Rubriky
Najnovšie články

Neexistujú vhodné data!

Novinky
28.02.2018: Ľudia aj včely túžia po zdravej potrave
18.05.2015: zrodenie včely
10.04.2015: Propolis ako ho nepoznáte
Najbližšie akcie
V systéme nie je zadaná žiadna akcia.
Informácie
IP adresa:3.236.100.210
Dátum:11. 09. 2024
Čas:19:21
Online: :2 ľudia
Dnes:Bystrík
Zajtra:Mária

Prehľad kategórií
 -  Otázky na nadstavkové včelárenie
  -  Prírodné včelárenie

 

Autor príspevok
Stránka: z 2 
 MilanBencúr
 33 príspevkov 
Vložené 20.03.2014 03:27:42  

Pred pár rokmi som začal písať veľmi základné info o prírodnom včelárení. Delím sa tak o moje osobné skúsenosti zo spolupráce so včelami, aby sa noví začínajúci včelári vyhli chybám vo vedení včelstiev na prírodnom diele. Nech je to pre každého nováčika na včelnici pohodlnejšie.
Tiež som bol fascinovaný tým celým procesom prírodného včelárenia, nehovoriac o kráse prírody v živote včiel, ako stavajú svoje dielo a čo robia.
Takže v poslednej dobe fanúškovia môjho blogu, ktorí sa tiež rozhodli hospodáriť na malej včelárskej farme, ma pozdravili v e-mailoch s požiadavkou zoznámiť sa s prírodným včelárením. Ukázalo sa, že mnohí z nich aj s manželkou si postavili dom svojich snov alebo získali nejakú vidiecku nehnuteľnosť, sad s vysadenými ovocnými stromami, jahodami a malinami, s nádhernou prírodou v okolitej krajine. Chcú mať tiež niekoľko úľov v tieni stromov svojej záhrady. www.modernivcelar.eu/autori/bencur-milan.html
Opravené 22.03.2014 06:34:51
 včelár
 45 príspevkov 
Vložené 20.03.2014 13:41:42  

Milan, nepatrím síce k začínajúcim včelárom ale pozrel som si MV, ktoré si doporučil a mám zopár otázok k tvojim skúsenostiam:
1. otázka
v MV si napísal , citujem: "Techniku s rotáciou nadstavkov v úľovej zostave považujem za najprirodzenejšie zaobchádzanie so včelím organizmom pri komerčnom spôsobe včelárenia."
Ja chcem včeláriť komerčne ale nechcem Langstrothy, tie rotácie nádstavkov idú aj s béčkami? Je to pre včely prirodzené?
2. otázka
vo vedľajšom vlákne písal Goro o takých včelároch ako si ty a spomínal tie horné rámiky, ale mňa by zaujímalo ako takí včelári vytáčajú med?
3. otázka
včelárenie, ktoré prevádzaš sa považuje za včelárenie na rozoberateľnom diele, keď včely pristavujú plást k bokom úľa?
Ďakujem za odpovede...
 MilanBencúr
 33 príspevkov 
Vložené 20.03.2014 17:31:45  

