Rubriky
Najnovšie články

Neexistujú vhodné data!

Novinky
28.02.2018: Ľudia aj včely túžia po zdravej potrave
18.05.2015: zrodenie včely
10.04.2015: Propolis ako ho nepoznáte
Najbližšie akcie
V systéme nie je zadaná žiadna akcia.
Informácie
IP adresa:100.28.0.143
Dátum:25. 07. 2024
Čas:11:09
Online: :2 ľudia
Dnes:Jakub
Zajtra:Anna, Hana
Technológia a prax NN včelárenia

Chcete vytáčať aj 100 kg medu od včelstva na trvalom stanovišti? Umožní vám to jednoduchá metodika včelárenia.

Už naši starí otcovia pochopili, že silné včelstvá môžeme získať spoločným úsilím dvoch matiek. Hovorili tomu „včelárenie s pomocnými matkami v medníku“. Včelárenie s pomocnými matkami vyžaduje, aby v jednom včelstve bolo aj viac matiek, ktoré sú oddelené kráľovskou mriežkou. Pritom ide pravidelne o včelstvo, ktoré je umiestnené v dostatočne priestrannom úli, najlepšie nízkonadstavkovom, Langstroth, kde matky majú dosť miesta na kladenie a kde sú všetky predpoklady, aby na čas znášky vytvorili mohutné včelstvo.

Pri takomto spôsobe sú včelstvá oddelené, žijú svojim osobitným životom a narábame s nimi ako s osobitnými včelstvami. Včelstvo získame ako odloženec. Včely dokŕmime osobitne povalovým kŕmidlom. Včelstvá riadne zazimujeme, v zime sedia jedno nad druhým, aby sa tak hlavne na jar zohrievali.

 Z jari sa včelstvá vyvíjajú, pričom ich obvyklým spôsobom pre technológiu NN včelárenia podporujeme zámenou nadstavkou. Tvorba oddielkov je samozrejmou súčasťou tejto prevádzkovej metódy. Odloženec urobíme najmä vtedy, keď včelstvo začne stavať matečníky. Výmenu matiek vo včelstve každoročne zabezpečujeme úplne jednoduchým spôsobom na jar pred znáškou a nie v lete po znáške. Nepotrebujeme oplodniačiky, materince, manipulačné včelstvá atď. Príprava týchto zásahov v nízkonadstavkovom úli sa robí po vyberaní medu. Chov matiek už máme zabezpečený na tento čas, matky máme už v odložencoch, ktoré od mája do konca júla dostatočne zosilneli. Produkčné včelstvo a aj odloženec zakŕmime samostatne. Dvojmatková technológia znamená pre nás jedenapolnásobné zakŕmenie, ktoré sa pri budúcoročnom medobraní niekoľko násobne vráti. Pod nadstavok s odložencom nesmieme zabudnúť podložiť medníkovú bedničku s čerstvo vytočenými súšami. Odloženec aj s medzidnom položíme na produkčné včelstvo až po zakŕmení, najlepšie až po preliečení niekedy v októbri. Nie je však podmienkou ak sme sa chovu matiek v oddielku venovali na vzdialenejšom stanovišti. Samostatný prezimovaný oddielok nikdy nezosilnie toľko ako v dvojmatkovom zapojení. Spojením zásob a lietaviek sa obe včelstvá spoja v jeden mohutný celok, ktorý využije hromadnú znášku a prinesie väčší úžitok, ako keby ostali obidve včelstvá osobitne v dvoch samostatných úľoch. Nízkonadstavkový včeloland, ovládaný feromónom dvoch matiek, pokiaľ mu dáme dostatok priestoru, robí včelárovi radosť s neuveriteľnými výnosmi medu pri tej najjednoduchšej celoročnej manipulácii.

Niekoľko zásad, ktoré uplatňujeme v technológií NN včelárenia priebežne počas včelárskeho roka:

