Rubriky
Najnovšie články

Neexistujú vhodné data!

Novinky
28.02.2018: Ľudia aj včely túžia po zdravej potrave
18.05.2015: zrodenie včely
10.04.2015: Propolis ako ho nepoznáte
Najbližšie akcie
V systéme nie je zadaná žiadna akcia.
Informácie
IP adresa:35.173.48.18
Dátum:14. 10. 2024
Čas:14:02
Online: :2 ľudia
Dnes:Boris
Zajtra:Terézia
Včelárske produkty

Peľ

Peľ sú samčie pohlavné bunky vyšších rastlín. Každá rastlina má špecifický tvar, veľkosť a farbu peľových zŕn. Včely zbierajú peľ a donášajú ho do úľa v obnôžkach na poslednom páre nôh. Peľové obnôžky včely pomocou chytínových ostňov zhadzujú do robotničích buniek, kde ho iné včely vrstvia, utláčajú a zalievajú medom. Bunky sa plnia asi do troch štvrtín. V bunke prebieha kvasenie, takže peľ je konzervovaný a pripravený na trávenie. Výživná hodnota jednotlivých druhov peľu je rôzna. Smerodajným je obsah stráviteľných bielkovín, ktoré spôsobujú aktiváciu hltanových žliaz mladušiek, podmieňujúce tvorbu kŕmnej kašičky.

Peľ ukladajú včely na pláste na rozhraní medzi polovencom medu a oválom plodu vo forme polkruhu. Súvislé plochy plástového peľu sú len v takzvaných krycích plástoch. Takto konzervovaný peľ má v sebe látky, ktoré takisto ako prítomnosť propolisu v úli znemožňujú jeho znehodnotenie. Vlastne nejde už o obnôžkový peľ, ale o peľ pre včely lepšie stráviteľný, pripravený na konzumáciu včelej populácie, vrátane najmladších lariev, a preto sa tento peľ už nenazýva peľom, ale „včelí chlieb“. Predpokladá sa, že jedna včelia rodina zužitkuje ročne okolo 20 kg včelieho chleba. Celková ročná spotreba peľu vo včelstve nie je známa.
Na jedenkrát prinesie včela v dvoch svojich obnôžkach niekoľko tisíc peľových zŕn v hmotnosti okolo 20 mg. Zhruba možno povedať, že na výchovu jednej včely treba pol bunky s peľom. Peľ má celý rad liečivých vlastností a možno povedať, že všetky látky, ktoré peľ obsahuje, priaznivo ovplyvňujú látkovú výmenu ľudského organizmu. Peľ má podobné vlastnosti ako materská kašička, na psychiku človeka až účinky omladzujúce pri vyčerpanosti organizmu. Podľa skúsenosti včelárov pôsobí priaznivo na zníženie vysokého krvného tlaku. Má priaznivé až vynikajúce účinky pri chorobách pečene v kombinácii s medom a materskou kašičkou. Podľa švédskych lekárov má peľ priaznivé účinky pri chorobách predstojnej žľazy, prostaty, ako pri zápale, tak i pri zväčšení prostaty. Peľ s medom a materskou kašičkou sa používa pri podvýžive a celkovom telesnom oslabení. Dávkovanie peľu pri nárazových liečbach je 2,5 dkg denne večer, pretože regenerácia organizmu prebieha v spánku, pri chronickej liečbe 1,5 dkg denne. Peľ má dobré účinky pri rôznych neuralgiách a bolestiach chrbtice tým, že obsahuje všetky zložky vitamínu B.
Včely potrebujú peľ pre svoj život. Je pre ne zdrojom bielkovín. Potrebujú ho najmä na prípravu kŕmnej kašičky pre plod a matku a na regeneráciu tkanív a opotrebovaných buniek všetkých včiel vo včelstve. Ak získavame peľ od včielok zberom vo veľkom, myslime pritom na správne ošetrovanie včelstiev. Na tento aspekt by nemal zabudnúť včelár pred doplňovaním zimných zásob. Peľové zásoby by mali byť rozmiestnené tam, kde budú uložené zimné zásoby. V NN včelárení je to v NN3 na poste "3. 5. 7.", alebo "3. 5. 8." a v NN2 na poste "3. 8.". Ak je človek milovníkom prírody, je potrebné obdivovať všetko, čo príroda dáva, ale i vyskúšať, čo z týchto darov prírody pôsobí na vylepšenie zdravia alebo vyliečenie rôznych neduhov.

[Akt. známka: 2,39 / Počet hlasov: 18] 1 2 3 4 5
| Autor: Milan Bencúr | 8387 přečítaní | Počet komentárov: 0 | Pridať komentár | Informačný e-mail Vytlačiť článok
Prihlásenie / Registrácia
Vyhľadávanie

Nájsť text

Kalendár
<<  Október  >>
PoUtStŠtPiSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
Anketa
Aký používate typ úľa?

Langstroth (6351 hl.)
 
Úľ rámikovej miery "B" (7295 hl.)
 
Čechoslovák (5290 hl.)
 
Optimal (4855 hl.)
 
Budečák (4724 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 28515

Vytvorené pomocou phpRS

Stránka PSNV-SK. Občianske združenie propagujúce tenkostenné nadstavkové včelárenie. Kopírovanie možné len s písomným súhlasom PSNV-SK.