Rubriky
Najnovšie články

Neexistujú vhodné data!

Novinky
28.02.2018: Ľudia aj včely túžia po zdravej potrave
18.05.2015: zrodenie včely
10.04.2015: Propolis ako ho nepoznáte
Najbližšie akcie
V systéme nie je zadaná žiadna akcia.
Informácie
IP adresa:44.204.164.147
Dátum:19. 03. 2024
Čas:05:30
Online: :2 ľudia
Dnes:Jozef
Zajtra:Víťazoslav
Technológia a prax NN včelárenia

Včeloland na letnej lesnej znáške

My dnes vieme, že v ktoromkoľvek dostatočne priestrannom úli, či je to zadovák, ležan alebo nadstavkový úľ, môžeme získať rovnaké výťažky medu. Rozdiel je však v pracnosti na 1 kg medu, teda v nákladovosti. Naše súčasné nadstavkové úle sú ešte poznamenané stredoeurópskym vývojom. Vzhľadom k nutnosti zníženia nákladov vo včelárstve, zvíťazí v budúcnosti i v Európe jednoduchý úľ Langstroth s trojdielnym NN plodiskom.

Nízkymi nadstavkami sa dnes ťaží med skoro vo všetkých úľových systémoch. Majú nízku hmotnosť s medom, dokonale zaviečkovaný, teda zrelý kvetový med s nízkym obsahom vody a umožňujú nám získavanie druhových medov. Slovensko je síce rozlohou malé, ale v počasí sú značné rozdiely. Medzi rozkvitnutím včelársky významnej rastliny v oblasti s včasnou jarnou znáškou a s horskou letnou znáškou je rozdiel jeden mesiac. Kto chce využiť včasnú jarnú znášku a po nej letnú lesnú znášku, musí zimovať silnejšie včelstvá a to mu umožňuje NN-technológia včelárenia.

V júni a v júli má včelár plné ruky práce. Na tieto mesiace pripadajú vo všetkých bioklimatických podmienkach Slovenska tie najzaujímavejšie práce so včelstvami. Kočovanie so včelstvami je v plnom prúde, včelstvá presúvame z agátových oblastí do horských na malinu a potom z maliny späť na slnečnicu. Máme za sebou medobranie z repky a z agáta a čaká nás vytáčanie z maliny a zo slnečnice. Robíme odchov a chov včelích matiek a s tým súvisiace rozmnožovanie včelstiev technickými metódami.

Včeloland 1

Hlavná znáška v horskej oblasti začína rozkvitnutím maliny. Malina je veľmi vďačná a kvitne tri až štyri týždne. Niekedy na malinu hneď nadväzuje medovica na ihličnatých stromoch. Okrem maliny v preriedených lesoch na rúbaniskách a čistinách je nepreberné množstvo kvetov. Vždy niečo kvitne. Pravda, keď povieme les, predstavíme si medovicu. Niekedy les meduje intenzívnejšie, inokedy medovica len zafarbí med z kvetovej znášky alebo vôbec nekvapne. Najviac záleží na počasí. Niekedy búrky a chladné počasie totálne zdecimujú producentov medovice. Stane sa , že aj v tomto období treba kŕmiť, lebo sa ochladilo, prší a znášky niet. Osvedčené je kŕmenie cukrovomedovou kašou. Vyberme les pestrý, kde sú rúbaniská i súvislý porast, kde sú aj horské lúky, kde je pre včely vždy prestretý bohatý stôl.

Maximum plodovania dosahuje včelstvo spravidla okolo letného slnovratu. Toto obdobie pripravuje zimnú generáciu včiel a má vplyv na zazimovanú silu včelstva, ak včelár včelstvo neobmedzí priestorom alebo odobratím zásob. Predpokladom silného zazimovania sú 2N, 3 až 4 NN alebo 1N a 1NN pri Dadantovom type Jumbo. Zimné zásoby je možné dodať ihneď po vytočení v množstve 23 kg. S kŕmením musíme začať do 3 dní. Peľové zásoby sa preložia zo spodného nadstavku a z okrajov a ihneď zakŕmime dávkami 3 až 12 kg naraz. Použijeme tiež uschované peľové plásty z jarných prebytkov. Vo včelstve nedôjde ku stresu a využijeme ešte letné včely. Zimné včely sa budú môcť v kľude vyvíjať bez obmedzenia ako u človekom neovplyvneného včelstva. Počas dlhšej prestávky po jarnej znáške je nutné včelstvá dodatočne podnecovať kašou 1 ku 5, aby sme zamedzili prestávke v plodovaní a dosiahli tak veľké plodové teleso. Po dosiahnutí maximálneho plodového telesa včelstvo stráca svoj optimálny zberací pud. Veľmi silné prezimované včelstvá, s ktorými nadstavkový včelár využíva jarnú znášku, dosahujú vývojové maximum pred letnou znáškou. Preto na konci jarnej znášky tvoríme nad alebo mimo včelstva oddielky plodu a včiel, ktoré sú zároveň protirojovým zásahom. Maximum vo vývoji sa tak posunie o 3 až 4 týždne. Zberacia motivácia sa udrží do letnej znášky. Toto je dôležité hlavne pre kočovníka a včelára s dvoma znáškami na stabilnom stanovišti.