Odpoveď na všetky tri otázky je na mojom blogu nasapravda.blogspot.sk/ . Lenže ja tam mám 267 príspevkov a čítanie by trvalo celú zimu.
K prvej otázke odpoviem asi toľko, že ten citát pravdepodobne súvisí s nejakým uceleným celkom, ucelenou myšlienkou. Je však nepopierateľné, že rozdelenie plodiska prehodením dvoch nadstavkov, napríklad v slovenskej národnej miere "A", je voči včeliemu superorganizmu oveľa šetrnejšie, ako roztrhnutie plodiska prekladaním rámikov s plodom medzi nadstavkami, čím sa značne naruší architektúra usporiadania plástov v nadstavku včelami. Výsledkom nešetrnej manipulácie s rámikmi môže byť, povedzme, pichavé včelstvo. Viac k tomu je tu: www.beesource.com/point-of-view/ed-dee-lusby/suggested-biological-manipulative-field-management-for-control-of-honeybee-mites-part-1/
S rotáciou nadstavkov sa dá včeláriť v každej úľovej zostave so širokonízkymi rámikmi a naša miera "B" takou určite je. Na Slovensku má s viacnadstavkovým včelárením na miere "B" a "JU" veľa skúseností priateľ Jozef Bojkovský z Cífera.
K druhej otázke poviem toľko, že nejde o horné rámiky, ale o trámikové úle, teda o úle s top latkou. Kto chce vytáčať med z trámikových úľov, tak použije horizontálny medomet. Tu je odkaz: issuu.com/milanbencur/docs/prezent_cia_medomet
Z trámikových úľov je možné vytáčať aj celé nadstavky, ako to robí priateľ Chomič z Ruska: www.pchelhom.ru/index/0-4
Samozrejme, že z trámikových úľov sa medobranie robí aj inak.
Pokiaľ ide o tretiu otázku, tak trámikový úľ je úľom s rozoberateľným dielom, aj keď včely pritmelia plásty ku stene úľa. https://www.youtube.com/user/Wtektonik#g/a
Japonský tradičný úľ je zostavou s nerozoberateľným dielom. https://www.youtube.com/watch?v=CflR8XeGZ-Y&feature=BFa&list=PL27988F82AC7C2B03&lf=plcp
Slamená košnica je tiež úľom s nerozoberateľným dielom, ale prehliadať včelstvo sa tam dá ako v ktoromkoľvek rámikovom úli. https://www.youtube.com/watch?v=jNsDmZw6LIU&list=PLClbu5XOkTdndrqYnwgw7UxBqNd_bCbRR
Opravené 22.03.2014 07:00:47
 včelár
 45 príspevkov 
Vložené 21.03.2014 20:27:03  

Quote:
Originál vložil MilanBencúr
.....Je však nepopierateľné, že rozdelenie plodiska prehodením dvoch nadstavkov, napríklad v slovenskej národnej miere "A", je voči včeliemu superorganizmu oveľa šetrnejšie, ako roztrhnutie plodiska prekladaním rámikov s plodom medzi nadstavkami, čím sa značne naruší architektúra usporiadania plástov v nadstavku včelami. Výsledkom nešetrnej manipulácie s rámikmi môže byť, povedzme, pichavé včelstvo.


ďakujem za zaujímavé odpovede, okrem iného ma však zaujala aj táto vaša veta. Celé generácie prekladajú rámiky, aby pri pridaní medníka, včely ľahšie ho obsadili, a vy to považujete za "narušenie architektúry včelstva..." Však každý zásah, aj to prehadzovanie nádstavkov má za cieľ aby včely robili "poriadok" a nerozmýšľali o rojení...
V inom príspevku píšete, že béčko je pre Slovensko dobrý úl a dá sa dosiahnuť hromada medu aj v ňom aj v dvojpriestorovom vedení plodisko-medník. Pomôže tej technológii ak budem zimovať na dvoch béčkach ?
 MilanBencúr
 33 príspevkov 
Vložené 22.03.2014 07:34:20  

Zdá sa, že táto stránka nevie komunikovať z chránenými odkazmi https. Adminovia, viete to upraviť? Veď z môjho blogu aj z mojich záložiek také odkazy fungujú! Alebo tomu zle rozumiem?
 MilanBencúr
 33 príspevkov 
Vložené 22.03.2014 08:09:41  

Quote:
Originál vložil včelár
... Pomôže tej technológii ak budem zimovať na dvoch béčkach ?



Určite pomôže! Zimovanie v medníku je predsa starý spôsob opatrovania včelstiev, ktorý včelári dávno využívajú.

 križanka
 29 príspevkov 
Vložené 22.03.2014 18:13:36  

Quote:
Originál vložil MilanBencúr
...aby sa noví začínajúci včelári vyhli chybám vo vedení včelstiev na prírodnom diele. Nech je to pre každého nováčika na včelnici pohodlnejšie.


chcem začať včeláriť už tento rok a tak zvažujem rôzne možnosti. Mám chápať to včelárenie na prírodnom diele, že sa včelám nedávajú medzisteny len prázdne rámiky? Podľa názoru môjho strýka, ktorý včely chová včely, postavia veľa trúdich buniek a dajú málo medu, pretože veľa energie spotrebujú na tvorbu vosku. Pozerala som v tých vašich odkazoch, že s vytáčaním by nebol problém, ale ako je to s liečením? Prírodné včelárenie asi nebude chcieť liečivá predpísané veterinárnou správou, alebo je to inak? A ako úľ pre prírodné by som mohla použiť nádstavky z béčka alebo éčka, teda ten slovenský úľ, ktorý tak chválite?
 MilanBencúr
 33 príspevkov 
Vložené 22.03.2014 21:35:06  

