Rubriky
Najnovšie články

Neexistujú vhodné data!

Novinky
28.02.2018: Ľudia aj včely túžia po zdravej potrave
18.05.2015: zrodenie včely
10.04.2015: Propolis ako ho nepoznáte
Najbližšie akcie
V systéme nie je zadaná žiadna akcia.
Informácie
IP adresa:35.173.48.18
Dátum:14. 10. 2024
Čas:13:11
Online: :2 ľudia
Dnes:Boris
Zajtra:Terézia
Zdravotné okienko

Tímová práca

Ako pri všetkých úžitkových zvieratách, tak aj pri včelách, je z hľadiska úžitkovosti zdravotný stav rozhodujúcim momentom. Iba od zdravých jedincov možno očakávať plný výkon. Je preto prvoradou úlohou všetkých včelárov svedomito dbať na obhospodarovanie včelstiev, najmä zo zdravotného hľadiska.

Jedinec neznamená veľa pri dnešnom spôsobe rôznorodosti práce. Ak chceme dosiahnuť dobré výsledky pri včelárení s klieštikom, musíme vytvoriť vo svojej obci kolektív včelárov, ktorý zvládne prácu pri liečení včelstiev v jeden a ten istý deň a zaručí, že všetky včelstvá v obci budú preliečené naraz. Táto zásada platí po tohtoročných skúsenostiach s klieštikom oveľa viac ako v minulosti. V zdravotnej problematike sa tímová práca plne osvedčila už pred vyše dvoma desaťročiami a vďaka takémuto spôsobu organizovania práce sa nám vtedy darilo zvládať nebezpečnú situáciu s klieštikovosťou včelstiev. Veď naše včielky sú pre nás tým najbližším príkladom ako úspešne zvládnuť úlohy prostredníctvom tímovej práce.

dzban

Vieme, že sa klieštik prenáša priamym kontaktom zo včely na včelu, rojom, na zhromaždištiach trúdov, pri posilňovaní včelstiev, kúpenou matkou, pri kočovaní a pod. Nákaza sa k nám dostala v priebehu dvadsiateho storočia z ostrova Jáva, kde bol v roku 1904 objavený na indickej včele. Zmeny vo včelstve zapríčinené týmto parazitom závisia od intenzity napadnutia. Na letáči možno pozorovať včelí plod, ktorý včely odstraňujú z plástov. Pri dôkladnejšom pozorovaní včiel možno zistiť, že majú krídla skrútené pozdĺž vodorovnej osy a zadný alebo predný pár nôh niekedy nedostatočne vyvinutý. V roku 2007 mnoho včelárov spozorovalo, že takto „zakrpatené“ včely sa zúčastňovali na práci v úli až do doby, kedy sa mali stať lietavkami. V takýto deň vychádzali z úľa, padali z letáča na zem a tam hynuli. Mnohí včelári si pri pohľade na takúto spúšť pred úľom mysleli, že došlo k pokusu o rabovačku vo včelstve. Choroba však prebieha skryto a pri nedôslednom liečení sa po troch rokoch prejaví v takejto zjavnej klinicky pozorovateľnej forme. Včelstvo slabne a hynie. Včelárenie s klieštikom je sťažené predovšetkým preto, že klieštik napáda plod i dospelé včely, a že jeho vývojový cyklus je o polovicu kratší ako vývojový cyklus včely.

malovany ul

Pre každého včelára je dôležité, aby aj v čase včelárskej sezóny využil každú príležitosť na preliečenie včelstiev. Je niekoľko možností kedy aj v jarnom produkčnom období máme príležitosť preliečiť včelstvá mimo úľa s použitím chemickej látky vo forme dymiacej, postrekovej, poprašovacej alebo aerosólovej. Vo včasnej jari je dôležité vkladať do plodiska dva trúdie rámiky na pozície dva a deväť a tieto pravidelne každých dvadsať dní, po vystavaní a zaviečkovaní trúdieho plodu, vyrezávať. Je to ten najjednoduchší a najprirodzenejší spôsob likvidácie klieštika počas celého produkčného obdobia. Májové vytáčanie medu z ovocných stromov, repky olejky a z agáta je príležitosťou, ako preliečiť mimo úľa strasené a zmetené včiely z medníka. Ak k týmto straseným medníkovým včelám pridáme mladú matku, následne takto vytvorený zmetenec ošetríme niektorou metódou proti klieštikovi a vrátime ich cez noviny do včelstva, môžeme si gratulovať k úspešnému včeláreniu, pretože sme v sezóne preliečili včelstvo aspoň z polovice, dodali sme včelstvu mladú matku nulového veku a preventívne sme predišli rojeniu. Podobne môžeme postupovať pri každom vymetaní, prípadne včely striasť do viacerých debničiek, ktoré sú z boku zasieťované, naukladať ich na seba a zmetené včely preliečiť naraz. Po poslednom vytáčaní je dôležité vkladať do včelstiev doštičky napustené gabónom, čím zabezpečíme hojný spád klieštika až do jesenného liečenia avartínom. Tu sa nám priam núka myšlienka používať celoročne celozasieťované dno so zasúvateľnou podložkou, ktorá je natretá jedlým olejom. Odpadnuté klieštiky prepadajú cez sieť a prilepia sa na podložku, kde hynú. Kto chce vidieť praktickú ukážku, môže si ju nalistovať tu: Každý zanietený včelár si dokáže uvedomiť a predstaviť skutočný význam včely. Včely, ktoré odleteli z včelnice sa výborne cítia na slobode, ale dnes už trpia, že „ušli“ spod opatery človeka.


[Akt. známka: 2,08 / Počet hlasov: 12] 1 2 3 4 5
| Autor: Milan Bencúr | 7750 přečítaní | Počet komentárov: 0 | Pridať komentár | Informačný e-mail Vytlačiť článok
Prihlásenie / Registrácia
Vyhľadávanie

Nájsť text

Kalendár
<<  Október  >>
PoUtStŠtPiSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
Anketa
Aký používate typ úľa?

Langstroth (6351 hl.)
 
Úľ rámikovej miery "B" (7294 hl.)
 
Čechoslovák (5289 hl.)
 
Optimal (4855 hl.)
 
Budečák (4724 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 28513

Vytvorené pomocou phpRS

Stránka PSNV-SK. Občianske združenie propagujúce tenkostenné nadstavkové včelárenie. Kopírovanie možné len s písomným súhlasom PSNV-SK.