Včeloland 2

Moderný produkčný chov včiel predpokladá pre plodisko 2 nadstavky Langstroth a podobné, 3 až 4 nízke nadstavky výšky 16 až 18 cm alebo jeden vysoký s 10 až 12 plástami výšky 27 až 30 cm. V Dadantových typoch úľov sa zimujú včelstvá s nasadeným jedným nízkym nadstavkom, ktorý tvorí komoru pre zásoby. Na plodisko sa potom postavia 2N alebo 3NN pre ťažbu medu. Dvojmatkové včelstvá u nás potom dosahujú výšku až 8 NN.

Včelstvo, ktoré nevytvorí maximálne plodové teleso je nutné posilniť oddielkom so súčasnou výmenou matky. Stará matka sa nevyhľadáva a oddielok sa spojí cez noviny, väčšinou vždy po dvoch rokoch. V rozvoji veľkého plodového telesa nesmie v mesiacoch apríl až jún brániť malý priestor či mriežka a nedostatok zásob. Oddielky, vytvorené za účelom odčerpávania plodu v mesiaci máji a júni ako prevencia rojenia a predĺženia zberacej motivácie silných včelstiev, vytvorí na prezimovanie asi 6 až 10 tisíc zimných dlhovekých včiel s mladou matkou. Ak urobíme spojenie oddielka počas kŕmenia, zväčšíme tým počet zimných včiel produkčného včelstva a zároveň zmladíme včelstvo matkou nulového veku. Tento spôsob šetrí časť zásob, ktoré sú potrebné na prezimovanie oddielka.

Zimné a predjarné vedenie včiel do 21.3. potrebuje okrem glycidových zásob tiež bielkoviny. Časť ich je uložená v tukových telieskach zimných včiel. Pre väčší jarný rozvoj je však potrebný peľ. Prírodné včelstvo ho má v zásobách v podobe prekrytých vencov medom a keď postupuje nahor za zásobami, tak ho tam vždy nájde. Prebytky peľu hlavne v máji včelstvo ukladá vedľa a pod plodové teleso a nikdy ho nepremiestňuje. Preto pred zakŕmením na zimu musíme plásty s medom premiestniť hore, do budúcich zimných zásob, kde ich včelstvo v predjarí nájde. Taktiež nemôžeme nechať peľové plásty ako krycie a okrajové, kde by mohli splesnivieť. Preto ihneď kŕmime väčšími dávkami. Na zimovanie použijeme tiež peľové plásty získané pri vytáčaní a získané a odložené z jarných prebytkov. Na včelích stanovištiach väčšinou nebýva priestor na skladovanie plástov. Poznatok, že víjačka voštinová neznáša prievan a príliš vetrané priestory, nám dovoľuje skladovať plásty v nadstavkových komínoch priamo na včelnici. Takéto plásty vlhké od medu sa na jar najlepšie opäť pridávajú do včiel. K tomu potrebujeme medzidno s dvojitou sieťovinou a kočovné sito rovnakého prevedenia, medzi ktoré sa uložia nadstavky s plástami. Veko musí byť tiež odvetrané, aby mohol komínom prúdiť vzduch.

Zimné zásoby dodávame ihneď po vytočení, ako náhradu za odobratý med. Takto zamedzíme stresu, do ktorého by sa včelstvo dostalo stratou nazbieraných zásob. Nedostatok zásob v júli tiež ovplyvňuje plodovanie, ktoré je rozhodujúce pre výmenu letnej generácie za zimné dlhoveké včely. Koncom júla máme včelí Silvester a začína nový včelársky rok. Je to obdobie, kedy má byť vychované maximálne množstvo kvalitných, zimných včiel. Maximum zimných včiel bude zaplodované v auguste. Množstvo záleží na velkosti letného plodového telesa okolo 21.6., na stave zásob, priestore a vetraní úľa. V septembri a od októbra sa liahnuce včely vyvíjajú ako zimné včely. Ak včelár ihneď po vytočení včelstvá nakŕmil, tieto včely už nič nerobia a zakladajú si svoj tukovobielkovinový vankúšik, ako zásobník bielkovín pre predjarnú tvorbu kŕmnej kašičky pre plod. Musia sedieť na cukrovej potrave, nesmú sa starať o žiaden plod, cukor spaľovať len na kúrenie, pretože zimná toaletná prestávka bude trvať 3 až 4 mesiace. Človek zaviedol do spôsobov včelárenia mnoho praktík, ktoré prírodné včelstvo nepoznalo. Každý včelár si musí osvojiť tú ?najsprávnejšiu? techniku, ktorá bude pre neho detskou hrou, ktorú je nutné sa naučiť.


[Akt. známka: 1,82 / Počet hlasov: 22] 1 2 3 4 5
| Autor: Milan Bencúr | 12459 přečítaní | Počet komentárov: 0 | Pridať komentár | Informačný e-mail Vytlačiť článok
Prihlásenie / Registrácia
Vyhľadávanie

Nájsť text

Kalendár
<<  Marec  >>
PoUtStŠtPiSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Anketa
Aký používate typ úľa?

Langstroth (5899 hl.)
 
Úľ rámikovej miery "B" (6934 hl.)
 
Čechoslovák (5020 hl.)
 
Optimal (4529 hl.)
 
Budečák (4428 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 26810

Vytvorené pomocou phpRS

Stránka PSNV-SK. Občianske združenie propagujúce tenkostenné nadstavkové včelárenie. Kopírovanie možné len s písomným súhlasom PSNV-SK.