Včeláriť na prírodnom diele sa dá v každom úli. Neviem prečo mnoho skúsených včelárov tvrdí, že včely bez predlohy stavajú na volnej stavbe len, alebo prevažne, trúdie dielo. Nie je to pravda! Stavbu prirodzeného diela ovplyvňuje ročné obdobie, počasie, znáška a mnoho iných skutočností pôsobiacich na včelí superorganizmus.
Odpoveď na položené otázky je určite na mojom blogu. Uvediem aspoň tieto odkazy:
nasapravda.blogspot.sk/2013/07/skusenost-s-volnou-stavbou-vcelieho.html
nasapravda.blogspot.sk/2012/07/bee-vital-hive-clean.html
nasapravda.blogspot.sk/2013/08/ferro-beevital-zihlavovy.html
 goro
 84 príspevkov 
Vložené 23.03.2014 11:26:19  

Quote:
Originál vložil MilanBencúr
.. Neviem prečo mnoho skúsených včelárov tvrdí, že včely bez predlohy stavajú na volnej stavbe len, alebo prevažne, trúdie dielo. Nie je to pravda! Stavbu prirodzeného diela ovplyvňuje ročné obdobie, počasie, znáška a mnoho iných skutočností pôsobiacich na včelí superorganizmus...


Milan,tak v tomto ti musím dať za pravdu, včely si "regulujú" koľko trúdieho plodu majú potrebu mať, a to nielen vystavením potrebného množstva trúdich buniek, ale aj "pripustením" matky k zakladeniu existujúcich trúdich buniek.(ako píšeš závisí toho aké je ročné obdobie, počasie, znáška a mnoho iných skutočností).
U voľnej stavby, ale treba objektívne povedať a ty to musíš vedieť, že ten plást nie je krásne "robotničí" ako píšeš na svojom blogu!
(Teraz nemyslím na trúdie bunky, to sme si povedali, v závislosti od potreby rodiny aj na trúdom stavebnom rámiku, ktorý sa vkladá do včelstiev bez medzisteny niektoré ho nepostavia celý trúdi, iné postavia aj dva rámiky čisto trúdich buniek).
Myslím na rozmery buniek, tie ktoré sú vo vzdialenejších častiach volne postaveného plástu sú rôznej veľkosti,iné ako robotničie a slúžia ako skladové (peľ, med)! Či to tak nie je ?


Zaujalo ma aj to že skúšaš pomáhať včelám pridávaní železa zo žihlavy! Hlavne sa mi páčila veta:
"Dať včelám pár lyžíc medu alebo cukrového sirupu s doplnkom železa je pre včely oveľa menej rušivé, menej agresívne ako kyselina šťaveľová alebo kyselina mravčia.

Trochu by som ju upravil a vynechal ten cukor, keď prírodne tak med!

Nechápem ale potom celkom odkaz, ktorý si budúcej včelárke dal tesne pred tým na Bee Vital, vlastne jej píšeš, že polievať včely kyselinami je prirodzené! Bŕŕŕ. Tráviť niekoľko dní v kyselinových výparoch je podľa môjho názoru, vyslovene pre včely škodlivé!!!

btw
Doporučovať chovať budúcej včelárke včely v súlade s prírodou, je chvályhodné, predsa to sa dá v každom úle. Len aby včelárenie neskončila v experimentoch s s citrónmi a žihľavou bez včiel. Preto by som doporučoval "križanke" aj ostatným začínajúcim včelárom aby čítali tvoj blog dôkladne, pretože ty im tam píšeš všetko, len si to musia uvedomiť, citujem:

ale najskôr musí každý získať dostatok včelstiev než začne postupovať výberom žiť alebo nechať zomrieť.

