Rubriky
Najnovšie články

Neexistujú vhodné data!

Novinky
28.02.2018: Ľudia aj včely túžia po zdravej potrave
18.05.2015: zrodenie včely
10.04.2015: Propolis ako ho nepoznáte
Najbližšie akcie
V systéme nie je zadaná žiadna akcia.
Informácie
IP adresa:35.173.48.18
Dátum:14. 10. 2024
Čas:14:33
Online: :2 ľudia
Dnes:Boris
Zajtra:Terézia
Langstroth systém

Včelia medzera.

Tento základ Langstrothovho patentu je zásadnou novinkou vo včelárstve, ktorá zmenila včelárenie do takej miery, že sa využíva dodnes už viac ako 150 rokov. Prechod zo včelárenia v slamených úľoch na chov včiel vo viacerých nadstavkoch začal v sedemnástom storočí, ale nie v známych štvorbokých boxoch, ale v osemhranných.

Tieto prvé vrstvené úle z roku 1649 pozostávali z dvoch osemhranných nadstavkov postavených na seba, ktoré sa podstavili pod košnicu, aby rozšírili včelstvu priestor a predchádzalo sa tak rojeniu. Tento úľ bol postupne zdokonaľovaný, každý nadstavok mal sklené okienko, kontrolovateľný letáč a na stavbu diela boli neskôr využívané na povale latky. Medník mal širšie latky ako nadstavky plodiska, aby plásty pre ukladanie medu boli vystavané hlbšie. Keď do takéhoto nadstavku prišla matka, zistila, že sa nedostane zadočkom až na dno bunky a vajíčka tam nekládla. Potom tieto plásty zostávali pre med panenské. Včelstvo v tomto úli dokázalo naplniť aj desať medníkových nadstavkov. Čelné dosky osemhranného úľa boli 15 a štvrť palca vysoké a 9 palcov široké.

Langstroth začal včeláriť v klátoch, ako mnoho včelárov tej doby. Ťažkosti s prácou v takomto úli ho priviedli k presvedčeniu, že naozaj vhodný úľ musí včelám brániť v pripájaní plástov priamo ku stenám úľa. Vtedajšia včelárska prax už poznala ešte nedokonalé rozoberateľné dielo, lebo včelstvo stavalo plásty až na dno úľa, takže ho k nemu veľmi rýchlo pripevnilo. Riešenie problému pohyblivých rámikov napadlo Langstrotha v roku 1851 a vysvetlil ho jednou vetou : Ak sú bočné strany rámika zhotovené tak, že sú tri osminy palca vzdialené od boku úľa, môže byť plást vytiahnutý bez akéhokoľvek vyrušovania včelstva či prerezávania diela, lebo i spodná latka rámika musí byť rovnako ďaleko od dna úľa. Týmito slovami popísal to, čo dnes nazývame „včelou medzerou“. Je to medzera, ktorá je dostatočne veľká na to, aby tadiaľ mohli včely prechádzať, ale nie taká široká, aby tam včely mohli stavať plást, a naopak nie taká úzka, že by sa ju snažili zatmeliť propolisom. Potom navrhol úľ s touto medzerou okolo rámikov a dal si ho patentovať. Pre zdokonalenie včelárenia prispel nízkym nadstavkom nad plodiskom, pohyblivými rámikmi, ktoré sa dajú vybrať bez akéhokoľvek prerezávania plástov, deliacou prepážkou, ktorou sa dá kontrolovať veľkosť hniezda a pascou na motýľa víjačky voštinovej na letáči.

Prvé Langstrothove úle boli vyrábané zo skla a pre drevené úle boli štandardizované vonkajšie rozmery 18 a päť šestín na 14 a päť šestín palca, kde sa počítalo aj s vysychaním dreva. V skutočnosti Langstroth nevynašiel včeliu medzeru. To za neho urobili včely. Ale on túto medzeru odhalil a využil ju pri konštrukcii svojho úľa. Termín „včelia medzera“ neznamená len priestor, ktorým včely môžu preliezť, ale týka sa takého priestoru, v ktorom včely nemajú snahu stavať plást, čiže menej ako 10 mm, alebo ho naopak vyplniť propolisom, čiže viac ako 6 mm. Sú to asi tri osminy palca, teda 8 mm. Tolerancia 2 mm plus a mínus počíta s prácou dreva pri suchom a vlhkom počasí. Tieto poznatky dnes úspešne praktizuje technológia nízkonadstavkového včelárenia.


[Akt. známka: 2,22 / Počet hlasov: 46] 1 2 3 4 5
| Autor: Milan Bencúr | 19135 přečítaní | Počet komentárov: 0 | Pridať komentár | Informačný e-mail Vytlačiť článok
Prihlásenie / Registrácia
Vyhľadávanie

Nájsť text

Kalendár
<<  Október  >>
PoUtStŠtPiSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
Anketa
Aký používate typ úľa?

Langstroth (6351 hl.)
 
Úľ rámikovej miery "B" (7295 hl.)
 
Čechoslovák (5290 hl.)
 
Optimal (4855 hl.)
 
Budečák (4724 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 28515

Vytvorené pomocou phpRS

Stránka PSNV-SK. Občianske združenie propagujúce tenkostenné nadstavkové včelárenie. Kopírovanie možné len s písomným súhlasom PSNV-SK.