Rubriky
Najnovšie články

Neexistujú vhodné data!

Novinky
28.02.2018: Ľudia aj včely túžia po zdravej potrave
18.05.2015: zrodenie včely
10.04.2015: Propolis ako ho nepoznáte
Najbližšie akcie
V systéme nie je zadaná žiadna akcia.
Informácie
IP adresa:100.28.0.143
Dátum:25. 07. 2024
Čas:11:30
Online: :2 ľudia
Dnes:Jakub
Zajtra:Anna, Hana
Tipy, rady

Ošetrovanie včelstiev na jar.

Medzi včelárskou verejnosťou je známe, že silné včelstvá dokážeme budovať v nízkonadstavkových úľoch, to znamená v úľoch s výškou rámika do 25 cm. Takéto úľové zostavy umožňujú včelárovi rotáciu plodiska, pričom výrazne nenaruší celistvosť plodového telesa a zároveň neobmedzuje včelstvo v rozširovaní priestoru pre plodovanie.

Silné včelstvá začínajú plodovať v januári a ak majú peľ, prejaví sa zimné a predjarné plodovanie veľmi priaznivo na stave prezimovaného včelstva. Veľkou výhodou neobmedzovaného plodiska je práve využitie schopnosti včelstiev uložiť doň nečakane veľké zásoby peľu v dobách hojnosti. Staršie včelstvá, ktoré existujú už niekoľko sezón, nepotrebujú v marci a apríli zvláštnu starostlivosť, pretože majú zásoby peľu a medu v úli. Ich plodovanie bude potom narastať celkom plynulo v závislosti na sile včelstva, množstve glycidových zásob a vrodených vlohách. Ak nemajú včelstvá obmedziť plodovanie, mali by mať ešte začiatkom apríla 10-15 kg zásob.
V čase kvitnutia vŕby rakyty zistíme, kde včelstvá plodujú. Väčšinou sa plod bude nachádzať v horných dvoch nadstavkoch. Ak sa stane, že horný nadstavok je bez plodu a plný zásob, premiestnime ho pod včelstvo ako prvý alebo druhý zdola a to podľa sily včelstva. Včely začnú zásoby pod plodiskom odviečkovávať a spotrebujú ich pre plodovanie. Uvolnené bunky matka postupne zakladie. Takto vzniká plodové teleso v troch nadstavkoch, ktoré v strede zaberá šírku 7 až 8 plástov. Do voľných buniek vedľa plodu ukladajú včely peľ a smerom k okraju úľa sa nachádzajú plásty so zaviečkovanými zásobami pre prípad núdze. Táto rezerva zaviečkovaných zásob v plodisku má prvoradý význam pre udržanie nepretržitého plodovania predovšetkým počas znáškových prestávok.
Včelstvo, ktoré sme v auguste dostatočne nezakŕmili a ono spotrebuje do konca marca väčšinu zásob, nemôže pre včelára využiť včasnú jarnú znášku, pretože túto uloží do vyjedeného plodiska. Plná špajza, so zaviečkovanými zásobami ešte z augusta minulého roka, je v dvoj až štvornadstavkovom plodisku dostatočne priestranná a pri včasnej výdatnej nektárovej znáške potom môžeme nasadiť nad plodiskové nadstavky medník, kde sa dostáva čistý med bez toho, že by bol zmiešaný so zásobami cukru. Včelári, ktorí využívajú mednú komoru v technológii včelárenia môžu potvrdiť, že nebezpečenstvo falšovania medu je v takomto prípade vylúčené. Cez zimu bolo otvorené očko v najvrchnejšom nadstavku. To však v tomto období stráca svoju funkciu, preto otvoríme ostatné očká v spodných nadstavkoch. Očká zabezpečujú prílev vzduchu k mase plodu a umožňujú skladovať veľké množstvo peľu do celého priestoru plodiska. Na najvrchnejšom nadstavku očko zatvoríme, pretože tento začína plniť funkciu prechodu medzi plodiskom a priestorom pre ukladanie medu. Podobne aj medníkové nadstavky majú očká zatvorené.

[Akt. známka: 2,69 / Počet hlasov: 29] 1 2 3 4 5
| Autor: Milan Bencúr | 16357 přečítaní | Počet komentárov: 0 | Pridať komentár | Informačný e-mail Vytlačiť článok | Zdroj: http://forum.n-vcelari.sk/viewtopic.php?t=369
Prihlásenie / Registrácia
Vyhľadávanie

Nájsť text

Kalendár
<<  Júl  >>
PoUtStŠtPiSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     
Anketa
Aký používate typ úľa?

Langstroth (6169 hl.)
 
Úľ rámikovej miery "B" (7181 hl.)
 
Čechoslovák (5197 hl.)
 
Optimal (4772 hl.)
 
Budečák (4626 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 27945

Vytvorené pomocou phpRS

Stránka PSNV-SK. Občianske združenie propagujúce tenkostenné nadstavkové včelárenie. Kopírovanie možné len s písomným súhlasom PSNV-SK.