 MilanBencúr
 33 príspevkov 
Vložené 23.03.2014 14:44:31  

Včelárenie na prírodnom diele, na malých bunkách, s malými včelami, dnes nie je módnym trendom vo včelárstve, ale snahou včelára, rozpoznať niektoré znaky v správaní sa včelstva, na základe ktorých sa včelár na jar rozhodne, ako bude ošetrovať včelstvo, aby minimalizoval počty roztočov Varroa v úli.
Čo to sú teda tie znaky?
Je to prirodzený spád V.d. sledovaný na podložke. Sú to povedzme tri samičky V.d. za deň, alebo desať, po dobu týždňa alebo pár dní. Tu treba zvážiť i to, či to nie sú samičky V.d. spadnuté cez zimu na horné latky rámikov v spodných nadstavkoch. Tam môžu byť stovky roztočov a ako včelstvo na jar rastie, tak ich včely vyhadzujú.
Ďalej sú to poškodené včely na dne úľa, na letáči, na zemi pred úľom, a to mŕtve i živé.
Zlým znakom je aj poškodený plod vyhádzaný na dno úľa alebo vynesený na letáč.
To sú základné znaky, podľa ktorých sa môže včelár orientovať pri používaní biologicko-chovateľskej metódy znižovania počtu roztočov Varroa vo včelstve. Sú samozrejme i ďalšie pozorovania, napríklad spoliehať sa na druhých, na spád klištika u suseda a pod.. Môj priateľ z Česka hovorí: Na 100% môžem každému zaručiť, že mu neporadím dobre. Každý musí zobrať vlastný rozum do hrsti. Tí, ktorí chcú pochopiť náš uhol pohladu na včelárske technológie, pohľad nás, prírodných včelárov, postupne zvládnu vyhodnocovanie situácie vo včelstve. Na to je však treba cvik a nedá sa to moc popísať, nie je to vedecké, ale len praktické, teda spoľahlivé. Pozrieš na letáč, pred úľ, a bude ti jasné čo sa vo včelstve robí. Pohľadom zistíš či vo včelstve prevláda varroáza. Rozpoznáš ako sa správa včela, ktorá nesie nektár, medovicu, vodu. Hneď spoznáš sliedičku, zlodejku. Podľa pohybu včiel na letáči vieš kde kladú trúdice, alebo vidíš, ktoré včelstvo je pred vyrojením. Kto zvládne takéto spolužitie so včielkami, ten môže radiť druhým na diaľku, a občas sa i trafí.
issuu.com/milanbencur/docs/prezent_cia_roj-in_pekcia_stavby_diela
daniebenc.blogspot.sk/2014/03/vcielky.html
Opravené 23.03.2014 14:56:39
 maťko
 24 príspevkov 
Vložené 24.03.2014 18:08:20  

Quote:
Originál vložil MilanBencúr
... Na to je však treba cvik a nedá sa to moc popísať, nie je to vedecké, ale len praktické, teda spoľahlivé. Pozrieš na letáč, pred úľ, a bude ti jasné čo sa vo včelstve robí. Pohľadom zistíš či vo včelstve prevláda varroáza. Rozpoznáš ako sa správa včela, ktorá nesie nektár, medovicu, vodu. Hneď spoznáš sliedičku, zlodejku. Podľa pohybu včiel na letáči vieš kde kladú trúdice, alebo vidíš, ktoré včelstvo je pred vyrojením. Kto zvládne takéto spolužitie so včielkami, ten môže radiť druhým na diaľku, a občas sa i trafí.


veľmi pozorne sledujem vaše príspevky a pomaly sa mi zdá, že na to aby som mohol včeláriť prírodne, budem musieť najprv včeláriť niekoľko rokov klasicky, aby som získal dostatok skúseností....
 MilanBencúr
 33 príspevkov 
Vložené 25.03.2014 03:14:39  

Pozor! Včeláriť klasicky, to znamená, včeláriť na nerozoberateľnom diele. Na prírodnom diele sa dá včeláriť aj v modernom rámikovom úli. V takýchto úľoch môžu úspešne včeláriť práve začínajúci včelári, ktorí sa rozhodli pre retro štýl vedenia svojich včielok na prírodnom diele. Aby nám, včelárom na prírodnom diele, nebolo vyčítané, že sme "športoví", "citoví" alebo "nostalgickí" hobbisti, zdoláme všetky ťažkosti moderného včelárskeho sveta a skúsime vyhovieť požiadavkám súčasného včelárenia práve včelárením v rámikových úľoch. Samozrejme bez medzistienok!
 maťko
 24 príspevkov 
Vložené 25.03.2014 17:47:29  

Quote:
Originál vložil MilanBencúr
Pozor! Včeláriť klasicky, to znamená, včeláriť na nerozoberateľnom diele. Na prírodnom diele sa dá včeláriť aj v modernom rámikovom úli.