Snažíme sa, aby včelstvo, ktoré je produkčné, bolo silné 365 dní v roku. Aby bolo silné, musí byť predovšetkým zdravé. Proti varoáze liečime 2x. Oddielky sú liečené priebežne. S chovom matiek začíname, keď sa vo včelstvách objavia prvé trúdy. Chov je pri matke nad materskou mriežkou. O 10 dní po založení prvej série začína tvorba oddielkov, ktorú považujeme za najúčinnejšie protirojové opatrenie. Počas "rizikového" obdobia rojenia vytvoríme minimálne 50% oddielkov z počtu produkčných včelstiev. Do slnovratu je monitoring zameraný na protirojové opatrenie. Ak niektoré včelstvo zaostáva, posilníme ho zaviečkovaným plodom. Ak to nepomôže, bezodkladne pridávame "zrelý" oddielok, bez prihliadnutia na vek matky a jej vyhľadávanie. Matku vo včelstve meníme najmenej každé 2 roky, formou oddielku, bez vyhľadávania starej. Môžeme po slnovrate cez novinový papier. Mimoriadne výkonnú matku vyhľadáme a urobíme s ňou zmetenec na panenské plásty, ktorý pred doplňovaním zimných zásob zužitkujeme. Takže nič mimoriadne a nič zložité.

matky 1

Po preliečení, v októbri, položíme oddielok na produkčné včelstvo a oddelíme ho medzidnom. Na jar, niekedy v marci po prelete, medzidno odstránime a nahradíme ho materskou mriežkou. Takto oddelené matky budú klásť spoločne až do slnovratu, alebo do času, kedy sa rozhodneme včelstvá spojiť odstránením mriežky.

matky 2

Život vo včelstve v marci začína akcelerovať. Včely majú za sebou hromadný očisťovací prelet. Dobré prezimovanie znamená, že včelstvo je zdravé, má dobrú matku a má ešte dostatok peľu a medu. Ak sú splnené uvedené podmienky vývoj včelstva sa zaobíde bez zásahu včelára. Spotreba bude úmerne stúpať k rozširovaniu plodového telesa. Do konca apríla 6 až 8 kg. Chumáč sa uvoľnil. Včelstvo obsadá viac uličiek. Mylné zdanie, že početne vzrástlo! Početne sa vyrovná až začiatkom apríla. Bolo by potrebné odstrániť mŕtvolky zo sita, ak toto je pevnou súčasťou dna, tieto vymeniť. Postačuje jedno náhradné. Do NN, kde sa nachádza plodové teleso, možno vložiť 1až 2 trudie plásty na post 2 a 9. Ich funkčnosť záleží od včelára či ich v ďalšom období využije ako varoa plásty, alebo na reguláciu plodového telesa. Podľa populačného grafu ( Bretschka ) včelstvá sú v 1. vývojovej fáze (do rozkvitnutia čerešne). Kritická fáza, nerušiť! Zámenu NN ponechávam na rozhodnutí včelárov, pričom odporúčam zohľadniť: silu včelstva, výšku NN, veľkosť plodového telesa, či sa nachádza v jednom NN, alebo v dvoch NN. Pán včelár, ešte oddychuj! Po 1. rozvojovej fáze bude nasledovať 2. rozvojová fáza a tá ťa preverí ako si oddychoval.

 Reakcie začínajúceho včelára vysielajú sľubné signály formujúceho sa moderného včelára. Nabádajú na odporúčania a rady skúsenejších. Mnohí včelária (aj,aj) v úľoch B a Langstroth. Ako sa pokúsiť prejsť len na mieru Langstroth? Pre rekonštrukciu v jarnom období odporúčam tento postup: do NN Langstroth preložte jeden plast s plodom z iného Langstrothového včelstva bez včiel (môže aj so včelami, ale pozor na matku), 1 až 2 plásty so zásobami, aspoň 2 prázdne plásty, zvyšok možno doplniť medzistenami. Na takto pripravený NN je potrebné striasť včely z 1 až 2 plástov z plodiska úľa B. Preložiť matku do NN (na zmetené včely). Na plodisko úľa B položiť materskú mriežku a NN. Plodový plást v NN by mal kopírovať plodové teleso. Otvoriť očko. Ak je včelstvo silné a je znáška, možno o 10 až 15 dní nasadiť ďalší NN s medzistenami. O 23 dní zrušiť úľ B. NN položiť na dno Langstroth. Ak nemáte k dispozícii plásty Langstroth a je znáška, možno použiť NN s medzistenami, bez mriežky. Po vystavení, postup podobný. Uvedený postup uvádzam ako jeden z alternatív. Ak rekonštrukciu urobíte ešte v apríli, nebude to na úkor medných výnosov a včelárenie v lete sa pre vás stane ešte príťažlivejšou záľubou. Dodávam: čo môžeš urobiť dnes neodkladaj na zajtra!

