Rubriky
Najnovšie články

Neexistujú vhodné data!

Novinky
28.02.2018: Ľudia aj včely túžia po zdravej potrave
18.05.2015: zrodenie včely
10.04.2015: Propolis ako ho nepoznáte
Najbližšie akcie
V systéme nie je zadaná žiadna akcia.
Informácie
IP adresa:18.97.14.83
Dátum:25. 01. 2025
Čas:00:12
Online: :2 ľudia
Dnes:Gejza
Zajtra:Tamara
Technológia a prax NN včelárenia

Metodika jednoduchého ošetrovania včelstiev v NN legolande.

Včeláriť v horskej oblasti, v úľoch s nízkymi nadstavkami, prináša včelárovi radosť pri manipulácii s menšou hmotnosťou nadstavku i plástu. Umožňuje mu získavať veľa medu v panenskom diele, zrelý zaviečkovaný med i so slabších znášok, druhové medy a racionálne vytáčanie medu. Taktiež je to jednoduchá tvorba odložencov a chov matiek pri preventívnych zásahoch na tlmenie rojovej nálady včelstva a porušovanie rozvoja roztoča Varroa.

Zámena nadstavkov v trojnadstavkovom plodisku prebieha v rozsahu plodového hniezda a nespôsobuje tak veľký zásah do tepelného režimu včelstva na jar, čo je cennou výhodou pre včelárenie v drsných podmienkach horských oblastí Slovenska. Stavba medzistienok prebieha v predom pripravených nadstavkoch aj mimo sezóny a tieto potom môžu byť použité pre plod aj pre med. S nízkymi nadstavkami sme veľmi flexibilní. Priestor jednoduchého nízkonadstavkového úľa môže byť prispôsobený na akúkoľvek silu včelstva a znáškovú situáciu. Včelstvá zimujeme v troch nízkych nadstavkoch. Po vytočení posledného medu ich najneskôr do troch dní začneme zakrmovať aspoň trojkilogramovými dávkami cukru zaliateho vodou v pomere tri ku dvom. Zásoby dodáme v množstve 20 kg cukru na včelstvo, čo sa zmestí do jedného nadstavku. Dve spodné očká necháme otvorené celú zimu. Včelstvá necháme v kľude od augusta až do očisťovacieho preletu v marci. Vyrušíme ich iba počas liečenia proti varroáze.

 

Metodika ošetrovania v NN legolande
August až marec, otvorené dve spodné očká, kľud až do očisťovacieho preletu, kedy pohľadom narýchlo skontrolujeme stav zásob a či včelstvo prezimovalo.

Po kontrole prezimovania na jar, v marci a v apríli, do včelstva vôbec nezasahujeme a necháme ho stále vyvíjať sa v kľude. Len koncom apríla, keď začne kvitnúť čerešňa, pridáme do druhého nadstavku odspodu stavebný trubčí rámik, ktorý tam necháme do konca sezóny v auguste, kedy ho pred zakŕmením vyberieme. Nadstavky ešte stále neprehadzujeme, necháme ich v pôvodnom poradí ako cez zimnú toaletnú prestávku.

 

Metodika ošetrovania v NN legolande
Marec a apríl, včelstvo necháme vyvíjať sa v kľude bez zasahovania včelára, len koncom apríla, asi v čase kvitnutia čerešne, pridáme do druhého nadstavku odspodu stavebný trubčí rámik.

 

Väčšinou až v máji robíme najväčší zásah vo včelstve a tým je zámena poradia nadstavkov. V tomto čase už včelstvá plodujú v druhom a v treťom nadstavku odspodu a včely obsadajú aj spodný nadstavok. Ak je včelstvo dosť silné a je aspoň podnecovacia znáška, prehodíme nadstavky. Urobíme to tak, že prvý nadstavok odspodu dáme bokom, bude z neho medník, a druhý a tretí nadstavok odspodu medzi sebou zameníme a vložíme medzi ne štvrtý nadstavok s medzistenami, ktorý zaujme miesto druhého nadstavku odspodu. Na takto novovytvorené trojdielne plodisko položíme mriežku a na ňu nadstavíme pôvodný prvý nadstavok odspodu, z ktorého sme takto vytvorili medník. Týmto zásahom sme zaistili výmenu jednej tretiny diela v plodisku. Postupom času, po troch rokoch, sa stane z nadstavku s medzistenami medník, pretože nasledujúci rok bude tretí odo dna, ďalšiu sezónu prvý odo dna a nakoniec sa odoberie ako medníkový.

 

Metodika ošetrovania v NN legolande
Máj, v prvej polovici mesiaca rozširujeme úľový priestor a robíme jediný a najväčší zásah v roku zámenou nadstavkov.

 
Ďalší postup v druhej polovici mája, v júni a v júli, záleží od znášky a od sily včelstva. Ak včelstvo rastie a je znáška, tak po zanesení dvoch tretín medníkového nadstavku medom, pridáme piaty nadstavok, prípadne i šiesty. Prázdne medníkové nadstavky pridávame vždy pod nadstavok zaplnený medom. Ako medníkový nadstavok môžeme použiť aj medníky s rámikovou mierou čechoslovák, béčko, prípadne inú, ktorú sme používali a chceme takto zúžitkovať prázdne súše.

 

Metodika ošetrovania v NN legolande
Po poslednom vytočení medu v auguste sa celý proces opakuje. Upozorňujem na to, že aj keď dosť medu zostáva v trojnadstavkovom plodisku, je nutné v medziznáškovom období pravidelne kontrolovať množstvo zásob, pretože včelstvá túto schopnosť kontroly nemajú a v čase jarného rastu inštinktívne plodujú až do minutia medných zásob v poslednej plástovej bunke. Rýchlejší jarný rozvoj včelstva znamená tiež rýchlejšie rozmnoženie roztoča Varroa, pretože to súvisí s plodovaním. Je nutné dbať na dokonalé preliečenie včelstiev pri jesenno-zimnom ošetrení.

[Akt. známka: 2,10 / Počet hlasov: 51] 1 2 3 4 5
| Autor: Milan Bencúr | 18647 přečítaní | Počet komentárov: 0 | Pridať komentár | Informačný e-mail Vytlačiť článok
Prihlásenie / Registrácia
Vyhľadávanie

Nájsť text

Kalendár
<<  Január  >>
PoUtStŠtPiSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   
Anketa
Aký používate typ úľa?

Langstroth (6526 hl.)
 
Úľ rámikovej miery "B" (7379 hl.)
 
Čechoslovák (5355 hl.)
 
Optimal (4965 hl.)
 
Budečák (4795 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 29020

Vytvorené pomocou phpRS

Stránka PSNV-SK. Občianske združenie propagujúce tenkostenné nadstavkové včelárenie. Kopírovanie možné len s písomným súhlasom PSNV-SK.