Ďakujem za info, klasicky som nemyslel ako brtník, ale ako môj starý otec, plodisko, medník, a hlavne nakupované medzisteny - drátkovanie rámikov, zatavovanie, stavanie , prekladanie vystavených na okraj úľa a vkladanie ďalších, liečiť podľa pokynov veterinára a tak....
Potešilo ma, že v akomkoľvek úle budem môcť skúsiť včeláriť na prírodnom diele, ale nič to nemení na mojom dojme, že najprv musím získať vedomosti o včelách v základnej škol včelárenia, a do včelárenia v súlade s prírodou sa budem môcť pustiť až po včelárskej maturite :-)
 Peter
 35 príspevkov 
Vložené 25.03.2014 18:00:32  

Quote:
Originál vložil MilanBencúr
.. skúsime vyhovieť požiadavkám súčasného včelárenia práve včelárením v rámikových úľoch. Samozrejme bez medzistienok!


na uvedenej adrese som našiel čechoslovák či teda JU a zaujalo ma, že má dva nízke nádstavky! To sú polovičné na med a plodisko je na dva vysoké JU? Nie že by som chcel začať včeláriť na JU, ja mám včely na E-čkach a rád by som rozvíjal tento systém. Je potrebné na prírodné dielo vysoký rámik, alebo ho môžem skúšať aj v nízkych nádstavkoch (keď aj vy také máte) ?

 MilanBencúr
 33 príspevkov 
Vložené 26.03.2014 05:34:29  

Včeláriť bez medzistienok sa dá v každom úli. Dôležité však je, že filozofia včelárenia na prírodnom diele je založená na rešpektovaní prirodzeného životného štýlu včiel a na zdieľaní ich včelárskych produktov a medu výnimočnej čistoty. Pre dosiahnutie tohoto cieľa treba dodržať niekoľko zlatých pravidiel: Kočovaním alebo voľbou trvalého stanovišťa musíme zabezpečiť včelstvám pašu s možnou ochranou životného prostredia. Včelstvá necháme počas celého roka pokojne pracovať. Nesmieme používať žiadne chemikálie v úľoch, dezinfikujeme plameňom. Nepodávame včelám žiadne vyrábané krmivá, ani cukor, necháme im len medové zásoby. Medobranie robíme vždy v prospech včiel, pretože ponechané zásoby medu sú absolútne nevyhnutným faktorom pre udržanie dobrého zdravotného stavu včelstva a ďalší včelárov úspech v budúcej sezóne.
Aj keď včely môžu byť uložené na veľa spôsobov, predsa len z pohľadu ich tepelného zabezpečenia (ošetrovania teplom) je výhodnejší úľový systém s malým pôdorysom (JU), v ktorom včely vytvárajú chumáč v tvare hroznového strapca a nie stlačenej elipsy, ako je tomu v úľových systémoch s veľkým pôdorysom (Lang) a dlhou a hrubou hornou latkou rámika, s nízkymi nadstavkami, ktorých podlažia sú od seba oddelené včelármi vymyslenou včelou medzerou. Väčšie hniezdo ako 30x30x50 cm včelstvo nevytvorí ani vo veľkých úľových zostavách.
Opravené 26.03.2014 05:47:24
 včelár
 45 príspevkov 
Vložené 26.03.2014 16:18:46  

Quote:
Originál vložil MilanBencúr
Kočovaním musíme zabezpečiť včelstvám pašu ...
...Nepodávame včelám žiadne vyrábané krmivá, ani cukor, necháme im len medové zásoby.


nechce sa mi veriť, že u nás na Slovensku existujú včelári, ktorí kočujú a potom zimujú včely na mede. Poznáš takých?
Opravené 26.03.2014 18:56:23
 MilanBencúr
 33 príspevkov 
Vložené 26.03.2014 16:59:54  

Toto vlákno je o filozofii prírodného včelárenia. Ku komerčnému včeláreniu sa môže každý vyjadriť v iných vláknach, ktoré o takom štýle včelárenia pojednávajú. Ja sa v mojich reakciách držím témy, a v tomto prípade je to včelárenie bez medzistienok.
Minulý rok sme s kamarátom oživili starý včelín. Osadili sme tam tri roje. Všetky tri postavili v rámikoch, bez medzistienok, kompletné plodisko miery "B". Zimovali na mede.
Z toho starého včelína, len pre ilustráciu, tu dávam fotky z dnešného poludnia. Tým včelám som musel rozšíriť úľový priestor o 100%. Sedem rámikov prevažne zaviečkovaného plodu je vo včasnej jari a v podmienkach Oravy pre tie včelstvá úspech. Včely už spávali na letáči, pretože v úli nebolo pre všetky miesto. Polovicu plodiska som preložil do medníka. Zostávajúci priestor som vyplnil len prázdnymi rámikmi bez medzistienok. Výsledok tu zas zdokumentujem niekedy o tri týždne.



