Rubriky
Najnovšie články

Neexistujú vhodné data!

Novinky
28.02.2018: Ľudia aj včely túžia po zdravej potrave
18.05.2015: zrodenie včely
10.04.2015: Propolis ako ho nepoznáte
Najbližšie akcie
V systéme nie je zadaná žiadna akcia.
Informácie
IP adresa:54.92.135.47
Dátum:29. 03. 2024
Čas:10:19
Online: :2 ľudia
Dnes:Miroslav
Zajtra:Vieroslava
Informácie

Staň sa včelárom, včelárkou!

Včelárenie nesporne patrí medzi veľmi zaujímavé a dôležité odvetvia poľnohospodárskej výroby. Len máloktorý pestovateľ ovocia, zeleniny, olejnín nedoceňuje významnú úlohu dostatku prirodzených opeľovačov na svojej farme. A hoci včelie príbytky štatisticky rátame stále na státisíce, stav chovateľov včiel z roka na rok klesá. Staršia generácia pamätajúca si zlaté roky slovenského včelárstva pomaly končí, štafetový kolík niet komu odovzdať. Doba sa zmenila: vstupné náklady na zriadenie včelnice sú vysoké, prísnejšie sú aj predpisy súvisiace so včelárením, vzrástli nároky na vedomosti chovateľov včiel. Slovensko dnes nemá školu špecializovanú na výchovu mladých včelárov. Odbor včelárenie sa vyučoval len ako súčasť chovu iných zvierat na stredných školách s poľnohospodárskym zameraním, na Vysokej škole poľnohospodárskej v Nitre a VŠLD vo Zvolene. Chýba však škola, ktorá by pripravila majstra – včelára, praktika podkutého dostatočnými teoretickými vedomosťami. Od 1. septembra 2009 otvára učebný odbor včelár - včelárka - Stredná odborná škola, Pod Bánošom, v Banskej Bystrici. Preto sme jej riaditeľa Ing. Pavla Fiľa požiadali o podrobnejšie informácie.

Pán riaditeľ, vaša škola pripravuje mladých ľudí pre najrozličnejšie vidiecke profesie od roku 1962. Iste ste pripravili aj nejakých včelárov, napriek tomu sa výchove mladej včelárskej generácie začnete systematicky venovať až teraz, formou aká na Slovensku doteraz neexistuje ...

Rozhodnutie otvoriť nový učebný odbor ovplyvnilo niekoľko podnetov odrazu. Prvým je absencia školy tohto typu na Slovensku. Druhým, že ja sám som dlhoročný, zanietený víkendový včelár so stovkou včelstiev, funkcionár SZV a súčasné problémy odvetvia dôverne poznám. Ďalším sú materiálne a personálne podmienky našej školy, cielene pripravované niekoľko rokov, ktoré nám dnes umožňujú prepojiť nezáživnú teoretickú časť výučby so zaujímavou  praxou na školskej včelnici. Veľmi podstatným argumentov v prospech nášho rozhodnutia je aj pochopenie a podpora terajšieho vedenia SZV pri konkrétnej finalizácii prvotného zámeru.

Z toho, čo ste uviedli, je zrejmé, že máte ambície byť ukážkovým vzdelávacím zariadením a že nechcete pripravovať teoretizujúcich študentov, ale ozajstných praktikov – včelmajstrov.

Vychovávať ľudí, ktorí by si ťažko hľadali praktické uplatnenie by bolo nielen nehospodárne, ale aj nerozumné. Po viacerých úvahách sme sa rozhodli zvoliť takú formu štúdia, ktorá umožní doplniť si vzdelanie o odbor včelárstvo ľuďom s určitými skúsenosťami so včelárením a s pevným rozhodnutím venovať sa profesii včelár ako zamestnaniu alebo celoživotnému koníčku. Uchádzačmi o prijatie môžu byť muži i ženy s ukončeným stredoškolským vzdelaním bez rozdielu veku, spĺňajúcimi zdravotné požiadavky stanovené Ministerstvom zdravotníctva SR.

Profesijná príprava bude pozostávať z teoretickej i praktickej zložky. Obe realizujeme v priestoroch našej školy. Štúdium trvá jeden vyučovací rok v dennej alebo diaľkovej forme a končí sa záverečnou skúškou s medzinárodne uznávaným výučným listom. Našim cieľom je pripraviť absolventa pre samostatnú farmársku prax chovateľa včiel, príp. pre prácu včelára v inom poľnohospodárskom závode zaoberajúcom sa chovom včiel.

