Rubriky
Najnovšie články

Neexistujú vhodné data!

Novinky
28.02.2018: Ľudia aj včely túžia po zdravej potrave
18.05.2015: zrodenie včely
10.04.2015: Propolis ako ho nepoznáte
Najbližšie akcie
V systéme nie je zadaná žiadna akcia.
Informácie
IP adresa:3.237.178.91
Dátum:03. 03. 2021
Čas:16:23
Online: :2 ľudia
Dnes:Bohumil(a)
Zajtra:Kazimír
Informácie

Správa z ustanovujúcej konferencie PSNV-SK ŽA kraja.

V sobotu, 1.apríla 2006, sa v Dolnom Kubíne stretla skupina nadstavkových včelárov a dohodla sa na založení Oblastnej skupiny PSNV-SK ZA kraja, prijala po vypočutí názorov v diskusii programové ciele svojej činnosti, zvolila výbor a dozornú radu tejto oblastnej skupiny.

     Pracovnou náplňou našej skupiny bude predovšetkým predstavovať v okruhu svojej pôsobnosti včelárskej verejnosti jednoduchú, príťažlivú a hravú formu technológie včelárenia v nn-úľových systémoch, propagovať vo svete najrozšírenejší Langstrothov úľ a podporovať kompatibilný prechod na NN úľový systém s využitím pôvodnej rámikovej miery.

     Včelám sa vždy fandilo aj medzi občianskou verejnosťou a tu sa nám priam ponúka možnosť spolupráce s regionálnymi osvetovými strediskami a múzeami na propagáciu NN technológie včelárenia a včelích produktov. V rámci tejto spolupráce bude účelné zúčastňovať sa akcií v Múzeu slovenskej dediny v Martine, Pribyline, Roháčoch, na Oravskom hrade, vo Vlkolínci a využívať spoluprácu s mestskými osvetovými inštitúciami pri organizovaní katarínskych, ondrejovských, mikulášskych a vianočných trhov a podobne. To je príležitosť nie len na ponuku a predaj včelích produktov priamo od včelárov, ale aj na ponuku včelárskych potrieb a tovaru z obchodného zariadenia našej PSNV-SK. V Liptovskom Hrádku organizujú včelárske organizácie v jesennom období Celonárodnú výstavu vo včelárstve, spojenú s odbornými prednáškami. Je to určite hodnotná akcia, ktorá prispieva k šíreniu osvety medzi včelárskou verejnosťou a dáva priestor aj našej PSNV-SK na jej prezentáciu. Treba to využiť. Určite stojí za úvahu, či by nebolo vhodné, aby naša PSNV-SK organizovala každoročne medobranie, či včelársky jarmok v spojení s odborným výkladom NN technológie včelárenia. Príťažlivým miestom môže byť Banská Bystrica alebo Trenčín s termínom v prázdninovom období. Taktiež treba uvažovať o celoslovenskom plese včelárov v zimnom období.

     Dôležitou úlohou našej oblastnej skupiny bude, zmapovať možnosti spolupráce s remeselníkmi stolármi, ktorí sú ochotní včelárom ponúknuť výrobu rámikových prírezov a prírezov nn-úľov, prípadne ďalších pomôcok pre včelársku prax. Podobne bude treba spolupracovať aj s remeselníkmi keramických výrobkov.

     Každý, kto bol aspoň raz na kočovke potvrdí, že je to úžasný a nezabudnuteľný zážitok spojený väčšinou s prvým medobraním v roku. Tu sa pre nás vytvára priestor na oslovenie drobných víkendových včelárov pre kempové paletové kočovanie a komorovanie zimných zásob v nízkom nadstavku pri využití pôvodnej rámikovej miery. Na paletu malého prívesu za osobný automobil sa zmestí aj šesť úľov a takto jednoducho a nenáročne možno kočovať na repku do chotára susednej dediny, na rúbaniská s malinou do susedného okresu, ale aj na agát a slnečnicunížinných oblastiach Slovenska. Takýto spôsob kočovania repkových, agátových a lesných kempov si však dnes vyžaduje spoluprácu aspoň štyroch, piatich včelárov, ktorí sú ochotní kempovať pod stanom alebo v aute aspoň jednu noc v týždni pri včelách na kočovnom stanovišti, ak chcú s úspešným medobraním dokončiť kočovku v dnešnej dobe nevypočítateľnej kriminality. Kočovný kemp za znáškou je však určite jednou z možností zvyšovania medného výnosu aj pre víkendového včelára.

     Takáto je stručne zhrnutá predstava práce našej Oblastnej skupiny PSNV-SK ZA kraja pri propagácii vzťahu a lásky k prírode, významu včelárstva pre poľnohospodárstvo, lesníctvo, ekológiu a zdravý životný štýl v dnešnej spoločnosti.

     Oblastná skupina PSNV-SK LANGSTROTH KLUB Žilinského kraja, na svojej ustanovujúcej konferencii 1.apríla 2006, zvolila oblastné orgány spoločnosti podľa Článku VIII. Stanov spoločnosti :

  1. Trojčlenný výbor oblastnej skupiny v zložení,

    Predseda - Pindjak Ján, Námestovo

    Podpredseda - Ranostaj Ján, Dolný Kubín

    Konateľ - Bencúr Milan, Dolný Kubín

  2. Dvojčlennú dozornú radu oblastnej skupiny v zložení,

              Predseda dozornej rady - Vlček Ludvik, Martin

              Člen dozornej rady - Malík Štefan, Bytča

     ČO LÁSKA KU VČELÁM VYTVORILA, TO DOBRÁ VôĽA NECH ZACHOVÁ!

 


[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasov: 2] 1 2 3 4 5
| Autor: Milan Bencúr | 3027 přečítaní | Počet komentárov: 0 | Pridať komentár | Informačný e-mail Vytlačiť článok
Prihlásenie / Registrácia
Vyhľadávanie

Nájsť text

Kalendár
<<  Marec  >>
PoUtStŠtPiSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     
Anketa
Aký používate typ úľa?

Langstroth (4717 hl.)
 
Úľ rámikovej miery "B" (5840 hl.)
 
Čechoslovák (4086 hl.)
 
Optimal (3711 hl.)
 
Budečák (3576 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 21930

Vytvorené pomocou phpRS

Stránka PSNV-SK. Občianske združenie propagujúce tenkostenné nadstavkové včelárenie. Kopírovanie možné len s písomným súhlasom PSNV-SK.