Rubriky
Najnovšie články

Neexistujú vhodné data!

Novinky
28.02.2018: Ľudia aj včely túžia po zdravej potrave
18.05.2015: zrodenie včely
10.04.2015: Propolis ako ho nepoznáte
Najbližšie akcie
V systéme nie je zadaná žiadna akcia.
Informácie
IP adresa:100.28.0.143
Dátum:25. 07. 2024
Čas:12:30
Online: :2 ľudia
Dnes:Jakub
Zajtra:Anna, Hana
Včelárske pomôcky

Výklzy pre včely

Medobranie, to býva niekedy takmer beh o preteky s náznakmi začínajúcej krádeže. Zvlášť pri slabom zdroji znášky sú otvorené úle pre nedostatočne zamestnané včely úžasne zaujímavé, rovnako ako medové plásty určené na vymetanie alebo len tak odložené pre prípadných maškrtníkov. Na otvorených stanovištiach sa môže prihodiť i to, že už asi tak po piatom včelstve musí byť vytáčanie kvôli hrozbe zlodejok prerušené. Keď včelár príde nasledujúci deň na stanovište, striehnu sliedičky v okolí, aby mu pri medobraní „pomohli“. V tomto prípade dobre slúži jedno vyskúšané zariadenie pre prácu s odoberanými mednými plástmi, a to je takzvaný včelí výklz.

Sú to vložky, ktoré sa pri medobraní vkladajú medzi plodisko a medník alebo medzi medníkové nadstavky. Vložka má jeden alebo viac otvorov, v ktorých sú umiestené výklzy. Výklz je zariadenie, ktoré umožňuje včelám len jednosmerný priechod z medníka do plodiska, ale nie naopak. Niektoré typy výklzov majú jemné pliešky, ktoré sa po prejdení včely uzavrú, a tým zabránia včelám vrátiť sa. Po vložení výklzu včely za 24 hodín opustia medník, ktorý sa potom môže zobrať z úľa prakticky bez včiel. Dôležité je, aby výklz správne fungoval, aby ho neupchali trúdy alebo včely nezalepili propolisom. Výklz zalepený propolisom treba očistiť, niekoľko minút variť v uhličitane sodnom alebo propolis niekoľko dní rozpúšťať v koncentrovanom alkohole. Odborné predajne ponúkajú rôzne včelie výklzy pre rozmanité typy úľov. Dobré výsledky možno dosiahnuť s okrúhlim výklzom, ktorý má viac otvorov. Vlastný výklz má priemer cca 25 cm, osem lúčovite usporiadaných priechodov pre včely, je 1 cm vysoký a dá sa pevne namontovať malými skrutkami do medzidna, ktoré sa osadí do priestoru medzi medníkom a spodnou časťou úľa. Celé zariadenie tvorí rám s výškou cca 4 cm, ktorý je potiahnutý látkou z pevného textilného materiálu, napríklad z koberca riga, výhodnejšie sa však javí sololit. Do látky alebo sololitu sa vyreže otvor s priemerom asi 6 cm a výklz sa potom pripevní na medzidno z jeho vnútornej strany. Medníky bez plodu, ktoré sú umiestnené nad materskou mriežkou, zdvihneme a odložíme na vedľajší úľ. Na materskú mriežku položíme medzidno so včelím výklzom a naň vrátime odložený medník. Cez prieduchy vo výklze nestrácajú osirotené včely uväznené v medníku kontakt s ostatným včelstvom, cez noc sa potom cez osem otvorov vo výklze pohodlne stiahnu do plodiska. Výška dna má dve funkcie. Na jednej strane vytvára pocit osirotenia pre včely zostávajúce v medníku a na druhej strane vytvára priestor pre vracajúce sa včely do plodiska. Nasledujúci deň sa môžu medníky zdvihnúť a odniesť na vytáčanie takmer bez včiel. Plásty ešte disponujú zvyškovým teplom zo spodného dielu úľa. Medzidno so včelím výklzom nadvihneme, nazhromaždené včely strasieme do pripraveného nadstavku a môžeme použiť ako základ pre oddielok. Ďalšie práce už prebiehajú bez problémov a bez obáv z rabovania. Môžu nastať a komplikácie a včely sa nestiahnu do plodiska. Príčin je niekoľko, napríklad : v medníku je v niektorých plástoch plod, včely sa vtedy nestiahnu, v medníku je matka a včely sa držia pri nej, rám medzidna je príliš nízky a včely v medníku sa necítia osirelo, prípadne priechody vo výklze môžu upchať trúdy sťahujúce sa z medníka.

[Akt. známka: 1,98 / Počet hlasov: 49] 1 2 3 4 5
| Autor: Milan Bencúr | 16144 přečítaní | Počet komentárov: 0 | Pridať komentár | Informačný e-mail Vytlačiť článok
Prihlásenie / Registrácia
Vyhľadávanie

Nájsť text

Kalendár
<<  Júl  >>
PoUtStŠtPiSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     
Anketa
Aký používate typ úľa?

Langstroth (6170 hl.)
 
Úľ rámikovej miery "B" (7181 hl.)
 
Čechoslovák (5198 hl.)
 
Optimal (4772 hl.)
 
Budečák (4626 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 27947

Vytvorené pomocou phpRS

Stránka PSNV-SK. Občianske združenie propagujúce tenkostenné nadstavkové včelárenie. Kopírovanie možné len s písomným súhlasom PSNV-SK.