Včelárska prax je veľmi zaujímavá aktivita. Bude takou aj študijný plán vášho odboru?

Som o tom presvedčený. Predpokladom je fakt, že študenti sa budú učiť len predmety bezprostredne súvisiace so včelárstvom a včelárením. Koncipovali sme ho na základe praktických poznatkov a ako vzor nám poslúžil podobný vzdelávací program v súkromnej včelárkej škole v Nasavrkách v Českej republike. Žiakom poskytneme najnovšie poznatky o najdôležitejších technologických princípoch a metódach chovu včiel. Prejdeme s nimi celý kalendárny rok na včelnici, naučíme ich zásady obsluhy včelstiev, predvedieme im prirodzené i umelé rozmnožovanie včelích rodín, naučíme poznať, získavať a spracovávať včelie produkty. Každý, kto chvíľu pôsobil na ktorejkoľvek včelnici, vie aké dôležité sú pre včelára informácie ukryté pod hlavičkami: biológia včely medonosnej, včelia pastva, choroby a škodcovia včiel, chov matiek, ekonomika a marketing v chove včiel, stavby a zariadenia včelníc. Dôraz kladieme na odborný výcvik, z 33 vyučovacích hodín týždenne mu venujeme 17, o hodinu viac ako teoretickej príprave. Všetko v súlade s najmodernejšími trendmi včelárenia u nás i vo svete. Neľakáme sa ani takých tém, akými je včelia plemenitba, moderné úľové systémy, či techniky predaja včelích produktov. Dostatočný počet vyučovacích hodín je predpokladom, že sa včelárske praktiky dostanú študentom naozaj „ do krvi“ a nebudú sa musieť učiť roky na vlastných chybách systémom pokus – omyl. Ak všeobecne platí: Skúsenosť je dobrá škola, len školné je príliš vysoké !, pri práci s chovom hospodárskych zvierat je to ešte výraznejšie. Niektoré pokusy môžete zopakovať až o rok.

Máte moderný, priestranný školský areál vo veľkom meste. Štúdium na vašej škole môže byť pre budúcich včelárov nielen osožné, ale aj veľmi pohodlné...

Určite áno. Vyučovací areál je priamo prepojený so stredoškolským internátom, potenciálnym záujemcom dokážeme poskytnúť výhodné ubytovanie /cca 16 €/mesačne/ a stravovanie. Samotné štúdium je bezplatné. V objekte školy máme ukážkovú včelnicu, medáreň pre nízkonadstavkové včelárenia, dielne a laboratória, telocvičňu, ihriská pre loptové hry...

Na záver praktické otázky: dokedy, kde a akou formou sa môžu potenciálni záujemci o štúdium prihlásiť?

Prihlášky treba zaslať na adresu našej školy s fotokópiou dokladu o absolvovaní stredného vzdelania do .31.7.2009

Kto sa môže prihlásiť : absolvent minimálne so stredným vzdelaním / výučný list, maturita/

kde : Stredná odborná škola , Pod Bánošom 80, 974 11 Banská Bystrica

www.sosbanbb.edupage.sk, zss@zssbanbb.edu.sk

Dĺžka štúdia : 1 rok

Forma štúdia : denná resp. diaľková

Forma ukončenia : záverečná skúška, výučný list

termín podania prihlášok : do konca júla 2009

možnosť ubytovania a stravovania : áno

štúdium je bezplatné

bližšie informácie na www.sosbanbb.edupage.sk

Pripravil: Ján Repka

Osnovy učebného odboru včelár, včelárka


[Akt. známka: 1,45 / Počet hlasov: 20] 1 2 3 4 5
| Autor: admin | 12973 přečítaní | Počet komentárov: 0 | Pridať komentár | Informačný e-mail Vytlačiť článok
Prihlásenie / Registrácia
Vyhľadávanie

Nájsť text

Kalendár
<<  Marec  >>
PoUtStŠtPiSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Anketa
Aký používate typ úľa?

Langstroth (5911 hl.)
 
Úľ rámikovej miery "B" (6944 hl.)
 
Čechoslovák (5025 hl.)
 
Optimal (4534 hl.)
 
Budečák (4439 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 26853

Vytvorené pomocou phpRS

Stránka PSNV-SK. Občianske združenie propagujúce tenkostenné nadstavkové včelárenie. Kopírovanie možné len s písomným súhlasom PSNV-SK.