Opravené 26.03.2014 17:16:29
 včelár
 45 príspevkov 
Vložené 26.03.2014 19:00:30  

pekné obrázky, ale píšeš, že si do ,medníka dal len prázdne rámiky. To je na Orave už taká znáška, že stavajú?
 MilanBencúr
 33 príspevkov 
Vložené 26.03.2014 21:36:17  

Včely stavajú aj vo februári kedy je vonku ešte pol metra snehu a príroda spí. A kde som napísal, že som dal do medníka len prázdne rámiky? Ja takú informáciu v mojej reakcii nevidím. Treba čítať pozornejšie a nemýliť ostatných čitateľov fóra. Viacerí tu hovoria, že včelstvá už vystavali stavebné rámiky a matky ich zakládli. Orava nie je výnimkou. Aj na mojich fotografiách vidieť trúdí plod.

Quote:
Originál vložil maťko
Potešilo ma, že v akomkoľvek úle budem môcť skúsiť včeláriť na prírodnom diele, ale nič to nemení na mojom dojme, že najprv musím získať vedomosti o včelách v základnej škol včelárenia, a do včelárenia v súlade s prírodou sa budem môcť pustiť až po včelárskej maturite :-)



Táto moja reakcia bude dlhšia. Ľudia neradi čítajú dlhé príspevky, no pre trpezlivých čitateľov to môže byť prínosom.
Vedieť, čo má včelár pozorovaním hľadať a čo z toho odvodiť sa rýchlo stane rutinou a dokáže vždy určiť správnu diagnózu bez straty času a bez rušenia včiel.
1. Včely prichádzajú a odchádzajú pravidelne z letáča: včelstvo funguje normálne.
2. Letáč je pokalený: včely sú postihnuté a je tu riziko ochorenia. Treba včelstvo sledovať a ak je choroba potvrdená zlikvidovať.
3. Vchod do úľa včely obsadia a snažia sa nevetrať a udržať teplo v úli: Treba zúžiť letáč a zistiť či majú dostatok zásob. Opatrenia sú závislé na ročnom období, v ktorom správanie včiel pozorujeme.
4. Nad letáčom a pod letáčom visia nečinne včely, v úli stagnuje stavba nového diela, je koniec mája a začiatok júna: keď včely vytvárajú v tomto období brady a nezaujíma ich znáška, sú pripravené rojiť sa. Rojenie zastavíte tým, že celé včelstvo strasiete do rojovnice a osadíte do nového úľa.
5. Včely pristávajú na jednej strane úplne otvoreného letáča: To je normálne, vchádzajú do úľa na mieste, ktoré zodpovedá miestu kde sa práve nachádza kráľovná.
6. Vysoká aktivita abnormálne veľkého počtu včiel na letáči: Na úľ útočia včely z inej kolónie. Táto situácia môže nastať najmä po medobraní. To je dôvod, prečo po zbere medu zakladáme menšie otvory na letáčoch. Včelám treba okamžite pomôcť čo najrýchlejším provizórnym zúžením letáča na jednu včelu a pokiaľ je to možné postriekať ich jemne vodou z rozprašovača.
7. Ak je na letáči veľa trúdov a ich mŕtvoliek po 15.júli a včely ich nechcú pustiť do úľa, to je prirodzené, stali sa zbytočnými v novo organizovanej kolónii.
8. Včely intenzívne vetrajú úľ v ktorom je príliš horúco: Ak úľ nadmerne zohrieva slnko, je nutné ho chrániť vhodným tienením, narýchlo hoci aj odrezanými vetvami.
9. Včely pobehujú po letáči a pôsobia dojmom, že sú zmätené a hľadajú niečo: Stratili kráľovnú, úľ je osirotený.
10. Sklo je teplé alebo horúce: Úľ "funguje" dobre. Ak toto zistíte vo februári okolo Mateja, včelstvo prezimovalo, úľ "reštartoval" a včelstvo chová prvé potomstvo.
11. Na konci zimy cez okienko sledujeme, či bunky s medom sú ešte zaviečkované, či má včelstvo dostatok zásob. Ak po očisťovacom prelete vidíme cez okienko, že včelstvá nemajú žiadne rezervy potravín, môžeme im podávať medový sirup.
12. Ak na jar a v lete zistíme, že včely vystavali najspodnejší nadstavok pridáme im ďalší na odoberateľné dno a umožníme im stavať celú sezónu.
13. Keď včelstvo zmetieme do nového úľa bez preliečenia a stavba diela mu ide pomaly, včely sú oslabené a pravdepodobne moc zamorené klieštikom.
14. Výkaly na podlahe: včely sú pravdepodobne choré.
15. Sto mŕtvych včiel na podlahe úľa koncom zimy je normálna úmrtnosť.
16. Keď začne voňať úľ a včely uzavreli bunky s medom v medníku: med je zrelý a medník je plný medu.
17. Ak bunky s medom nie sú zapečatené viečkami med ešte nie je zrelý alebo ešte nie je medník naplnený medom. Treba počkať na znášku. Ak problém pretrváva aj po znáške treba včelstvo vyšetriť.
18. Keď vidíme cez okienko na jar mladé včely na plástoch, narodilo sa prvé potomstvo.
19. Príliš veľa trúdov v úli po polovici júla: kolónia sa chystá na tichú výmenu matky. Úľ treba monitorovať.
20. Včely prinášajú peľ, prílety a odlety sú pravidelné a disciplinované: všetko funguje v najlepšom poriadku.
21. Zadným oknom možno ľahko pozorovať s pomocou lupy na bruchu včiel prítomnosť roztočov Varroa a určiť do akej miery je úľ klieštikom kontaminovaný.
S ohľadom na príznaky ochorenia varroaza musíte sa vedieť rozhodnúť či včelstvo necháte žiť v úli ďalej alebo ho zmetiete, preliečite a začne novú etapu v čistom úli. Čistý úľ včelám poskytne všetko čo potrebujú: zdravé prostredie, ideálnu veľkosť, med, peľ a propolis v dostatočnom množstve. Včelám sa treba venovať bez podvádzania. Starostlivý výber len silných včelstiev je zárukou úspechu.
Opravené 26.03.2014 21:52:09
 maťko
 24 príspevkov 
Vložené 31.03.2014 18:31:25  

