudovít Mikuláš z Jelšavy Hrádku mával vždy zdravé a silné včelstvá, akoby sa vrtochy počasia nedotýkali jeho včelnice v nadmorskej výške skoro 700 metrov. Včeláriť začal v košniciach, ako všetci včelári v tých rokoch, ale veľmi skoro prešiel na včelárenie v rozoberateľnom diele. Vyskúšal rôzne typy úľov, najlepšie sa mu však osvedčil jeho vlastnej konštrukcie. Roku 1928 skonštruoval úľ na rámikovú mieru 450 X 300 mm s desiatimi rámikmi, doplnený dvoma polmedníkmi. Úle si zhotovoval z lisovanej slamy. Bol veľkým propagátorom teplovzdušného zimovania včelstiev. Jeho pokrokové názory na včelársku prax určite ovplyvňujú a urýchľujú modernizáciu včelárstva na Slovensku aj dnes.

Ako mnohí iní, aj ja som začal včeláriť s darovaným včelstvom, v ?bucľatom?, uteplenom aj poriadne ťažkom úli. V záhrade skutočne spoľahlivo ?sedel?. Zaoberal som sa myšlienkami, ako chúďatká včielky čo najlepšie ochrániť pred zimou. Povalu plodiska som uteplil novinami, potom nasledoval vankúš naplnený handrami. Keď prišli mrazy, často som načúval, či žijú. No, na jar ma čakalo nemilé prekvapenie. Z novín zostala plesnivá kaša, vankúš bol celý mokrý a poznačený kolesami plesne. Z úľa sálala potuchlina a okrajové plásty boli plesnivé. Začal som sa o vec viac zaujímať a zrazu som bol z problému šokovaný. V najrozšírenejšom úli sveta, v Langstrothe, používajú na uteplenie stropu drevený rám vyplnený sololitom. V týchto úľoch z cólových dosák bez uteplenia prežívajú včelstvá bez ujmy aj niekoľkodňové kruté mrazy až ? 40 stupňov Celzia za ľadového vetra a v nasledujúcej sezóne majú dobrý medný výnos. Včely sú schopné prežiť extrémne nízke teploty, ale vlhkosť v úli ich môže zahubiť. Preto jedna z hlavných podmienok úspešného zimovania je dobré odvádzanie vlhkosti z úľa, k čomu slúžia otvorené očká na jednotlivých debničkách NN-plodiska. Vtedy som si uvedomil úžasné myšlienky priekopníkov teplovzdušného včelárenia na Slovensku, ľudových výskumníkov, Václava Jakša, Jána Natšina a Ľudovíta Mikuláša, ktorí vo svojej dobe presadzovali teplovzdušné slamené úle dávno predtým, ako v Amerike vedecky dokázali, že včelstvo nevyhrieva úľový priestor, ale iba bunky s plodom na včelom diele.

Dnes vieme, že včely vyprodukujú v hmotných jednotkách toľko vlhkosti, koľko spotrebujú zásob. V zime je to na mesiac asi kilogram, ale s narastajúcim plodovaním sa podstatne zvyšuje. Určite každý postrehol, že som chcel zdôrazniť význam ?suchého? včelárenia v NN úľoch. Stredoeurópske kozmetické úpravy utepľovania Langstrothovho úľa, alebo jeho výroba z polystyrénu sú neopodstatnené. Ako sa vysporiadajú včely s týmto problémom v prírode? Pokiaľ žijú v bútľavých stromoch, tam práchnivé drevo predstavuje výborný vzdušný materiál a rôzne trhliny vetracie otvory. Plásty väčšinou visia vo veľkom priestore, dokonale vzdušnom. Z týchto podmienok si preniesli do našich úľov vlastnosť tmeliť propolisom rôzne otvory. Naše úle nie sú bútľavé stromy, ale stále otvorené očko v plodiskovom nadstavku je riešením, ako dobre vetrať podstropný priestor úľa. Vzduch je výborný izolátor, ale musí byť suchý, a tak chápeme aj výraz teplovzdušné včelárenie.

Začínajúci včelári si berú príklad od starších, čiže začínajú včeláriť tradičným spôsobom. To bol aj môj prípad. S postupom času si však mnohí uvedomia, že sa dá včeláriť s veľmi dobrými až vynikajúcimi výsledkami moderným a pokrokovým spôsobom vo viacdebničkovom tenkostennom nízkonadstavkovom úli. Nízkonadstavkový úľový systém Langstroth je úľom budúcnosti aj na Slovensku, lebo veľmi dobre sa dá prispôsobiť veľkosti včelstva, v nízkych medníkových nadstavkoch sa dá vyprodukovať také množstvo medu, ba aj väčšie, ako v iných typoch, v týchto úľoch možno produkovať jednodruhové medy, pri medobraní môžeme veľmi účinne odvčeliť nadstavok, jednotlivé postupy prác sa dajú lepšie mechanizovať, hmotnosť nadstavku je podstatne nižšia ako u iných systémov, rojenie včiel sa dá vhodnou technológiou úplne utlmiť a práca, ktorá sa v podstate podobá priemyselnej výrobe, skráti manipulačný čas so včelstvami. Čiže, NN-teplovdušný úľový systém, so zasieťovaným vysokým dnom, ktoré je stredoeurópskym vynálezom, vyhovuje všetkým požiadavkám moderného včelárenia.


[Akt. známka: 2,16 / Počet hlasov: 31] 1 2 3 4 5
| Autor: Milan Bencúr | 9808 přečítaní | Počet komentárov: 0 | Pridať komentár | Informačný e-mail Vytlačiť článok
Prihlásenie / Registrácia
Vyhľadávanie

Nájsť text

Kalendár
<<  September  >>
PoUtStŠtPiSoNe
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30       
Anketa
Aký používate typ úľa?

Langstroth (6281 hl.)
 
Úľ rámikovej miery "B" (7235 hl.)
 
Čechoslovák (5254 hl.)
 
Optimal (4814 hl.)
 
Budečák (4677 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 28261

Vytvorené pomocou phpRS

Stránka PSNV-SK. Občianske združenie propagujúce tenkostenné nadstavkové včelárenie. Kopírovanie možné len s písomným súhlasom PSNV-SK.