Rubriky
Najnovšie články

Neexistujú vhodné data!

Novinky
28.02.2018: Ľudia aj včely túžia po zdravej potrave
18.05.2015: zrodenie včely
10.04.2015: Propolis ako ho nepoznáte
Najbližšie akcie
V systéme nie je zadaná žiadna akcia.
Informácie
IP adresa:100.28.0.143
Dátum:25. 07. 2024
Čas:12:44
Online: :2 ľudia
Dnes:Jakub
Zajtra:Anna, Hana
Včelárske pomôcky

Na medobranie treba výkonný medomet

Napriek dávnej histórii včelárstva sa med priemyselne začal spracovávať až v 19.storočí, keď vynálezy otvorili cestu mechanizácii. V roku 1852 objavil americký reverend L.L.Langstroth na jednoduchom princípe pohyblivých rámikov rozoberateľné dielo. Dôstojník talianskej armády, major Hruschka, vynašiel spôsob oddelenia medu z orámovaných plástov odstredivou silou ? rýchlo, čisto, bez zahrievania ? plásty ostanú neporušené a dajú sa ďalej použiť. Do dnešných malých medometov možno umiestniť niekoľko rámikov naraz, ktoré sa mechanicky otáčajú

Zariadenie na vytáčanie medu si včelár musí zadovážiť už v prvom roku včelárenia. Medomet, odviečkovacia vidlička, odviečkovací tanier, ako aj nádoba pod medomet s cedidlom sú pomôcky, ktoré si bezpodmienečne treba zadovážiť, aby sme mohli vytáčať med. Za priaznivých okolností to môžeme potrebovať hneď v prvom roku svojho včelárenia. Spoľahnúť sa, že si toto vybavenie predbežne vypožičiame od suseda včelára, je len núdzovým riešením. Keď znáška trvá, takže med tečie, každý včelár potrebuje zariadenie na vytáčanie medu sám pre seba.

Medomet 1

 Pri vyberaní medu musíme medomet točiť spočiatku pomaly, aby sa nepolámali medové plásty. Rozličné medomety pojmu rozličný počet plástov naraz a môžu sa poháňať rukou alebo motorom. Všetky však využívajú na vyfŕkanie medu odstredivú silu. Väčšina včelárov používa trojrámikový alebo štvorrámikový medomet, do ktorého musíme ukladať plásty plochou stranou ku košu medometu a dolným koncom v smere otáčania. Hmotnosť rámikov treba v medometovom koši rozdeliť podľa možnosti rovnomerne, aby medomet neklepal. Najprv vytočíme med len asi z polovice jednej strany plásta, pričom točíme pomaly a opatrne. Potom plásty obrátime a druhú stranu vytočíme úplne. Aj teraz treba začať točiť spočiatku pomaly a potom tempo zrýchľovať. Napokon obrátime plást ešte raz a vytočíme zvyšný med z prvej strany. Pri radiálnych a hviezdicových medometoch obracanie plástov odpadá ? do týchto medometov možno naraz vložiť napríklad aj osemnásť plástov.

Medomet
Medomet 3
Medomet 4
Medomet 5

Väčšie včelárske úspechy dosiahneme, keď budeme so svojimi včelstvami kočovať za znáškou. Kočujúci včelár zažije veľa kočovníckych trampôt aj radostných chvíľ. Jeden môj kočujúci priateľ s úsmevom hovorieva, že Kristus síce veľmi veľa vytrpel, ale na kočovke určite nebol. Námaha spojená s presunom včelstiev sa však vždy vyplatí. Na uľahčenie práce pri medobraní v náročných klimatických podmienkach v kočovnom voze nám dobre pomôže výkonný medomet.

Medomet 7
Medomet 6

 
 
  Môj medomet mi slúži už dvadsať rokov a je kombináciou šesťrámikového tangenciálneho medometu a osemnásťrámikového radiálneho medometu v jednom. Bubon medometu je zhotovený z antikorového plechu o hrúbke 2 mm, ktorý je vysoký 670 mm a jeho priemer je 900 mm. Na dne bubna je vo venčekovom ložisku osadený kôš, ktorého výška je 420 mm a priemer 840 mm. Šesť bočných stien v koši medometu je zavesených na vymedzovacích oblúčikoch pre rámiky, ktoré sú pricínované na kruhu koša, sú ľahko odoberateľné a ich výška je 420 mm a šírka 320 mm. Týchto šesť bočných stien v koši mi umožňuje vytáčať šesť rámikov pri ich tangenciálnom uložení, čo používam pri hustejších medoch. Po odobratí týchto šiestich bočných stien z koša môžem pri radiálnom uložení rámikov vymetať obojstranne naraz osemnásť plástov, čo používam pri redších medoch. Bubon medometu je zakrytý vrchnákom z plexiskla, ktorý je upevnený na klavírových závesoch, takže vkladanie a vyberanie rámikov z medometu je pohodlné a sledovanie vymetania tiež. Pohon mám zabezpečený ručnou prevodovkou aj elektromotorom na 24 V, čo je v súlade s elektroinštaláciou v mojom kočovnom voze.

Medomet 8

 Na plnenie medu do pohárov je veľmi vhodná nádoba s výpustným otvorom opatreným nožovým uzáverom. Môj medomet takou nádobou v pohode je. S dostatočnou rezervou vzdialenosti od dna koša a venčekového ložiska pojme kanvu medu, čiže 35 kilogramov. Pomocou môjho medometu plním med do fliaš pre svoju potrebu bez strát a čisto. Nožový uzáver mi umožňuje regulovať silu prúdu medu podľa potreby a hneď ho prerušiť. Ba aj váženie presného množstva zdolá poľahky jedna osoba. Postavíte fľašu na váhu presne pod výpustný otvor a plníte žiadané množstvo. Presvedčíte sa, ako sa dá s takou nádobou akou je bubon medometu, pracovať pohodlne, čisto a presne.


[Akt. známka: 2,16 / Počet hlasov: 49] 1 2 3 4 5
| Autor: Milan Bencúr | 19145 přečítaní | Počet komentárov: 0 | Pridať komentár | Informačný e-mail Vytlačiť článok
Prihlásenie / Registrácia
Vyhľadávanie

Nájsť text

Kalendár
<<  Júl  >>
PoUtStŠtPiSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     
Anketa
Aký používate typ úľa?

Langstroth (6170 hl.)
 
Úľ rámikovej miery "B" (7181 hl.)
 
Čechoslovák (5198 hl.)
 
Optimal (4772 hl.)
 
Budečák (4626 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 27947

Vytvorené pomocou phpRS

Stránka PSNV-SK. Občianske združenie propagujúce tenkostenné nadstavkové včelárenie. Kopírovanie možné len s písomným súhlasom PSNV-SK.