Quote:
Originál vložil MilanBencúr
Vedieť, čo má včelár pozorovaním hľadať a čo z toho odvodiť sa rýchlo stane rutinou a dokáže vždy určiť správnu diagnózu bez straty času a bez rušenia včiel.
....
10. Sklo je teplé alebo horúce: Úľ "funguje" dobre. Ak toto zistíte vo februári okolo Mateja, včelstvo prezimovalo, úľ "reštartoval" a včelstvo chová prvé potomstvo.
11. Na konci zimy cez okienko sledujeme, či bunky s medom sú ešte zaviečkované, či má včelstvo dostatok zásob. Ak po očisťovacom prelete vidíme cez okienko, že včelstvá nemajú žiadne rezervy potravín, môžeme im podávať medový sirup.
18. Keď vidíme cez okienko na jar mladé včely na plástoch, narodilo sa prvé potomstvo.
21. Zadným oknom možno ľahko pozorovať s pomocou lupy na bruchu včiel prítomnosť roztočov Varroa a určiť do akej miery je úľ klieštikom kontaminovaný.
...


Ďakujem vám za obsiahle a podnetné informácie, už som si ich aj vytlačil a verím, že ich využijem v praxi. Príspevok je síce dlhší, ale dal mi viac ako len veta, ktorú často píšu ako radu včelári :...treba pozorovať ako sa včely správajú"...
Len som nerozumel tým radám o tom okienku. Máte na nádstavkoch okienka? Ja chcem včeláriť v nízkych nádstavkoch (LG alebo E) a tam som sa s tým okienkom nestretol.
Autor príspevok
Stránka: z 2 

Prihlásenie / Registrácia
Vyhľadávanie

Nájsť text

Kalendár
<<  September  >>
PoUtStŠtPiSoNe
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30       
Anketa
Aký používate typ úľa?

Langstroth (6281 hl.)
 
Úľ rámikovej miery "B" (7236 hl.)
 
Čechoslovák (5254 hl.)
 
Optimal (4814 hl.)
 
Budečák (4678 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 28263

Vytvorené pomocou phpRS

Stránka PSNV-SK. Občianske združenie propagujúce tenkostenné nadstavkové včelárenie. Kopírovanie možné len s písomným súhlasom PSNV-SK.