Rubriky
Najnovšie články

Neexistujú vhodné data!

Novinky
28.02.2018: Ľudia aj včely túžia po zdravej potrave
18.05.2015: zrodenie včely
10.04.2015: Propolis ako ho nepoznáte
Najbližšie akcie
V systéme nie je zadaná žiadna akcia.
Informácie
IP adresa:3.133.159.224
Dátum:19. 04. 2024
Čas:08:31
Online: :2 ľudia
Dnes:Jela
Zajtra:Marcel
Technológia a prax NN včelárenia

Včelárske technológie a ich využitie vo včelárstve

S týmto problémom sa stretávame každý rok, keď sa nám vyroja včely, alebo keď nevieme vyprodukovať väčšie množstvo medu, peľu alebo vosku, pre lepšiu rentabilitu včelárenia a pre vylepšenie svojich finančných ziskov.

Ceny medu na svetových trhov nie sú a ani tak skoro nebudú rentabilné k práci včelárov na Slovensku, a tiež nie sú niečím oslnivým pre včelárov v EU, preto včelár musí buď vyprodukovať viac už spomínaných produktov, alebo sa trápiť predajom medu z dvora. V poslednej dobe veľmi často cestujem do Nemecka a trávim tam čas na rôznych včelarkých farmách a akciách a aj preto chcem opísať technológiu NN-včelárenia, ktorú som tam videl, ale aj sám som ju už vyskúšal.

Hlavné zastúpenie v Nemecku majú včelárske miery ako je veľkonemecká, zanderová, langhstroth a dadant, s týmito mierami viac alebo menej sa narába rovnako a postup je skoro vždy ten istý.Ako prvá zásada platí ísť do sezóny s veľmi silným a zdravým včelstvom tzn. včelstvo musí byť preliečené a ozdravené povolenými liečivami, pred zimou na varoázu a tiež na iné choroby ako je nozema, mor, hniloba a vápenatenie včelieho plodu. Takéto včelstva vyzimuju v 2-3 nadstavkoch zanderovej alebo inej miery.  Po jarnom očisťovacom prelete na konci marca až začiatkom apríla keď už intenzívne včely nosia peľ liesky a rakyty a kde tu sa objavuje aj nektár z prvých jarných kvetov sa začínajú robiť prvé zásahy do včelstiev ako je prehliadka, pripadne spájanie včelstiev kvôli strate matky v zime a pod.. Robia sa hneď aj zásahy, ktoré majú vplyv na celkový výnos medu na včelstvo. Ak pri prehliadke bolo zistene, že včelstvo ma dostatok zásob pripadne už aj ukladá nektár, ktorý donáša z vonku vtedy sa robí prvé opatrenie pre plynulý rozvoj včelstva. Ak včelstvo zimovalo v troch nadstavkoch napr. miery zander a nestratilo matku zásah je nasledovný – v hornom nadstavku č.3. je dostatok zásob sa vezme a dá dole, nadstavok č.2. (stredný) ostáva na mieste v ňom matka uz intenzívne ploduje (matka už musí mať zaplodovaných minimálne 7-8 rámikov z 10, časť plodového telesa presahuje do horného č.3. aj do spodného nadstavcu č.1.), nadstavok č.1.(spodný) je prázdny bez zásob, sa dá na miesto horného nadstavku č.3. a horný nadstavok č.3. sa da na miesto nadstavku č.1..
 
 
Po tomto zásahu umožníme matke plodovať na väčšej ploche, so stúpajúcou teplotou matka automaticky prejde do horneho nadstavku č.1. rozploduje sa a zväčši plodové teleso, zásoby ktoré sú pod nádstavkom č.2. včely prenášajú hore čo ma vynikajúci podnecovací účinok. Asi po 7 az 10 dňoch matka ma zakladený tento nadstavok a zvyčajné nemá kde klásť, čo podmieňuje rojovú náladu, preto potrebujeme matke rozšíriť priestor na plodovanie.Následné rozšírenie sa robí dvoma spôsobmi a to medzistenkami alebo plastami z nadstavku č.3., alebo plastmi za stáleho počtu nadstavkov čo je najvýhodnejšie pretože nemusíme o 2-3 dni opät robiť zásah do včelstva. Ak rozširujeme včelstvo o medzistenky a vystavané plásty z nadstavku č.3, zásah robíme nasledovne. Nadstavok spodný č.3. premiestnime nad nadstavok horný č.1., zimné zásoby sú už dávno preč a tento nadstavok je prázdny preto matke umožníme plodovanie na prázdnom diele, čo ma za následok to, že sa opäť rozšíri plodové teleso a je zabezpečený odsun krmnej kašičky. Toto zamedzuje rojeniu a rojovej nálade a podporuje sa zbieraci pud. Potom na nadstavok č.3. dáme materskú mriežku a štvrtý nádstavok s medzistenkami č.4.(môžu byť už aj vystavané plasty). O 10- 14 dni matka ma zaplodované prakticky už tri nadstavky kde v nadstavku č.2. sa už liahnu prvé mladušky. Obyčajne v tomto čase už matka veľmi dobre kladie a nad nadstavok č.3. dame nadstavok č.2. a mriežku položíme na tento nadstavok. Medzi mriežku a a nadstavok č.4. dáme nadstavok č.5 najlepšie s medzistienkami. Pri veľmi výkonných včelstvách, matka ploduje v štyroch nadstavkoch a med sa odoberá v troch nadstavkoch. Vždy iba med z rámikov, ktoré boli zaviečkované. Postup striedania a zámeny nadstavkov sa opakuje až do konca júla, potom sa včelstvo ponechá aby si vychovalo zimnú generáciu dlhovekých  včiel. Na medovicovú znášku  mnohokrát postačujú dva v medníkové nadstavky.


[Akt. známka: 2,26 / Počet hlasov: 47] 1 2 3 4 5
| Autor: Milan Kašperek | 10430 přečítaní | Počet komentárov: 0 | Pridať komentár | Informačný e-mail Vytlačiť článok
Prihlásenie / Registrácia
Vyhľadávanie

Nájsť text

Kalendár
<<  Apríl  >>
PoUtStŠtPiSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30      
Anketa
Aký používate typ úľa?

Langstroth (5945 hl.)
 
Úľ rámikovej miery "B" (6983 hl.)
 
Čechoslovák (5053 hl.)
 
Optimal (4562 hl.)
 
Budečák (4473 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 27016

Vytvorené pomocou phpRS

Stránka PSNV-SK. Občianske združenie propagujúce tenkostenné nadstavkové včelárenie. Kopírovanie možné len s písomným súhlasom PSNV-SK.