Prezimovali naše včely silné? Máme z toho úprimnú radosť a zároveň príjemné starosti, lebo práve tieto včelstvá ako prvé sa dostávajú do rojovej nálady už koncom apríla a začiatkom mája. Chceme tomu predísť? Jedna z alternatív je odčerpávanie plodových plastov a včiel. Z týchto tvoriť oddielky s pridanou zrelou materskou bunkou. Najvhodnejšie je tvoriť oddielky včas a slabšie (2 plodové plásty so včelami, 1až 2 plásty čiastočne s medom a peľom, 1až 2 plásty prázdne). Možno aj kombinovať: z jedného včelstva plodové plásty, z iného včely. Kde zobrať materské bunky? Je potrebné zvládnuť základnú abecedu chovu matiek. Uvediem najjednoduchší príklad: do horného (medníkového) NN nad materinskú mriežku preložíme 2 plásty s otvoreným plodom, medzi ktorými necháme medzeru šírky jedného plástu. Do pripravených materských misiek prelarvujeme (8 až 10) jednodňových larvičiek, tieto vložíme do pripravenej medzery medzi otvorený plod. Desiaty deň materské bunky použijeme pri tvorbe oddielkov.

Mnohí včelári nepoužívajú do slnovratu (21.6) materskú mriežku. V tomto prípade plodové teleso na seba viažu dva stavebné rámiky s trudím plodom v NN1. V období kvitnutia čerešní začína 2.vývojová fáza (Bretschka) charakterizovaná prudkým rozvojom a nástupom rojenia. Jedno z protirojového opatrenia je tlmenie vývoja odoberaním plodových plástov a včiel spojené s tvorbou oddielkov. Ak teda nepoužívame mriežku, môžeme použiť odsávač. Princíp je v tom, že včely ometieme z plodové plásta a vrátime ho späť. Príklad: odoberieme 2 až 3 plodove plásty (nemusia byť od jedného včelstva) ometieme včely a dáme do horného NN nad mriežku a doplníme medné, peľové a prázdne plásty. Sem do tohto odsávača sa za krátky čas nasťahujú mladé včely. Z tohto NN môžeme vytvoriť 1 až 2 oddielky, rsp. využiť ako chovné včelstvo. Využitím tohto spôsobu (odsávača) odoberieme najrizikovejšiu skupinu včiel (mladé rojové).

Ak v technológii včelárenia, ktorú používame, dominujú postupy vzájomne prepojené, ako sú: zabránenie rojenia, tvorba oddielkov, chov včelích matiek v oddielkoch (odd.), výmena matiek pomocou odd., hovoríme o integrovanom chove matiek. V období apríl/máj je tento spôsob chovu veľmi aktuálny. Je predpoklad, že včelár pri integrovanom chove, už zvládol elementárnu gramatiku chovu. Oddielky vytvárame pomocou odsávača na danej rámikovej miere. Uvediem alternatívu: z piatich včelstiev odoberieme po jednom plodovom pláste bez včiel, pridáme 1až 2 plásty čiastočne s medom a peľom, doplníme plástami, resp. medzistenami. Takto pripravený NN položíme na silné včelstvo nad mriežku a otvoríme očko. Na druhý deň vložíme sériu so 6 až 8 larvami. Na desiaty deň namiesto mriežky vložíme medzidno a necháme jednu materskú bunku. Z ďalších materských buniek vytvoríme oddielky. Po oplodnení matky môžeme naspäť spojiť oddielok s produkčným včelstvom. Mali by sme vytvoriť minimálne 50% oddielkov z počtu chovaných včelstiev. A teraz poďme včeláriť.


[Akt. známka: 2,35 / Počet hlasov: 175] 1 2 3 4 5
| Autor: Milan Bencúr | 55153 přečítaní | Počet komentárov: 4 | Pridať komentár | Informačný e-mail Vytlačiť článok
Prihlásenie / Registrácia
Vyhľadávanie

Nájsť text

Kalendár
<<  Júl  >>
PoUtStŠtPiSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     
Anketa
Aký používate typ úľa?

Langstroth (6169 hl.)
 
Úľ rámikovej miery "B" (7181 hl.)
 
Čechoslovák (5197 hl.)
 
Optimal (4772 hl.)
 
Budečák (4626 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 27945

Vytvorené pomocou phpRS

Stránka PSNV-SK. Občianske združenie propagujúce tenkostenné nadstavkové včelárenie. Kopírovanie možné len s písomným súhlasom PSNV-SK.